Egyre nagyobbak a medveállományok Európában. Ezek ragadozók ugyan védettek, de jelenlétük valós problémákat okozhat a méhészek számára. A kártételek megelőzése együttműködést kíván a gazdálkodók és a természetvédelmi szakemberek között. A barna medve őshonos, fokozottan védett faj, amely az elmúlt évtizedekben újra fel-felbukkan erdeinkben, főként az Északi-középhegység területén. A ragadozók fontos szerepet játszanak az erdei ökoszisztémákban, így a medve is hasznos az erdőnek. A méhésznek viszont nem mindig. Anyagunkból kiderül, milyen óvintézkedéseket érdemes tenni a kár elkerülésére.

A barna medve (Ursus arctos) nagy testű 150-350 kilogramm tömegű állat, amely a ragadozók (Carnivora) rendjébe tartozik, de gyakorlatilag mindenevő. Táplálékának 40-60 százalékát növényi részek teszik ki. A medve táplálkozását tekintve opportunista, így sokféle táplálékforrást tud hasznosítani. Szívesen elfogyasztja az erdei gyümölcsöket, terméseket, gyökereket, gumókat, gabonaféléket, rovarokat, kis- és a nagyobb testű emlősöket, de akár a dögöt is megeszi. A tavaszi ellési időszakban őzgidákat és szarvasborjakat is leteríthet - írta a WWF Magyarország Alapítvány két szakértője Patkó László és Kapusi Felícia a Magyar Mezőgazdaság oldalon.

A barna medve egész nap aktív lehet, de leginkább reggel és este jár táplálkozni - Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház

Egyre közelebb az emberekhez

A medve naponta nagy távolságokat is megtehet. A számára megfelelő élőhelyet elsősorban az összefüggő erdőségekben találja meg, azonban Európa erdeinek átalakulása miatt gyakorta kerülhet lakott településekhez vagy az ember által hasznosított gazdaságokhoz közel. A cikk szerint Romániában, Szlovákiában és Ukrajnában több dokumentált eset is van arról, hogy a medvék méhkaptárakat fosztogattak. Valójában ezt nem feltétlenül a méz, hanem a kiváló fehérjeforrásként szolgáló fiasítás miatt teszik. A méz legtöbbször csak extra fogás. Szárazabb időszakban, amikor a vadgyümölcsök és más növényi táplálékok kevésbé állnak rendelkezésre, megnövekedhet a kaptárrongálás esélye. Ősszel a medve étvágya a szokásos sokszorosára nő (ez a hiperfágia), hiszen a téli álom idejére megfelelő energiaraktárral kell rendelkeznie. Egy görög vizsgálat szerint május és október között történik a legtöbb méhkaptárrongálás, és júniusban a legmagasabb az ilyen esetek száma.

A medve és a méhész – együttélés

A medve alapvetően tart az embertől, ha a jelenlétét észleli, igyekszik észrevétlenül távozni, kerüli a találkozást, az ember életét nem veszélyezteti. A medve és a méhész békésebb együttéléséhez érdemes néhány fontos dolgot betartani. Ezek a következők:

  • felismerni a medve jelenlétére utaló jeleket,
  • elgondolkozni a kaptártelepítés helyszínein, végül pedig
  • a kaptárak lepakolását követően, a megfelelő kármegelőzési eszközök beszerzését is mérlegelni kell.

Medvenyomok és életjelek

A medve jelenlétét lábnyomai alapján a legegyszerűbb felismerni. A medve nyoma jellegzetesen nagy, látható mind az öt ujj, nagy karmokkal. A hátsó lábaknál (hossz: 23-30 cm, szélesség: 13-18 cm) a teljes talp látszik. A mellső mancsok (hossz: 13-18 cm, szélesség: 10-15 cm, 2. kép) nyoma kevésbé nyújtott, kerek. A ragadozó nyomvonala (csapa) egyenes vonalban halad. A hátsó lábak nyoma a mellső lábak elé esik, vagy kissé átfedi azt. A medve egyszerre emeli az azonos oldali mellső és hátsó lábait. A mellső lábakkal kissé befelé, „csámpázva” lép. A medvékre jellemző, hogy ún. jelölő- vagy kaparófákat használnak. Ezeken a fatörzseken jellegzetes karmolás-, kaparás-, harapásnyomok, kihullott szőr jelenléte figyelhető meg. A fák törzsén 100-180 cm magasságban hosszú, barna vagy fekete sprőd szőrök is megtalálhatók. Az is előfordulhat, hogy módszeresen, pontosan ugyanarra a helyre erőteljesen „dobbant” a lábával, így hagyva egyértelmű nyomokat mindenki számára. Az ürülék is biztos jele a medve jelenlétének. Az ürülék feketés vagy zöldes, nagy méretű lepény, benne nagyobb golyókkal, hurkákkal. Főleg növényi részeket tartalmaz, szaga nem kellemetlen. A friss ürüléknek egyes esetekben a fogyasztott gyógynövények (pl. kakukkfű) hatására kellemes fűszerkeverék illata is lehet.

Amennyiben a méhész medve jelenlétét észleli, akkor jelentse azt a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságának. Ők további szakmai tanácsokat tudnak adni.

Az Északi-középhegység területén 3 nemzeti park található:
  • Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, +36-48-506-000, info.anp@t-online.hu;
  • Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, +36-1-391-4610, dinpi@dinpi.hu;
  • Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, +36-411-581, +36-30-861-3808 (szabadnapokon és munkaszüneti napokon 8:00 – 19:00 között), titkarsag@bnpi.hu.

A kaptár telepítése

Bár hazánkban még nem érkezett hír medvekártételről méhészetekben, a kaptártelepítés során érdemes megfogadni néhány jó tanácsot.

  • A ritkán ellenőrzött, magára hagyott kaptárakra gyakrabban járhat rá a ragadozó.
  • A medve szeret visszajárni a jól bevált táplálkozó-területekre.
  • A kaptárok legyenek távol az erdő szélétől (legalább 200 méterre).
  • Kerülni kell az olyan erdőrészleteket, ahol makk- és gyümölcs­­­érés ideje van.
  • Erdei gyümölcsösök (pl. szeder, málna) közelében nem ajánlott a kaptárak kihelyezése.
  • Kerülni kell a vízmosások, vadcsapások, erdős gerincek, összefüggő erdőségek közvetlen környékét.

A kaptár védelme

Hatékony a védekezés napelemes villanypásztorral, különféle típusok közül lehet választani. A telepítésük gyors és egyszerű, igény szerint bővíthetők vagy akár újratelepíthetőek. A villanypásztorok rendszeres karbantartást igényelnek. Biztosítani kell az előírt földelést, ennek hiányában az eszköz nem működik megfelelően. Az aljnövényzet megnövekedését rendszeres kaszálással kell megakadályozni, mert az leföldelheti a rendszert, így csökkenti a kerítésben futó áram erősségét. Az akkumulátorok legyenek feltöltve, a kábelek feszültségét pedig rendszeresen ellenőrizni kell. Amennyiben a megfelelő fenntartás és áramellátás nem biztosított, azonnal el kell távolítani a villanypásztort és orvosolni a műszaki hibát. Mert amint a medve átjutott a kerítésen, a jövőben kisebb eséllyel fog visszariadni a villanypásztoros kerítésektől. A kaptárakat legalább egy méterrel a kerítésen belülre érdemes helyezni. A megfelelő helyszín kiválasztásához és a rendszer hatékony kiépítéséhez a nemzeti parkok szakemberei is segítséget tudnak nyújtani. A kaptárak magaslatra (pl. állvány) helyezése is meggátolhatja a medve károkozását, ez azonban a méhész számára is jelentősen megnehezítheti a munkát.

Nagyragadozóvédelmi program

A WWF 2017 végén indult EuroLargeCarnivores LIFE projektjének elsődleges célja, hogy a nagyragadozókkal foglalkozó különböző érdekcsoportok – állattartók, vadászok, természetvédelmi szakemberek, természetjárók és döntéshozók – közti kommunikációt elősegítse. Valamint a lakosságot tájékoztassa a megfelelő együttélési szabályokról, a gazdálkodóknak bemutassa a gyakorlati védekezési lehetőségeket.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás