A juhokat ma már elsősorban húsukért tartjuk. Régen azonban volt egy ennél is fontosabb termék, ami miatt érdemes volt juhászattal foglalkozni: a gyapjú. A juhok kültakarója igen hasznos áru volt, mára azonban már nem igazán éri meg emiatt tartani a jószágot.

Ha a gyapjú kerül szóba, mindenki tudja, hogy a juhok kültakarójáról van szó. Azzal azonban sokan nincsenek tisztában, hogy a gyapjú egy olyan különleges állati szőrzet, aminek a szálai fonalfonásra, nemezkészítésre is alkalmasak, erősségük és finomságuk miatt. Gyapjút azonban nem csak a juhok növesztenek. A teve, a yak, vagy a láma kültakaróját is gyapjúnak hívjuk. A juhok gyapjának különlegessége viszont abban rejlik, hogy a háziasításuk miatt ez a jószág nem vedlik. Így akár több évig is növekedhet testének felszínén, ezért alkalmas akár ruhaneműk készítésére is.

A juhok gyapja többféle szálból – úgynevezett szálképletből – épül fel. A pehelyszálak foglalják el az alsó szintet. Ezek hossza akár 40 cm is lehet. Jellemzőjük, hogy hullámosak, már-már göndör hatást keltenek. A felszőrök vastagabbak mint a pehelyszálak, hosszuk elérheti az 50 centimétert is. Ezek a szálak nem tartoznak a gyapjú fogalomkörébe, értéktelennek tekinthetőek. A juhok arcán és orrán úgynevezett fedőszőrök találhatóak, amelyek 2 centiméter hosszúságúra képesek megnőni, ezeket sem lehet hasznosítani a későbbiekben. A juhok bundájában találkozhatunk még átmeneti szálakkal, amelyek a pehelyszálak és a felszőrök között helyezkednek el. A gyapjú minőségét egyértelműen rontó képletet hamis gyapjúszálnak nevezzük, amely durva, merev szálú, nem fonható és nemezesíthető.

Értékes gyapjút a fehér bárányok adnak
 

A gyapjúban van egy oda nem illő anyag is, a gyapjúzsír. Ez az anyag jó is, de egyben rossz is a gyapjú hasznosítása szempontjából. Ideális, mivel megvédi a szálakat a nedvességtől, napfénytől, vagy épp a mikroorganizmusok kártételétől. Ellenben komoly bosszúságot is okoz, mivel nehéz kimosni a gyapjúból. Erős mosószer alkalmazása szükséges, amely akár roncsolhatja is a szálakat. Minél könnyebben oldódik a zsír, annál könnyebb kimosni, viszont annál kevésbé is védi a gyapjú szálait a fent említett káros hatásoktól.

Fehér birkák előnyben!

A gyapjú színe értelemszerűen a juh színétől függ: lehet fehér, barna, fekete, szürke, kávébarna, stb. Az ipar azonban elsősorban a fehéret részesíti előnyben, így gyapjúhasznosításra a fehér bundával rendelkező juhokat érdemes tartani. Hogy miért? A válasz egyszerű: a fehér gyapjút bármilyen színűre be lehet festeni a későbbiekben, a feketéről ez már nem mondható el.

A gyapjú értékét azonban elsősorban nem a színe, hanem a finomsága határozza meg. Minél finomabb, annál értékesebb az ipar számára. Ugyanis a finom szálú gyapjúból lehet kellemes tapintású ruhaszövetet előállítani. A finomsága függ a juh fajtájától, korától, ivarától, a testtájtól, sőt, az elfogyasztott takarmánytól is.

Aki gyapjúbizniszben gondolkodik, célszerű megfogadnia egy tanácsot: kizárólag nőstény juhokat tartson. Ezek gyapja ugyanis sokkal finomabb, mint a kosoké, így többet is ér.

Mikor kerül nyírósúlyba a jószág?

A gyapjúhasznú juhok legfontosabb értékmérője a nyírósúly, másik nevén gyapjúhozam. Ez a szám mutatja meg az egy év alatt termelődött gyapjú súlyát kg-ban mérve. Ez függ a fajtától, ivartól, kortól és a nyírási időtől. Átlagosan nézve egy év alatt egy juh 3,5-6 kg gyapjút ad. Szakértők szerint a merinó fajtájú juhok tartása kifizetődőbb, nyírósúlyuk ugyanis magasabb, mint a többi fajtáé.

Avatatlan ember azt gondolhatja, hogy a birkáról lenyírt gyapjú, teljes súlya hasznosítható, pedig ez nem így van. A nyersgyapjú 15-20 százaléka víz, 10-30 százaléka zsír, 5-10 százaléka szennyeződés és mindössze 40-75 százaléka tiszta gyapjú. A tiszta gyapjú mennyiségének meghatározására a rendement fogalmat használjuk: azt fejezi ki, hogy egységnyi zsíros gyapjúban hány százalék, 17% nedvességtartalomra korrigált tiszta gyapjúmennyiség található. Meghatározása két módon történik: egyrészt becsléssel, másrészt mosás utáni műszeres méréssel.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás