A juhokat ma már elsősorban húsukért tartjuk. Régen azonban volt egy ennél is fontosabb termék, ami miatt érdemes volt juhászattal foglalkozni: a gyapjú. A juhok kültakarója igen hasznos áru volt, mára azonban már nem igazán éri meg emiatt tartani a jószágot.

Ha a gyapjú kerül szóba, mindenki tudja, hogy a juhok kültakarójáról van szó. Azzal azonban sokan nincsenek tisztában, hogy a gyapjú egy olyan különleges állati szőrzet, aminek a szálai fonalfonásra, nemezkészítésre is alkalmasak, erősségük és finomságuk miatt. Gyapjút azonban nem csak a juhok növesztenek. A teve, a yak, vagy a láma kültakaróját is gyapjúnak hívjuk. A juhok gyapjának különlegessége viszont abban rejlik, hogy a háziasításuk miatt ez a jószág nem vedlik. Így akár több évig is növekedhet testének felszínén, ezért alkalmas akár ruhaneműk készítésére is.

A juhok gyapja többféle szálból – úgynevezett szálképletből – épül fel. A pehelyszálak foglalják el az alsó szintet. Ezek hossza akár 40 cm is lehet. Jellemzőjük, hogy hullámosak, már-már göndör hatást keltenek. A felszőrök vastagabbak mint a pehelyszálak, hosszuk elérheti az 50 centimétert is. Ezek a szálak nem tartoznak a gyapjú fogalomkörébe, értéktelennek tekinthetőek. A juhok arcán és orrán úgynevezett fedőszőrök találhatóak, amelyek 2 centiméter hosszúságúra képesek megnőni, ezeket sem lehet hasznosítani a későbbiekben. A juhok bundájában találkozhatunk még átmeneti szálakkal, amelyek a pehelyszálak és a felszőrök között helyezkednek el. A gyapjú minőségét egyértelműen rontó képletet hamis gyapjúszálnak nevezzük, amely durva, merev szálú, nem fonható és nemezesíthető.

Értékes gyapjút a fehér bárányok adnak
 

A gyapjúban van egy oda nem illő anyag is, a gyapjúzsír. Ez az anyag jó is, de egyben rossz is a gyapjú hasznosítása szempontjából. Ideális, mivel megvédi a szálakat a nedvességtől, napfénytől, vagy épp a mikroorganizmusok kártételétől. Ellenben komoly bosszúságot is okoz, mivel nehéz kimosni a gyapjúból. Erős mosószer alkalmazása szükséges, amely akár roncsolhatja is a szálakat. Minél könnyebben oldódik a zsír, annál könnyebb kimosni, viszont annál kevésbé is védi a gyapjú szálait a fent említett káros hatásoktól.

Fehér birkák előnyben!

A gyapjú színe értelemszerűen a juh színétől függ: lehet fehér, barna, fekete, szürke, kávébarna, stb. Az ipar azonban elsősorban a fehéret részesíti előnyben, így gyapjúhasznosításra a fehér bundával rendelkező juhokat érdemes tartani. Hogy miért? A válasz egyszerű: a fehér gyapjút bármilyen színűre be lehet festeni a későbbiekben, a feketéről ez már nem mondható el.

A gyapjú értékét azonban elsősorban nem a színe, hanem a finomsága határozza meg. Minél finomabb, annál értékesebb az ipar számára. Ugyanis a finom szálú gyapjúból lehet kellemes tapintású ruhaszövetet előállítani. A finomsága függ a juh fajtájától, korától, ivarától, a testtájtól, sőt, az elfogyasztott takarmánytól is.

Aki gyapjúbizniszben gondolkodik, célszerű megfogadnia egy tanácsot: kizárólag nőstény juhokat tartson. Ezek gyapja ugyanis sokkal finomabb, mint a kosoké, így többet is ér.

Mikor kerül nyírósúlyba a jószág?

A gyapjúhasznú juhok legfontosabb értékmérője a nyírósúly, másik nevén gyapjúhozam. Ez a szám mutatja meg az egy év alatt termelődött gyapjú súlyát kg-ban mérve. Ez függ a fajtától, ivartól, kortól és a nyírási időtől. Átlagosan nézve egy év alatt egy juh 3,5-6 kg gyapjút ad. Szakértők szerint a merinó fajtájú juhok tartása kifizetődőbb, nyírósúlyuk ugyanis magasabb, mint a többi fajtáé.

Avatatlan ember azt gondolhatja, hogy a birkáról lenyírt gyapjú, teljes súlya hasznosítható, pedig ez nem így van. A nyersgyapjú 15-20 százaléka víz, 10-30 százaléka zsír, 5-10 százaléka szennyeződés és mindössze 40-75 százaléka tiszta gyapjú. A tiszta gyapjú mennyiségének meghatározására a rendement fogalmat használjuk: azt fejezi ki, hogy egységnyi zsíros gyapjúban hány százalék, 17% nedvességtartalomra korrigált tiszta gyapjúmennyiség található. Meghatározása két módon történik: egyrészt becsléssel, másrészt mosás utáni műszeres méréssel.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás