A november közepéig feldolgozott cukorrépatermésből számolt adatok alapján az átlagosnál gyengébb a termésátlag, de a terület negyedéről még nem takarították be a répát, a hónap eleji esők pedig javíthattak a hozamon. A terméseredmény egyelőre nem túl jó, hektáronként 50 tonna körüli. A 15,6 százalék cukortartalom ugyancsak gyengének számít. Kivárhatnak az eladással a cukorrépatermesztők.

November elejéig a cukorrépa termőterületének 51 százalékáról származó termést dolgozták fel, és a betakarítandó területnek körülbelül a 75 százalékán szedték már fel a répát – mondta a Világgazdaságnak a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének (CTOSZ) főtitkára. Kelemen István szerint azonban ebből még nem kell messzemenő következtetéseket levonni, a tényleges hozam ennél jobb is lehet. A cukorgyári nyilvántartás szerint ugyanis a termésátlagnál egy-egy tábla teljes területét veszik figyelembe, holott lehetséges, hogy az onnan származó összes répát még nem dolgozták fel – indokolta a főtitkár.

Az idén várhatóan nem számolhatnak túl jó hozammal és minőséggel a cukorrépatermesztők

Továbbá a későn szedett répák jobb minőségűek, mint a koraiak. A szeptemberben betakarított termést megviselte az aszály. Azóta azonban esett az eső, ami javított a hozamon. A csapadék után a cukortartalom némileg csökken, de arányaiban kevesebbel, mint amennyivel a mennyiség növekszik. Így jelentősen, akár 20 százalékkal is több lehet a termés - írták.

A termőterület az idén csökkent, a jövő évi vetésekről azonban még korai lenne bármit mondani

Az egyetlen magyarországi cukorgyárat, a kaposvárit üzemeltető Magyar Cukor Zrt. már kiküldte a szerződésjavaslatát a termelőknek. A CTOSZ főtitkára szerint azonban most még mindenki arra vár, hogy kiderüljön, pontosan mit mutatott idén a cukorrépa, a szerződéskötések decembertől indulhatnak. Nem vagyunk elkésve, mert ha a gazdák jövő tavaszig megállapodnak a gyárral, akkor időben megkaphatják a vetőmagot. Március végénél, április elejénél korábban amúgy sem vetnek - mondta.

Cikkajánló: Elsorvad a cukorrépa-termelés Magyarországon

Mintegy 1500 hektárral kisebb területen vethetnek cukorrépát idén a hazai termelők az alacsony cukorár miatt. A feldolgozó a tervek szerint valamivel több mint 14 ezer hektárra szerződik a gazdákkal - írtuk tavaly az ágazatról.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás