Nem csak az időjárás miatt rossz a magyar gabona helyzete az aratás idején. A tárolóhely és a pénz hiánya is meghatározó, sok helyen nem tudják, mi lesz a learatott búzával. Emiatt csak kevesen járnak jól idén, a központi segítség pedig a hírek szerint csak októberben érkezik. Az árpa után sokfelé a búza is gyenge lett, komolyodik a helyzet a gazdák számára. Várhatóan októberben, a területalapú támogatásokkal együtt fog megcsillanni valamiféle remény az utolsó nagy árunövény elhelyezésére.

Július végén a Mezőhír írta meg, hogy az ország dél-nyugati részében szinte naponta esik az eső, a búzaaratás alig haladt, a szemek beltartalma napról napra romlott. „Az árpa is rossz minőségű volt, a búza is az lett. Vizes, apró, gyenge fehérjeszázalékkal rendelkezik. Egy tonna malmim sem lesz belőle. A takarmány minőségért állítólag 62-64 ezer forintot adnak” – mondta egy Zala vármegyei gazdaság vezetője. A repcét 3,5 tonnás átlaggal vágták, veszteséges lett, mivel csak 140 ezret adtak érte. „Az árpát és búzát nem tudtam még eladni, sőt, még tavalyról is megvan minden terményem. A sörárpát tudom egyedül jól értékesíteni, a többivel bajban vagyok. Már csak a napraforgó fér be a raktárba.”

Nem mozdul a hazai gabonapiac, telnek a tárolók, fogy a pénz és csak ősszel jöhet a segítség - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dunaszekcső, aratás

Búza, árpa, tárolás

Borsodban a kukorica hozamát megszégyenítő búzatermés született az elért gazdaságban, de még az árpa is 7 tonna volt, méghozzá 66-os hektolitersúllyal. Sajnos a búza már csak 10 százalékos fehérjetartalommal került le a táblákról. Szerencsére a terület 80 százalékán vetőbúza terem, azt legalább kétszeres áron lehet értékesíteni, mint az árunövényt – a gazdaságvezető reményei szerint. Az alacsony fehérjetartalmú áruért 57 ezer forintot ígértek eddig. Az árpát 48 ezerért tudta eladni. „Egyelőre teljesen tele vannak a raktárak, már szinte minden gép a szabadban áll. Azt találtam ki, hogy egy kisebb csarnokot még felszabadítok, átrostálom a termést, és az eladhatatlan hányadot big bag-ben halmozom fel benne. Ebben az évben bárhogy is csináljuk, alulról közelítjük a nullás eredményt. Az, aki a 2021. évi csúcsbevételek idején nem rakott be pénzt a bankba és inputokba, az nem éli túl ezt az évet” - fogalmazott a portálnak.

Az Alföldön is sok a kihívás

Bács-Kiskun vármegyében szárazabb az időjárás, ezért jóval kevesebb a minőségi gond a kalászosokkal. 

„A probléma az, hogy a három év aszály után sokan nem voltak felkészülve az esőre és a gombás betegségekre, de a magas inputárak miatt sem akartak költeni az árpára és a búzára. Idén az árpa minimum kettő, a búza legalább három kezelést igényelt volna” –összegezte az alföldi helyzetet egy agronómus. Azt mondta, hogy az árpa náluk is kis súlyú lett, búzából viszont jellemzően megvan a malmi minőség. Igaz, a mennyiség inkább csak 4-5 tonna. 

„Bármennyire is nyomott az ára, sokan eladják most, mert kell a pénz, és lehetőségük sincs tárolásra. A nagyok napi áron átveszik persze, náluk még van némi hely, vannak pénzügyi tartalékaik, könnyebben jutnak hitelekhez is. A kicsiknek egyik sincs, jó néhányan eladják idén a földjüket” - mondta.

A cikk szerint Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei egyik nagyobb gazdaságában büszkén mondják, hogy 6 tonna feletti volt az árpa és a búza hozama, ráadásul mindkettő remek minőségű lett. Ám eladni csak azt sikerült jól, amire korábban már leszerződtek. 

„2,5 tonnát lekötöttem a búza hozamából 80 ezerért, a maradék 3,5 tonna már csak 52 ezerért ment el, holott javító minőségű lett. Az árpát 42 ezerért adtam oda. Mindet be tudtam volna tárolni, a pénzem fogyott el” – mondta a cégvezető. 200 millió forintos adóssággal és az inputok árával tartozott már az aratás kezdetekor. A műtrágya árának felét júliusban ígérte kifizetni, a másik felét a napraforgó, de legkésőbb a kukorica vágásakor kell megadnia. Egyetlen cél lebeg a szeme előtt, hogy év végéig rendezni tudja a számláit.

A központi segítségre várva

A portál korábban arról írt, hogy az Európai Unió Brüsszel legkésőbb december 31-ig közel 16 millió euró kifizetésével kívánja támogatni Magyarországot az ukrán-orosz háború nyomán kialakult gabonapiaci zavarok ellensúlyozására, és ezt hazai forrással is megtoldhatjuk. A cikk szerint a nehézség ezzel az, hogy a magyar mezőgazdaság legkésőbb szeptember közepén kivérzik. 

A szaktárcától eddig érkező, nem hivatalos információk szerint egyelőre nincs intervenciós tárolás. Először októberben lesz lehetősége a kormányzatnak arra, hogy a kukorica betakarításához, tárolásához kapcsolódóan felajánljon egy központi megoldást – a részletekre azonban még várni kell. Tehát nem elég a napraforgóig kibírni a szezont. Októberben, a területalapú támogatásokkal együtt fog megcsillanni valamiféle remény az utolsó nagy árunövény elhelyezésére. Ez egyben azt is jelenti, hogy az őszi kalászosok alá megint csak kevés komplex műtrágya kerül - zárta elemzését a cikk.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás