A márciusi kemény fagyok miatt megtizedelődött a magyar kajszitermés, ezért idén az utóbbi évtized leggyengébb eredményeire számíthatnak a gazdák. A legjelentősebb károk a Nyugat-dunántúli és Dél-alföldi régióban voltak, ahol szinte teljesen megsemmisült az idei termés. Ezért kevesebb, mint a harmadát takaríthatják be idén a termelők az átlagosan 30 ezer tonnás termésnek, ami az előzetes becslésekhez képest is visszaesést mutat. Jó hír viszont, hogy az idei szezonban más gyümölcsfajokhoz hasonlóan a kajszi is két héttel korábban érett, így kis mennyiségben már június közepétől elérhetőek voltak a korai fajták – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Nébih szervezésében a Fejér megyei Tordasi Fajtakísérleti Állomáson tartott kajszi fajtabemutatón.
A kajszi fajtabemutató rendezvényen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) növénytermesztési szakemberei mutatták be a piaci igények kiszolgálására alkalmas kajszifajtákat. Az érdeklődők megismerhették a késői érésű, fagytűrőbb fajtákat és fajtaújdonságokat, továbbá a legmodernebb művelési rendszerek nemzetközi tapasztalatait. Az eseményről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara híre számolt be.
A hagyományosan június végétől augusztus közepéig tartó szezonban idén a vártnál is kevesebb lesz a magyar kajszitermés
A kajszi egyre népszerűbb a termelők körében, a termőterület az utóbbi években enyhén, de folyamatosan növekszik. A kajszibarack hungarikum, az egyik legmagyarabb növény. A hazai kajszi legjelentősebb termőtája Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van, ahol körülbelül 1000 hektár kajsziültetvény található. Ennek nagyjából a harmadán a „Gönci Magyar kajszi” fajtát termesztik. Nagyobb termőterületek találhatók még Bács-Kiskun, Fejér, Pest, Tolna, Somogy és Heves megyében. A magyar termés 70 százalékát az ipar használja fel, és 30 százalékát értékesítik a frisspiacon.
A belső fogyasztás növekedése mellett az is megfigyelhető, hogy a magyar kajszit külföldön is elismerik
???? Egyre keresettebb külpiaci termék, hosszú évek óta egyike a legmagasabb áron értékesíthető kertészeti exportcikkeknek. Az elmúlt években 3,5 ezer tonna körüli mennyiséget exportáltunk friss kajsziból, melynek Ausztriába és Németországba megy a meghatározó része - írja a NAK.
A termelői trendek tekintetében lassú elmozdulás történik az intenzív művelésű ültetvények és az új fajták használatának irányába. Jelentős volt az elmúlt években a piros fedőszínnel jobban színesedő külföldi fajták elterjedése, de a termelés zömét még mindig a hagyományos magyar fajták adják.