Az elmúlt 20 év egyik legalacsonyabb alma- és körtetermésére lehet számítani Magyarországon a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kertészeti Osztálya és az ÉKASZ együttműködése keretében készült 2020. évi előzetes alma és körte termésprognózis szerint. A rendkívüli fagyok miatt komoly terméskiesésre lehet számítani a hazai ültetvényeken. Kevés olyan termelő vállalkozás van, ahol idén elérik a tavalyi, gyenge vagy közepes eredményeket.

Kora tavasszal, a vegetáció kezdete előtt még nagyon jó termésre lehetett számítani az alma és a körte esetében is, ugyanis a 2019. évi gyengébb termés (alma: 397 ezer tonna, körte: 28 ezer tonna) miatt jó volt a virágrügy-berakódottság. Továbbá egyes fajtáknál kifejezetten erős virágzást vártak. A tavaszi fagyok – és kis részben az egyéb kedvezőtlen időjárási hatások – azonban nagyon jelentős termésveszteséget okoztak - írta a FruitVeB oldalán Dr. Apáti Ferenc alelnök.

Nagyon kevés lesz idén a magyar alma és körte is a fagykárok miatt

Fagyok, károk, terméskötődés

A 2020. év tavaszán rendkívül sok, 15-18 fagyos éjszaka alakult ki. Március 22-től kezdve május közepéig több hullámban jelentős fagykárok érték a hazai gyümölcsültetvényeket. Ezek közül több is olyan mértékű lehűlést eredményezett (március 22-26., április 1., 2., 14., 15. és május 13., 14.), ami önmagában külön-külön is jelentős károkat okozott volna, és így ráadásul a hatásuk is összeadódott. Minden termőhely, minden fajtája, minden érzékeny fenológiai fázisban elszenvedett egy, vagy több erős fagyhatást. A számtalan hideghatás miatti jelentős virágkárokon túl a rendkívül aszályos tél végi, kora tavaszi időjárás tovább rontotta a megmaradó virágok termékenyülését.

A csapadékhelyzet sem volt ideális

A terméskötődést meghatározó időszakban, a virágzást követő 4-6 hétben, májusban megérkeztek az első kisebb – a legtöbb termőhelyen még nem számottevő – csapadékok, de jellemző inkább az átlagosnál hűvösebb és borult, fényszegény, aszályos időjárás volt, bár a terméskötődésnek éppen a jó vízellátottság, a kiegyenlítetten meleg és napos idő kedvezne. Ezek miatt a jelentős virágkárok és a rossz termékenyülés mellett rossznak bizonyult a terméskötődés, ami az átlagosnál nagyobb mértékű természetes tisztuló hullást eredményezett. Ezt a kedvezőtlen folyamatot erősítették a rendkívül későn, május 13-14-én érkező fagyok, melyek jelentős sérüléseket okoztak a kis gyümölcsökben. Ez május második és június első felében további, nagyon erős gyümölcshullást eredményezett. Ez a késői fagyhatás így aztán tovább rontotta az egyébként is gyenge terméskilátásokat.

A negatív időjárási hatások alapvetően meghatározták a termésmennyiséget

A pontos mennyiségi becslést nehezíti, hogy termőtájanként és termesztőkörzetenként, sőt egy-egy vállalkozáson, illetve ültetvényen belül is nagyon változékony, mozaikos a kárkép. Az idei alma- és körtetermésről azonban sokat elárul, hogy a termésprognózist megalapozó felmérés során kevés olyan termelő vállalkozással találkoztak, ahol idén elérik a tavalyi – egyébként gyenge vagy közepes – termést. Viszont sok olyan ültetvény van, ahol abszolút nincs szüretelhető termés. A termelők, a feldolgozók, a TÉSZ-ek és az integrátorok beszámolói alapján egyértelműnek tűnik, hogy a tavalyinál is lényegesen alacsonyabb lesz az idei alma- és körtetermés.

Magyar alma

Magyarországon egy jó évjáratban (mint 2014-ben és 2018-ban) 800-900 ezer tonna alma terem, míg a rosszabb években (2011, 2019) 300-400 ezer tonna között alakul az össztermés. Az elmúlt 20 év legrosszabb termését 2007-ben szenvedték el az almatermesztők (214 ezer tonna), amikor a tavaszi fagyok okoztak súlyos terméskiesést. A sokéves átlagtermés 600 ezer tonna körül alakul. A megtermelt almának jellemzően 2/3-a kerül ipari feldolgozásra (ennek 80-90 százaléka a sűrítménygyártó léüzemekbe), 1/3-a pedig a frisspiaci magyar alma.

Ez a hozamszint a legrosszabb évjáratok termésének felel meg, illetve 15-25 százalékkal múlja alul a tavalyi 397 ezer tonnás termést. A gyenge termésekben rejlő relatíve nagy becslési hiba (+/- 15 százalék) miatt kis mértékben akár ettől az intervallumtól is eltérhet majd a tényleges termés, negatív és pozitív irányban is.

Fajtaszinten a károk

A fajták vonatkozásában a Gala és a Golden fajtakör esetében a helyzethez mérten jó a termés, míg kifejezetten gyenge termés várható a Jonagold-, Jonathan- és Idared-fajtakörnél. A Red Delicious, Pinova, Braeburn és Fuji fajták termése erősen heterogén, általában gyenge. A nyári almák jelenleg szokatlanul magas áron kelnek el a piacon (160-200 Ft/kg, nettó termelői ár, tartályládás, lédig I. oszt. árura vonatkoztatva, tárolás, osztályozás, csomagolás nélkül), ami szintén a nagyon szerény kínálatot mutatja.

Magyar körte

Magyarországon egy jó évjáratban 35-40 ezer tonna körte terem, míg a rosszabb évjáratok termése 20-25 ezer tonna közé tehető. A legrosszabb termést 2007-ben mérték, mindössze 11,3 ezer tonna magyar körte volt akkor. A sokéves átlagtermés 32 ezer tonna. 2019-ben az átlagosnál mintegy 15 százalékkal gyengébb, 28 ezer tonna körüli mennyiséget szüreteltek a magyar körtetermesztők. Az almához hasonlóan a körtében is jók voltak az idei terméskilátások a szezonkezdet előtt, azonban a tavaszi fagyok az almában tapasztaltnál is durvább terméskieséseket okoztak.

A jelenlegi becslések szerint az idei hazai körtetermés 13-16 ezer tonna között várható, ami nagyjából a tavalyi termés fele. A dunántúli termőtájakon általában nagyon gyenge a termés. Az ország északi, északkeleti termesztőkörzeteiben valamivel jobb a helyzet, bár ott is jelentősen alulmúlja a termés a tavalyi szintet. A fajtáknál a Vilmos körte esetében a helyzethez mérten elfogadható – de nem jó – a termés. A többi fajta általában nagyon gyengén teljesít. Számos ültetvényben igen nagy számban találhatók a fákon mag nélküli, partenokarp gyümölcsök, általában torzult, szabálytalan alakkal, melyek esetében a várható gyümölcsméret is igen kritikus - írták az elemzésben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás