A nyár napsütést, meleget és hosszabb napokat hoz – és kihívást a gyepnek. Az intenzív napsütés, a magas hőmérséklet és a szárazság megviseli a gyepet, megfelelő gondozás nélkül gyorsan kiszáradhat, vagy elszaporodhatnak benne a gyomok és a kórokozók. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítségével a nyári hónapokban és a nyaralás alatt is egészséges és zöld maradhat a gyep.

Gyepápolás nyáron

  • Rendszeres nyírás: A gyep nyáron gyorsabban nő, ezért fontos, hogy rendszeresen nyírjuk az optimális magasság megtartásához.
  • Megfelelő vágási magasság: Nyáron célszerű a füvet egy kicsit hosszabbra hagyni, így kevesebb víz párolog el, a talaj is árnyékosabb marad, ami védi a kiszáradástól. Emellett a fű mélyebb gyökérzetet fejleszt. A túl hosszú fű viszont több vizet igényel és a gyep a betegségekre is hajlamosabbá válik. Az ideális vágási magasság 5-7 cm.
  • Hőségben kerüljük a fűnyírást: Érdemes inkább kora reggel vagy késő este lenyírni a füvet, amikor hűvösebb van. Így megvédjük a gyepet a hőstressztől és a kiégéstől.
fűnyíró
Fotó: Pixabay
  • Használjunk mulcsozó fűnyírót: A modern, 3 az 1-ben funkcióval rendelkező fűnyírók egyetlen készülékben egyesítik a vágást, a gyűjtést és a mulcsozást. Mulcsozáskor a fűnyesedéket finomra aprítja és nyírás közben szétteríti a gyepen. Így a talajt tápanyaggal látja el, megvédi a közvetlen napfénytől és a kiszáradástól. Ügyeljünk arra, hogy a fűnyíró kései élesek legyenek, mert a tompa kések kitéphetik a füvet, és fogékonyabbá tehetik a betegségekre.
  • Válasszunk megfelelő vetőmagot: Érdemes kifejezetten száraz körülményekre kifejlesztett, hőtűrő gyepmagot vetni. Ezek a magkeverékek hő- és szárazságtűrő fűfélékből állnak, kevés víz mellett is jól fejlődnek, és strapabíróak. Az árnyékos területeken viszont azzal a problémával találkozunk, hogy a kevés napfény gyenge növekedést eredményez, és még nyáron is fokozottan hajlamos a gyep a mohaképződésre. Ebben az esetben olyan árnyéktűrő gyepfajták ajánlottak, amelyek megbirkóznak az árnyékos fényviszonyokkal. Ez a magkeverék olyan fűféléket tartalmaz, amelyek még gyenge napsütésben is jól fejlődnek, sűrűn elágaznak, és egyenletes, zöld gyepet alkotnak.
  • Használjunk lassan oldódó műtrágyát: A lassan oldódó műtrágyák hosszabb időn keresztül, folyamatosan látják el a gyepet a szükséges tápanyagokkal, mint a nitrogén, a foszfát és a kálium-oxid. Ezáltal a gyep megerősödik és ellenállóbbá válik a szárazsággal szemben.
  • Öntözzünk ritkán, de alaposan: A víz így mélyen hatol be a talajba, és nem tud olyan gyorsan elpárologni. Ezzel az öntözéssel elősegítjük a mélyebb gyökérzet kialakulását, ami ellenállóbbá teszi a gyepet a hőséggel és a szárazsággal szemben.
  • Öntözés a megfelelő időben: Ha megfelelő időben öntözünk, azzal szintén vizet takaríthatunk meg. A tikkasztó déli hőségben a víz nagy része elpárolog, mielőtt elérné a gyökereket. Nyáron általában még este is meleg a talaj, ezért még ilyenkor is sok víz párolog el. Az öntözés optimális időpontja ezért az éjszaka vagy a kora reggeli órákban, 4-6 óra körül van. Ilyenkor a leghűvösebb talaj, és több vizet tud magába szívni.
  • Figyeljünk a gyepre: Figyeljünk a szárazság okozta stressz jeleire, például a kiszáradt fűszálakra vagy a barna foltokra. Ha ezt tapasztaljuk, öntözzük meg a füvet. Figyeljünk a kártevőkre és betegségekre is, és azonnal kezeljük a problémát, mivel a gyep már a nyári hőség miatt is különösen érzékeny.
  • Nyaralás előtt: Az elutazás napján vagy röviddel előtte nyírjuk le a füvet, így a távollétünk alatt is gondozott lesz a pázsit. Távolítsuk el a gyomokat a nyaralás előtt, hogy azok ne vegyenek el további tápanyagokat és vizet a fű elől.

Gyepápolás miközben mi nyaralunk

  • Kérjünk segítséget a szomszédoktól: Hosszabb nyaralás esetén kérjünk segítséget a gyep gondozására, öntözésére, hogy megőrizzük annak jó állapotát.
  • Robotfűnyíró: Egy robotfűnyíró megfelelően tud gondoskodni a gyepről még a nyaralásunk alatt is. Ebben az esetben is érdemes azonban megkérni valakit, hogy nézzen rá a robotfűnyíróra, hogy megfelelően működik-e.
  • Öntözőrendszer: További megoldás lehet, ha a távollétünkben egy automata öntözőrendszer gondoskodik a gyep megfelelő öntözéséről. 

Gyepápolás a nyaralást követően

A nyári szabadságot követően előfordulhat, hogy a gyeppel több tennivaló akad, hogy visszanyerje egészséges és ápolt megjelenését.

  • Fokozatosan nyírjuk le a füvet: Nyaralás után fokozatosan nyírjuk vissza a gyepet a normál magasságra. Soha ne vágjunk le egyszerre a fűmagasság egyharmadánál többet, mert az megterhelő a gyep számára.
  • Javítsuk ki a csupasz foltokat: A gyepjavító keverékek és gyep starter műtrágya kombinációjával a csupasz foltok gyorsan kijavíthatók.
  • És végül ... alaposan öntözzük meg a gyepet: Ez segít újraéleszteni a száraz foltokat és elősegíti az egészséges növekedést.

Ezekkel a tippekkel a pázsit a nyári hőségben és a nyaralási szezonban is gondozott marad, és a nyár elteltével is egészséges és zöld gyepnek örülhetünk.

Forrás: WOLF-Garten

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A borászok figyelmét kéri a Nébih, veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz

2024.09.07.

Fokozottan kell figyelni a borászoknak, mert veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz a borkészítés során.

Digitalizáció, munkakönnyítés és fejlődés az agrárszakképzésben: Nagy István nyitotta az évet

2024.09.07.

Az agrárszakképző intézményekbe 3532 diák iratkozott be a 2024-2025-ös tanévre, a felnőttoktatásban résztvevőkkel együtt 4200-an kezdik meg a tanulmányaikat ezen a területen.

A szövetség szerint túl olcsó a tojás – az áremelés átléphetné a lélektani határt

2024.09.06.

A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége szerint emelés nélkül veszélybe kerülhet a tojástermelés. A Vas Népe munkatársai körbekérdezték a vasi termelőket, ők terveznek-e emelni szeptembertől.

Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Az aktuális magyarországi aszálytérképnél szomorúbbat nem biztos, hogy lát a mai nap folyamán

2024.09.06.

Szeptember első napjaiban az időjárásban továbbra sem történt változás, a hőség és az aszály változatlanul tartott, és még az előző héten néhol előforduló záporok is elmaradtak. Pénteken várható lassú változás, először a Dunántúlon és a déli régióban, majd a jövő hét elejétől más területeken is megjelenhet a csapadék, a hőmérséklet pedig csökkenni fog. Ez a változás a kapásnövények terméseredményein már nem segít, de a repce vetéséhez nélkülözhetetlen a talaj nedvességtartalmának javulása.

Málna helyett füge és banán, új haszonállatok - készüljünk a jövő magyar mezőgazdaságára

2024.09.06.

A Kárpát-medencében a klímaváltozás hatására egyre több növényfaj tűnhet el, amelyek korábban jól alkalmazkodtak a régió éghajlatához. Míg a málna szinte teljesen eltűnt, addig olyan mediterrán növények, mint a füge és néhány banánfajta, egyre gyakrabban fordulnak elő Magyarországon.

Partnerhírek
Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Partner

Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?

2024.09.05.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás