A nagy melegben számos olyan hibalehetőség van a kertápoláskor, ami sárga, kiszáradt, foltos pázsitot eredményezhet. Az egyértelmű, hogy nagy melegben a növényeknek bőséges vízbevitelre van szükségük. Ám azt már kevesebben tudják megállapítani, hogy mennyi az az ideális mennyiség, amit a fű még elbír, és jót is tesz neki. A leggyakoribb hiba az öntözés során, hogy nem adunk elég vizet a pázsitunknak. Bár sokan minden nap, akár naponta többször is locsolnak, nem csak a gyakoriságon van a hangsúly.

A Kiskertblogger gyűjtött össze néhány hasznos tippet arról, hogyan érdemes ápolni a gyepet ahhoz, hogy az üdén, zölden és egészségesen vészelje át a forróságot. Ha a hőmérséklet 30-35 Celsius fok között van, akkor elég heti 4-szer locsolni, a pázsit vízigénye ilyenkor négyzetméterenként 6-8 mm. Ám ha a hőmérséklet még feljebb megy, akkor már naponta akár többször is szükséges a gyeplocsolás. Ez négyzetméterenként 8 mm feletti vízmennyiséget jelent. Ehhez fontos, hogy 1 milliméternyi vízmagasság 1 liter víznek felel meg.

Nem mindegy, hogyan és mikor történik a gyeplocsolás és a fűnyírás - akár kárt is okozhat a rossz módszer és időzítés

Bármilyen módszerrel is locsolunk, azt a kora reggeli órákra érdemes időzíteni, amikor még nem éget a Nap és a hőmérséklet is alacsonyabb, mert ilyenkor kisebb a párolgási veszteség. A legtöbben pedig ott rontják el a gondosan ápolt gyepszőnyegük állapotát, hogy nem gondoskodnak helyettesítésről nyaralás idejére. Ezt is érdemes betervezni, ha nincs automata locsolórendszerünk és hosszabb utat tervezünk nyáron.

A fűnyírásról a legnagyobb kánikulában is gondoskodni kell

A nagy melegben kéthetente, vagy akár hetente is nyírható a fű, ha alaposan öntözzük. Ám nagyon nem mindegy, hogy mikor és hogyan történik, mert a vágásnak nem csak kedvező hatásai lehetnek. A fű a zöldállományában tartalékolja a vizet, továbbá a tápanyagszükségletének legnagyobb részét is. Ezért ennek elvesztése drámai hatású lehet, a nagyarányú veszteség pedig a gyepszőnyeg pusztulását is okozhatja. Fontos, hogy károsodás nélkül nagyjából az egyharmad része távolítható el. Ezért a nyári melegben, amikor a gyep regeneráló képessége egyébként is csökken, érdemes feljebb emelni a fűnyíró vágási magasságát. Így a föld beárnyékolása miatt kedvezőbb talajközeli mikroklíma alakulhat ki, ami ellenállóbbá teszi a pázsitot a környezeti hatásokkal szemben. A szakértők szerint a 7-8 cm-es tarlómagasság az ideális.

Cikkajánló: Hasznossá tehető a levágott fű a kertekben
Kapálás és ásás nélkül kertészkedik, mégis gyönyörűek a zöldségei – hogyan csinálja?

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás