Gyilkos mérgű növényt találtak a Hármas-Körös vizén
Az idei évben is felfedezték a ritka és mérgező gyilkos csomorikát (Cicuta virosa) a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársai. Az érintett terület a Hármas-Körös vizén található, ahol egy kisebb, úszó növényszigeten bukkantak rá a különleges növényre.
A gyilkos csomorika jellemzőiről a Lelépő írt cikket.
A gyilkos csomorika egy ritka és védett növény, amely főként mocsarakban, magassásosokban és lápokban él. Látványos, fehér ernyős virágzatával hívja fel magára a figyelmet, és akár másfél méter magasra is megnőhet. Az üreges, megvastagodott gumós gyöktörzse sárgás nedvet ereszt, ha kettétörik. A gyöktörzs levegővel telt rekeszekkel határolt, amelyek lehetővé teszik, hogy a növény fennmaradjon és lebegjen a vízen - közölték.
Hirdetés
Az édeskés, kellemes zellerillatával ellentétben a gyilkos csomorika rendkívül mérgező növény.
Akár halált is okozhat, ha elfogyasztják. Régen irtották, mivel a legelő állatok gyakran megették, és elpusztultak tőle. A növény hosszú ideig ritkán fordult elő, nem csak az irtás, hanem élőhelyei beszűkülése miatt is.
Egy évszázad után jelent meg a Hármas-Körös ártérében
A Hármas-Körös árterében több mint száz év után, 2021-ben bukkantak rá újra a gyilkos csomorikára. Azóta többször is előfordult a térségben. A közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Halásztelki tanösvény mellett, a folyó vizén úszó kis növényszigeten fedeztek fel egy szépen virágzó állományt.
Nem ez azonban az egyetlen nemzeti parkunk, ahol a gyilkos csomorika él. Ahogyan arról a Lelépő is beszámolt, tavaly a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai bukkantak rá Lakiteleken, a Szikrai Holt-Tiszán. Ez igazán különleges észlelés volt, hiszen egészen addig a Kiskunságból eddig mindössze egy előfordulási adata volt ennek a védett növénynek. 2020-ban a tiszaalpári Nagy-tónál növekedett - írták.
A különleges növény jellemzői
Azt a Wikipedia foglalta össze, hogy többnyire vízben álló, évelő növény. Gyöktörzse függőleges, gumósan megvastagodott, belül üreges és haránt válaszfalakkal több kamrára tagolt. Szára 50–150 centiméter magas. Levelei nagyok, kétszeresen-háromszorosan szárnyasak. A levélkék épek, lándzsásak vagy szálasak, 4–8 centiméter hosszúak és 6–12 milliméter szélesek, szélük durván fűrészes. A virágok 8–20 sugarú ernyőkben helyezkednek el. A gallérlevelek hiányoznak, vagy csak 1-2 fejlődik, a gallérkalevelek száma 6–8. A termés kerekded, bordázott, a hosszánál szélesebb. A virágzási ideje júliustól szeptember végéig tart - írták.
A gyilkos csomorika a legmérgezőbb növények közé tartozik. Minden része, de elsősorban kellemes, zellerillatú, édes ízű gyöktörzse erősen mérgező cikutoxint tartalmaz. A faj ennek ellenére a termesztett ernyősvirágzatú növényfajok egy részénél (ánizs, édeskömény, fűszerkömény) kártevőnek számító köménymoly (Depressaria daucella) egyik fő tápnövénye.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés