Érdekes felfedezést tett kutatók egy csoportja, akik a növények reakcióit figyelik meg a klímaváltozással kapcsolatban. Megfigyeléseik alapján a búza és a kukorica a változó időjárásnak köszönhetően több toxikus anyagot hoz létre magában, mint tette azt évekkel ezelőtt. A veszélyhelyzet pedig már nem csak a fejlődő országokat, hanem Európát is érinti.

Az ok nagyon egyszerű. A növények normális esetben átalakítják a felvett nitrátokat tápanyaggá, nevezetesen savakká és fehérjékké. A növekvő hőmérséklet hatására azonban ez a folyamat lényegesen lelassul, olykor el is marad, így a nitrát felhalmozódik a növényi részekben. Ebből adódik, hogy mi is a nitráttal dúsított terményeket fogjuk fogyasztani a jövőben. A túlzott nitrátfogyasztás viszont komoly veszélyeket rejt magában, csökkentheti a vörös vérsejtek oxigénszállító képességét.

Rossz hír, hogy ezt a tendenciát több, alapvető élelmiszernövény körében is megfigyelték, például a búza, a kukorica, a szójabab, a köles és a cirok is hajlamos nitrátot felhalmozni magában.

Nem csak a nagy meleg, hanem az aszály utáni hirtelen, nagy mennyiségű csapadék is ront a helyzeten. Ebben az esetben ugyanis a növények hirtelen indulnak növekedésnek, ennek hatására hidrogén-cianidot, kéksavat halmoznak fel magukban. Ez a sav az emberi szervezetbe jutva komoly problémákat okozhat, gátolja ugyanis az oxigén áramlását a szervezetben. Kéksavat elsősorban a cirok, a len és a búza hajlamos elraktározni.

Az aszály utáni nagy mennyiségű csapadék is segíti a toxinok felszaporodását
 

Az említett aflatoxinok jelenleg elsősorban a fejlődő országokban okoznak komoly problémát, 4,5 milliárd ember van kitéve káros hatásaiknak. Viszont ahogyan változik a klíma, az európai országokban is problémát okozhatnak ezek az anyagok. Ehhez 2 Celsius fokos átlaghőmérséklet emelkedésnek kell bekövetkeznie, ami ha nem csökkentjük az üvegház hatású gázok kibocsátást, néhány évtizeden belül be is következhet.

A természetben előforduló aflatoxinok májkárosodást, rákot, vakságot is okozhatnak, gyermekeknél pedig fejlődési rendellenesség is megfigyelhető az ezeknek kitett országokban.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás