Komoly kutatások vizsgálták, milyen hatásokat eredményeznek a gyógynövények a takarmányban. Az eredményekből kiderült, hogy akár olyan hatásfokkal védhetik az állatok szervezetét a betegségekkel szemben, mint egy gyógyszer. Az illóolajokkal ráadásul megelőzhető az antibiotikumokra rezisztens kórokozók megjelenése is. Az Agrárszektor szakcikke számolt be a témáról, ezt az anyagot szemléztük. Mivel a fogyasztói nyomásra egyre szigorodik az uniós szabályozás az antibiotikumok használatával kapcsolatban, ezért ezek kiváltására megnőtt azoknak a gyógynövény-kivonatoknak és illóolajoknak a szerepe, amelyek egészségvédő hatással bírnak.
Segítenek a betegségek ellen az illóolajok és a gyógynövények a takarmányban
Az antibiotikum-mentes termelés a gazdaságok többségében csak papíron létezik, általános gyakorlat a megelőző gyógyszerezés
Főként azokban az ágazatokban jellemző az antibiotikum-használat, ahol nem lehet hermetikusan elzárni az állományt, miközben azt erős stresszhatásoknak teszik ki. A víziszárnyas-tartás jellemzően ilyen. A környezettel szabadon érintkező, tömött vagy tollfosztott madarakat ezért megelőző antibiotikumos kezelésekkel védik a megbetegedésektől. Ám egyre több állattartó jön rá arra, hogy a megelőző gyógyszerezést kiválthatja a gyógynövényes kezeléssel. Egyes vállalkozások pedig már olyan termékeket fejlesztenek, amelyekben a gyógynövények illóolajain és kivonatain túl vitaminok és mikroelemek is vannak az anyagcsere komplex támogatására. Erről bővebben az Agrárszektor cikkében olvashat. Azt, hogy melyik hatóanyag felelős a védőhatásáért egy adott gyógynövényben, már tudják a szakemberek. Ráadásul a vegyületek közül sokat szintetikusan is elő lehet állítani. Az egyes molekulák pontos hatásmechanizmusa viszont egyelőre nem ismert, ezért a kutatók jelenlegi célja az, hogy a gén szintjén találják meg a választ a működésükre.
Például a komlót évezredek óta használják a sör ízesítésére, de annak valódi célja az ital megóvása az erjedéstől, azaz a nem kívánt mikrobák felszaporodásától. A komlókivonat pontosan így védi az állati szervezetet is a megbetegedésektől. Ezt az alapvegyületet lehet aztán kombinálni a tüdőre, vesére, bélrendszerre vagy más szervre jótékony hatást gyakorló anyagokkal. Légúti panaszokra például jó hatással van a kakukkfű, a fahéj, az eukaliptusz illetve a teafa illóolaja. A takarmányváltások idejére ajánlják a borsmenta vagy a máriatövis kivonatát. Az emésztés hatásfokát általánosan javítja a fokhagyma, az oregánó vagy a rozmaring illóolaja - írja az Agrárszektor.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás