A betakarítási munkálatok közeledtével egyre inkább visszaesett a műtrágyák iránti kereslet és ez az árakon is meglátszott. A növényvédő szereket azonban továbbra is élénken keresik a gazdák, valamint a deszikkáló szerek iránt is megnőtt az érdeklődés. Közeledik ugyanis a repce aratása és érkezik a napraforgó betakarítása is. Az árak is ennek megfelelően alakultak a piacon.

Február környékén tetőzött a műtrágya-felhasználás hazánk szántóföldjein, azóta fokozatosan csökken a felhasznált termékek mennyisége. Érdekesség, hogy tavaly az ammónium-nitrát és a mészammonsalétrom felhasználási aránya 1:5-höz alakult, addig az idén ez az arány 1:6 volt.

A csökkenő kereslet hatására az értékesítési árak júniusban jellemzően csökkentek, kivétel a szuperfoszfát, amely 12,5 százalékos dráguláson ment keresztül.

A növényvédő szerek iránt viszont élénk kereslet mutatkozik minden hónapban. Kivétel a tavaszi vetésű növények gyommentesítésére használt szerek. Ezek iránt ugyanis negyedére esett a kereslet júniusban az egy hónappal korábbihoz viszonyítva.

Deszikkálás nélkül magasabb a termésveszteség lehetősége a napraforgónak (Fotó: tankonyvtar.hu)
 

A deszikkáló szereket egyre jobban keresik a gazdák, amelyek nem csak szárító, hanem rendkívüli gyomirtó hatás miatt is kedvelt készítménynek számítanak. Június környékén a repcében, később majd a napraforgóban is ezekkel a szerekkel kontrollálják a betakarítási munkálatokat. Az értékesítési árak júniusban az előző hónaphoz képest a legtöbb szer esetében néhány százalékkal növekedtek vagy stagnáltak.

A mezőgazdasági gépek iránti kereslet 2016 júniusában egy kicsit élénkült a korábbi hónaphoz képest, leginkább a kis teljesítménykategóriás traktorokat keresték a gazdák. Júniusban még a talajlazítók forgalma erősödött valamelyest, a féléves forgalom kétharmada erre a hónapra esett. Az előző hónaphoz képest az értékesítési átlagár változása egyes munkagépek esetében nagyon nagy volt, a kukorica vetőgép és a műtrágyaszórók ára majdnem a kétszeresére nőtt májushoz képest.

Forrás: AKI

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás