Miközben Németországban az utóbbi 10 évben 50, addig Magyarországon 100-150 százalékkal drágult a földbérlet költsége. Ebben a tulajdonviszony-arányok is szerepet játszanak. Hazánkban a KSH adatai szerint a földbérleti díjak emelkedése minden művelési ágban gyorsabban nőtt, mint a németeknél. A legnagyobb mértékben a gyümölcsösöknél történt: 2014-ben az átlag éves díj 48, 2022-ben 110 ezer forint volt. A második legnagyobb növekedést az erdőbérletek hozták ugyanilyen összevetésben: 19 ezerről 40 ezer forint fölé ment a drágulás.

Németországban a bérleti díjak 10 év alatt 50%-kal emelkedtek. 2023-ban országosan átlagosan 357 euró volt az egy hektár termőföld éves bérleti díja - írta az Agrárágazat. A német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) tavalyi felmérése szerint ez 9%-os növekedésnek felel meg 2020-hoz képest (329 euró). 2023-ban Németországban a mintegy 16,6 millió hektár mezőgazdaságilag használt földterület körülbelül 60%-a bérelt föld volt (10 millió hektár), és körülbelül 38%-a minősült a gazdaságok saját földjének (6,6 millió hektár). A bérelt földek többsége szántó (69%), ezt követi az állandó legelő (27%) és az egyéb bérelt földek (4%).

Hazánkban a KSH adatai szerint a földbérleti díjak emelkedése minden művelési ágban gyorsabban nőtt, mint a németeknél

 A legmagasabb földbérleti árakkal rendelkező szövetségi állam Észak-Rajna-Vesztfália 560 eurós hektáronkénti átlaggal, a legolcsóbb Mecklenburg-Vorpomeránia és Szász-Anhalt, ahol 320-305 eurót kérnek hektáronként. A nagyon eltérő bérleti árak egyik oka valószínűleg az, hogy a szövetségi államokban regionálisan nagyon eltérő a bérelt földek aránya. Minél kisebb földterület van a gazdálkodók tulajdonában, annál több földet foglalhatnak el tőlük a bérbeadók, vagy egyszerűen csak több pénzt kell fizetniük a bérletért, hogy tovább műveljék.

Az erdő drágult legjobban itthon

Idehaza a KSH adatai szerint a földbérleti díjak emelkedése minden művelési ágban gyorsabban nőtt, mint a németeknél. A legnagyobb mértékben a gyümölcsösöknél: 2014-ben az átlag éves díj 48, 2022-ben 110 ezer forint volt. A második legnagyobb növekedést az erdőbérletek produkálták ugyanilyen összevetésben: 19 ezerről 40 ezer fölé ment a drágulás. A legkevésbé a gyepek drágultak (21 ezer – 38 ezer), a szántókon pedig durván duplázódott a bérköltség: 43 ezerről 82 ezer közelébe.Magyarországon egyébként a mezőgazdasági földterületeknél nem történt jelentős birtokviszony-átrendeződés. A saját tulajdonú területek aránya 2010-ben és 2020-ban is 41-45 százalék körül alakult, a saját tulajdonban művelteké 50-54 százalékban – olvasható ki az Agrárcenzus 2020-as adataiból.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás