A magyar termőtalajok minőségének gyorsuló romlása az elmúlt évtizedekben folytatott intenzív mezőgazdasági termelés egyes termesztéstechnológiai elemeinek következménye. A minőségi romlás egyik mutatója pedig a talajok szervesanyag-tartalmának csökkenése. A mezőgazdasági területek termékenységét olyan káros folyamatok is ronthatják, amelyeket nem közvetlenül az emberi tevékenység befolyásol. Az Agrárágazat írt a témáról, ezt a cikket szemléztük. Csökkenti a talaj termelőképességét az erózió, a defláció, az aszály, az ár- és belvizek, valamint a kedvezőtlen talajtulajdonságok is. Ilyen például a savanyúság, a szikesség és a tömörödöttség. Jelentős gondot okoz még a vetésszerkezetben, illetve vetésforgókban alkalmazott kultúrák egyre nagyobb mértékű beszűkülése és a talajművelés korszerűtlen gyakorlata, a nem okszerű műtrágya- és növényvédőszer-használat.
A talajok mikrobiológiai élete, annak fenntartása és javítása kulcskérdés minden technológia esetében - ezekkel jobbá tehetőek a magyar termőtalajok
A szerves anyag tartalom a művelési ág váltásakor mindig csökken, és szinte azonnal elkezdődik (pl.: gyepből vagy erdőből szántó művelési ágba történő áttéréskor). Ezt a folyamatot erősíti a forgatásos technológia. A talajok szervesanyag-tartalma ezáltal a folyamatos oxidatív körülmények, a víz- és szélerózió következtében jelentős mértékben csökkenhet. Sajnos az elmúlt évtizedekben a szervesanyag pótlása egyes táblákon szinte már lehetetlenné vált. Ennek oka az állatállomány csökkenése és az esetleg rendelkezésre álló szerves anyagok területileg heterogén eloszlása. Az sem járható út, hogy a visszamaradó szármaradványokat lehordjuk a táblákról, ahelyett, hogy szervesanyagpótlás céljából szakszerű kezeléssel felhasználnánk azt a termőföldön - írja a cikk.
A forgatásos talajművelési eljárások során a fentieken kívül a talajok természetes ökológiai, mikrobiológiai rendszerét is megváltoztatják. Bár a talajok pufferkapacitásának és az egyes élőlények rekolonizációs képességének köszönhetően az egészséges talaj esetében ez az felbolygatott állapot viszonylag rövid ideig tart.
Öntözni és segíteni a talajéletet
Az egyik legsürgetőbb megoldandó feladat a mezőgazdasági területek vízellátása, vagyis az öntözés. Ez bizonyos esetekben az aggregátum stabilitáscsökkenésével, a talajok eliszapolódásával, a tápanyag-körforgalom kedvezőtlen változásával is járhat. Ezért a talajok mikrobiológiai életének védelme, fejlesztése és javítása nagy segítség lehet a gazdáknak. Az öntözés hatására teljesen másképp működnek az úgynevezett szerkezettel rendelkező talajaink (például a csernozjom), mint a szerkezet nélküliek (ilyen a homok). Az előbbieknél a helytelenül végzett öntözés az aprómorzsás, agronómiailag kívánatos szerkezet jelentős romlásával járhat, és az eliszapolódás miatt mikrobiológiai változásokat is okozhat. Ez a szerves anyagok bontását is megváltoztathatja. A szerkezet nélküli talajok esetében ugyanakkor az öntözés erózió elleni védekezési formát is jelenthet, ami a szerves anyagok, mikrobiológiai élet megóvását szolgálhatja. Az egyik megoldás a talajoltó baktérium készítmények használata, ami hozzájárulhat a fenntartható és jövedelmező gazdálkodáshoz. Azok a termelők, akik tesznek a talajaik mikrobiológiai életének jó állapotban tartásáért, nagyobb hozamokkal és jobb minőségű termésekkel számolhatnak. Ráadásul mindezt hosszú távon - írja a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezete az Agrárágazat cikkében.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás