A magyar mezőgazdaság számára a műtrágya jelentősége vitathatatlan, hiszen a termelékenység növeléséhez és a hozamok optimalizálásához elengedhetetlen. Az elmúlt években a műtrágya-értékesítés terén jelentős változások történtek, melyeket a piaci környezet, az árak alakulása, a termelői kereslet és - ezzel összefüggésben - a műtrágya-felhasználás befolyásoltak. Ez a cikk részletesen bemutatja a magyar műtrágyapiac aktuális helyzetét, az értékesítési folyamatokat és a főbb tendenciákat.

A műtrágyapiac általános jellemzői

A műtrágyapiac alapvető jellemzője a kereslet és kínálat szezonális ingadozása. A magyar mezőgazdaságban a műtrágyák használata kulcsfontosságú, különösen a nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmú készítményeké. A termelők részére értékesített műtrágya mennyisége az elmúlt években folyamatosan növekedett, különösen az egykomponensű nitrogénműtrágyák és az összetett műtrágyák esetében​​.

Értékesítési trendek és mennyiségek

2024 első negyedévében a műtrágya-forgalmazók 522 ezer tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére. Ez az értékesített mennyiség 48 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban, ami a megnövekedett keresletet és az előző évek alacsony bázisát tükrözi​​. A mészammon-salétrom (MAS) iránti kereslet kiemelkedő volt, a teljes műtrágyaforgalom 54,4 százalékát és az egykomponensű nitrogénműtrágyák 59,3 százalékát ez a termék tette ki. Ez 284 ezer tonnás mennyiséget jelentett, ami 136 ezer tonnával több az előző év azonos időszakához képest​​. Ugyanakkor mennyiségben még mindig messze vagyunk a 2022-es és különösen a 2021-es számoktól.

A műtrágya-értékesítés alakulása természetes súlyban (ezer tonna)

Hogyan alakultak a műtrágyaárak 2024-ben?

Az elmúlt időszakban az árak jelentős csökkenést mutattak. 2024 első negyedévében átlagosan 43,6 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint az előző év azonos időszakában. A Nitrosol 30% ára például 11,4 százalékkal csökkent, az ammónium-nitráté 9,1 százalékkal, míg a MAS ára 8,1 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest. A karbamid ára is jelentősen, 6,5 százalékkal mérséklődött​​.

Az egyes műtrágya típusok piaca

Az egykomponensű nitrogénműtrágyák közül a mészammon-salétrom (MAS) volt a legkeresettebb. A második legnépszerűbb termék az oldatműtrágyák közül a 30 százalékos Nitrosol, DAM és UAN típus volt, amelyből 57 ezer tonnát értékesítettek. A karbamid közvetlen felhasználásra való értékesítése 44 ezer tonnát tett ki, ami 8 ezer tonnával több, mint az előző év azonos időszakában​​.

Az összetett műtrágyák piacán az NPK 15-15-15 összetétel volt a legnépszerűbb, 7,4 ezer tonnás mennyiséggel, ami a teljes műtrágya-értékesítés 1,4 százalékát jelentette. Az NPK 10-26-26 és az NPK 7-21-21 szintén jelentős részesedést értek el​​.

Értékesítési stratégiák és csatornák

A műtrágya-értékesítés terén a forgalmazók többféle stratégiát alkalmaznak. Az egyik legfontosabb csatorna a közvetlen értékesítés a mezőgazdasági termelőknek, amely lehetővé teszi a közvetlen kapcsolattartást és a gyors reagálást a termelők igényeire. Emellett a nagykereskedelmi partnerek és az online platformok szerepe is egyre növekszik, különösen a fiatalabb generáció körében, akik nyitottabbak az új technológiák és a digitális megoldások iránt.

Piaci kilátások és jövőbeni tendenciák

A magyar műtrágyapiac kilátásai kedvezőek, bár a jövőbeni tendenciák nagyban függenek a globális gazdasági helyzettől, a nyersanyagáraktól és a mezőgazdasági támogatások alakulásától. Az európai uniós szabályozások és a fenntarthatósági követelmények szintén jelentős hatással lesznek a piacra, különösen a környezetbarát és hatékony műtrágyák iránti kereslet növekedése révén.

Összegzés

A magyar műtrágyapiac dinamikus fejlődésen megy keresztül, amit az értékesítési volumenek növekedése és az árak alakulása egyaránt tükröz. A műtrágya-forgalmazók számára fontos, hogy alkalmazkodjanak a változó piaci környezethez, és olyan stratégiákat dolgozzanak ki, amelyekkel kielégíthetik a mezőgazdasági termelők igényeit, miközben fenntartják a fenntarthatóságot és a környezetvédelmi előírásokat. A jövőbeni siker kulcsa a rugalmasság, az innováció és a termelőkkel való szoros együttműködés lesz.

A fenti elemzés részben az Agrárgazdasági Kutató Intézet által közölt adatokra és jelentésekre támaszkodik, amelyek részletes képet nyújtanak a műtrágya-értékesítés alakulásáról Magyarországon​​.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás