Jó okból történik a gyümölcsösök összeírása Magyarországon
Újra gyümölcsültetvény-összeírás lesz Magyarországon, idén február 14. és április 16. között kerül rá sor. 2018-ban a gyümölcsösök összeírása a korábbi felmérésekhez képest több gyümölcsfajról készít statisztikát.
Ötévente kötelező a gyümölcsösök összeírása
Az Európai Parlament és az Európa Tanács rendelete szerint ötévente kötelező az Európai Unió tagállamainak gyümölcsültetvény-összeírást végrehajtaniuk. A következő ilyen felmérés Magyarországon február 14. és április 16. között lesz, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkatársai végeznek majd el. A hírről az Agrárszektor oldal számolt be.
Mit írnak össze a KSH munkatársai?
Az összeírás az ország árutermelő gyümölcsöseire vonatkozik majd. A gyümölcsfajok listája a korábbiakhoz képest bővült: idén az alma-, a kajszi-, a körte- és az őszibarack- mellett már a bodza-, a cseresznye-, a dió-, a meggy- és a szilvaültetvényeket is számba veszik. Az adatszolgáltatásra kijelölt gyümölcsösöket a tavalyi évben egységes területalapú támogatást (SAPS) igénylők nyilvántartása alapján választják ki a 2500 négyzetméter területű, vagy annál nagyobb árutermelők közül. Ez a kategória az ország mintegy 1500 településén közel 15 ezer gazdaságot érint.
Hirdetés
Először az interneten, aztán személyesen
Az összeírás első szakaszában, február 14-28. között az ültetvényhasználóknak lehetőségük lesz a kérdőíveket elektronikus formában, az interneten keresztül kitölteni. Az ehhez szükséges információkat a Központi Statisztikai Hivatal postai és elektronikus úton is eljuttatja az érintetteknek. Azokat a gyümölcstermelőket, akik nem élnek az internetes kitöltés lehetőségével, az összeírás második fázisában, március 1. és április 16. között személyesen keresik fel a KSH munkatársai.
Arról itt írtunk nemrég, hogy lassan, de biztosan erősödik Magyarország zöldség- és gyümölcsszektora. De a technológiai fejlesztések még továbbra sincsenek összhangban a szükségletekkel.
Szükséges továbbá a termékpálya szervezettségének, a hosszú távú piaci kapcsolatok súlyának és a feldolgozóipar versenyképességének növelése. Valamint a munkaerőhiány csökkentése, valamint a piacok átláthatóságának javítása.
Kevesebb lesz a jégkár a gyümölcsösökben
További fontos lépés a jég- és az aszálykárok elleni védekezés kiépítése is. 2018 májusában már komplett jégkárelhárító rendszer fogja védeni a magyar zöldség- és gyümölcstermő területeket, így a jégkárok mennyisége várhatóan csökkenni fog. Erről olvasson többet ebben a cikkünkben!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés