Látványos térképes összeállítást készített a hazai gyümölcstermesztés helyzetéről a Központi Statisztikai Hivatal. Az adatok alapján Magyarországon 2016-ban a gyümölcsös terület nagysága 92,6 ezer hektár volt. De minden megyében megnézheti, milyen gyümölcsből mennyit termeltek. Nézze meg, milyen adatokat mutatott a gyümölcstermesztés Magyarországon!

Gyümölcstermelés szempontjából Szabolcs-Szatmár-Bereg megye szerepe kimagasló. Leginkább az itt megtermelt alma mennyisége miatt. 2016-ban az összes almatermés 61 százalékát, a betakarított meggy mennyiségének 25 százalékát itt termelték. 2016-ban összesen 755 ezer tonna gyümölcsöt takarítottak be. Ennek 66 százaléka alma, tizede meggy, 6 és 5 százaléka szilva illetve őszibarack volt.  Hogy milyen a gyümölcstermesztés Magyarországon, a Központi Statisztikai Hivatal oldala foglalta össze érthetően. 

Ilyen volt számokban a gyümölcstermesztés Magyarországon - Shutterstock

Hazánkban az utóbbi hat évtizedben az alma termesztése volt a legjelentősebb. Szilvából az 1960-as évek környékén még közel annyi termett, mint almából. Ám azóta termesztése folyamatosan visszaszorult, és az akkori termésmennyiségnek már csak közel ötödét termelik meg a gazdálkodók. Az 1960-as 127.959 helyett 2015-ben már csak 46.023 tonnát mértek. Az adatok szerint a szilva mellett a kajszi és a cseresznye termelése is háttérbe szorult, míg a meggy jelentősége nőtt: az 1960-ban számolt 49.800 tonnáról 2015-re 76.792 emelkedett.

Változatos adatokat mutat a gyümölcstermesztés Magyarországon: ingadozott a felvásárlási átlagár is

A gyümölcsök többségénél a felvásárlási árak szinte folyamatosan emelkedtek. A meggy, az alma és a kajszi esetében azonban évről évre jelentősen ingadozik a felvásárlási ár. Egyik évről a másikra előfordulhat akár 50 százalékosnál is nagyobb kilengés is. A cseresznye kilójáért például 1989-ben 19,60, egy évre rá 32,40, 1991-ben 52,70, majd 1992-ben 33,50 forintot adtak. 2016-ban pedig 273,00 forintos felvásárlói átlagárat mutat a táblázat. Az is megfigyelhető, hogy az 1990-es évek óta a felvásárlási és a piaci átlagár egyre inkább elválik. Ez az alma esetében a legszembetűnőbb, 2009-ben 14-szeres volt a különbség: 33 forintért vásárolták fel a termelőktől, a piaci ára viszont 185 forint volt. Ugyanebben az évben a körtét 50,5 forintért vették meg a gyümölcsgazdáktól, a piacokon pedig 304,4-ért ment kilója. A legfrissebb adatok szerint 2016-ban is az almaárak aránya volt a legnagyobb: 27 forintos átlagos felvásárlási ára mellé 237 forintos piaci átlagár tartozott.

Az adatokban, termésmennyiségekben bővelkedő színes, térképes grafikákat tartalmazó összeállítást ezen a hivatkozáson éri el.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás