“Hogyan növelje a nitrogén hatékonyságát? Kontrollált átalakulású műtrágyákkal” címmel tart előadást Lakatos Ferenc, az EuroChem Agro Hungary Kft. szaktanácsadója a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. A szakember Magyarország középső és nyugati megyéiben igyekszik jobb terméseredményekhez segíteni a gazdálkodókat. A kontrollált átalakulású nitrogén hatóanyagot tartalmazó műtrágyákról beszélgettünk vele. Mik a legfontosabb szempontok a műtrágya gyártásánál? Ahogy előtérbe került a fenntartható gazdálkodás, cégünk a termékfejlesztések során arra törekedett, hogy a gazdák kijuttatás után a lehető legkisebb hatóanyag veszteséget szenvedjék el. A nitrogén, a foszfor és a kálium (NPK) makroelemek közül a nitrogén az, ami komolyabb veszteségeket képes elszenvedni. Ez lehet gáz (ammónia) formájú veszteség, vagy kimosódás. Így a nitrogén akár 50 százaléka is elveszhet a hagyományos formulációk használata esetén. Ezért nemzetközi R&D (kutatás és fejlesztés) csoportunk mindig azt keresi, hogy a gyökérzónában a lehető hosszabb ideig maradó termékekkel tudjuk táplálni a növényeket. A kisebb környezet terhelés mellett ez nagyban segíti a munkaszervezést is, kevesebb kijuttatással hosszabb tartamhatást lehet elérni. Ezért fontos a nitrifikáció gátlása, hogy a növény a nitrogén teljes mennyiségét fel tudja használni a vegetációs időszakban. Így nagyobb termést érünk el, gazdaságosan.
Lakatos Ferenc, az EuroChem Agro Hungary Kft. szaktanácsadója
Milyen hibákat követnek el a gazdák a műtrágyázásnál? Tisztelet a kivételnek, de sajnos sokan a mai napig nem támaszkodnak eléggé a talajvizsgálati eredményekre. Elméletileg mindenki rendelkezik a területek talajvizsgálati eredményeivel. Ez alapján, akár szaktanácsadó segítségével érdemes meghatározni, hogy a gazda az adott termőhelyi körülmények között milyen terméseredményeket szeretne elérni. Nagyjából minden termelő tisztában van a helyi talaj- és csapadékviszonyokkal. Ehhez kell összeállítani a műtrágya dózisokat a növény tápanyagigénye és a talajvizsgálati jegyzőkönyvek eredményei alapján. Enélkül is lehet termelni, viszont olyan hatóanyagot is megvásárolnak, amit nem biztos, hogy szükséges – ez viszont szigorúan véve, gazdasági veszteség. Mi kell ahhoz, hogy ez a hozzáállás megváltozzon? Meg kell győzni a termelőket arról, hogy az új szemlélettel jelentősen nagyobb összegek maradhatnak a zsebükben. Ráadásul a környezetet sem terheli. Ebben segítenek a szaktanácsadók, a tájékoztató prospektusok és az olyan szakmai előadások, mint például a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat. Fontos, hogy amikor a növény csírázik, fejlődik, minden esetben legyen ott felvehető tápanyag, és ezt az új, kontrollált Nitrogén-feltáródású NPK műtrágyákkal el is lehet érni. Erről beszélek majd bővebben az előadásomban is.
Mutatok idei eredményeket is, hogy a hagyományos anyagokhoz viszonyítva milyen terméstöbbleteket és megtakarításokat értünk el az új műtrágyákkal Magyarországon.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Mi az, amit a gazdáknak érdemes lenne megfontolniuk a műtrágyázással kapcsolatban?
Szeretném, ha a gazdálkodók bíznának az innovatív termékekben. Hiszen a vetőmagfajtákat és a növényvédő szereket 5-6 évente lecserélik jobbra, újabbra, modernebbre. A műtrágyázás ugyanígy fejlődik, az új, innovatív technológiák sokszor jobban teljesítenek. Ha ezt a gazdálkodók megismerik, olyan fegyver kerülhet a kezükbe, ami jelentősen növeli a terméseredményeiket, fokozza a gazdaságosságot, és kíméli a környezetet.

Tudjon meg még többet a tápanyagutánpótlás lehetőségeiről és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2018. december 13-án vagy Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/
 

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás