“Hogyan növelje a nitrogén hatékonyságát? Kontrollált átalakulású műtrágyákkal” címmel tart előadást Lakatos Ferenc, az EuroChem Agro Hungary Kft. szaktanácsadója a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. A szakember Magyarország középső és nyugati megyéiben igyekszik jobb terméseredményekhez segíteni a gazdálkodókat. A kontrollált átalakulású nitrogén hatóanyagot tartalmazó műtrágyákról beszélgettünk vele. Mik a legfontosabb szempontok a műtrágya gyártásánál? Ahogy előtérbe került a fenntartható gazdálkodás, cégünk a termékfejlesztések során arra törekedett, hogy a gazdák kijuttatás után a lehető legkisebb hatóanyag veszteséget szenvedjék el. A nitrogén, a foszfor és a kálium (NPK) makroelemek közül a nitrogén az, ami komolyabb veszteségeket képes elszenvedni. Ez lehet gáz (ammónia) formájú veszteség, vagy kimosódás. Így a nitrogén akár 50 százaléka is elveszhet a hagyományos formulációk használata esetén. Ezért nemzetközi R&D (kutatás és fejlesztés) csoportunk mindig azt keresi, hogy a gyökérzónában a lehető hosszabb ideig maradó termékekkel tudjuk táplálni a növényeket. A kisebb környezet terhelés mellett ez nagyban segíti a munkaszervezést is, kevesebb kijuttatással hosszabb tartamhatást lehet elérni. Ezért fontos a nitrifikáció gátlása, hogy a növény a nitrogén teljes mennyiségét fel tudja használni a vegetációs időszakban. Így nagyobb termést érünk el, gazdaságosan.
Lakatos Ferenc, az EuroChem Agro Hungary Kft. szaktanácsadója
Milyen hibákat követnek el a gazdák a műtrágyázásnál? Tisztelet a kivételnek, de sajnos sokan a mai napig nem támaszkodnak eléggé a talajvizsgálati eredményekre. Elméletileg mindenki rendelkezik a területek talajvizsgálati eredményeivel. Ez alapján, akár szaktanácsadó segítségével érdemes meghatározni, hogy a gazda az adott termőhelyi körülmények között milyen terméseredményeket szeretne elérni. Nagyjából minden termelő tisztában van a helyi talaj- és csapadékviszonyokkal. Ehhez kell összeállítani a műtrágya dózisokat a növény tápanyagigénye és a talajvizsgálati jegyzőkönyvek eredményei alapján. Enélkül is lehet termelni, viszont olyan hatóanyagot is megvásárolnak, amit nem biztos, hogy szükséges – ez viszont szigorúan véve, gazdasági veszteség. Mi kell ahhoz, hogy ez a hozzáállás megváltozzon? Meg kell győzni a termelőket arról, hogy az új szemlélettel jelentősen nagyobb összegek maradhatnak a zsebükben. Ráadásul a környezetet sem terheli. Ebben segítenek a szaktanácsadók, a tájékoztató prospektusok és az olyan szakmai előadások, mint például a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat. Fontos, hogy amikor a növény csírázik, fejlődik, minden esetben legyen ott felvehető tápanyag, és ezt az új, kontrollált Nitrogén-feltáródású NPK műtrágyákkal el is lehet érni. Erről beszélek majd bővebben az előadásomban is.
Mutatok idei eredményeket is, hogy a hagyományos anyagokhoz viszonyítva milyen terméstöbbleteket és megtakarításokat értünk el az új műtrágyákkal Magyarországon.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Mi az, amit a gazdáknak érdemes lenne megfontolniuk a műtrágyázással kapcsolatban?
Szeretném, ha a gazdálkodók bíznának az innovatív termékekben. Hiszen a vetőmagfajtákat és a növényvédő szereket 5-6 évente lecserélik jobbra, újabbra, modernebbre. A műtrágyázás ugyanígy fejlődik, az új, innovatív technológiák sokszor jobban teljesítenek. Ha ezt a gazdálkodók megismerik, olyan fegyver kerülhet a kezükbe, ami jelentősen növeli a terméseredményeiket, fokozza a gazdaságosságot, és kíméli a környezetet.

Tudjon meg még többet a tápanyagutánpótlás lehetőségeiről és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2018. december 13-án vagy Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/
 

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás