A magyarországi gyapjúhozam fő piaca, a kínai zsugorodik, és a túlnyomórészt alapanyagként exportált hazai gyapjúhozam harmincöt-negyven százaléka a raktárakban várakozik. Az árakat a felvásárlók közti piacszerzési harc rángatta az idén: tavasszal négyszáz forint fölött járt, ma már csupán feleannyit adnak kilójáért.

Az idén tavasszal piacpolitikai okokból 400-450 forintig emelkedett a gyapjú kilónkénti felvásárlási ára, ami a meghatározó kínai piaci trend ellenére alakult ki, alapvetően az ide települt kelet-ázsiai kereskedők érdekében. Ennek az volt a célja, hogy a többi felvásárlót kiszorítsák a szektorból. Nyárra azonban az ár a feltornázott szint felére, sőt az alá esett vissza. Az éves termés harmincöt-negyven százaléka raktárakban vár felvásárlóra, értékesítésre. A finom gyapjú (21 mikron alatt) esetében kisebb az árhullámzás és visszaesés, a hazai átlag gyapjúfinomságot (23–26 mikron) figyelembe véve lehangoló a kétszáz-egynéhány forintos felvásárlási ár.

A gyapjú az 1970-es fordulópontig még fő terméknek számított itthon, akkoriban az egy anyajuh termékeiért kapott bevételből a gyapjú részaránya 25-28 százalékot tett ki. Ám az utóbbi évtizedekben melléktermékké vált a gyapjú, a hús sokkal nagyobb szerepet kapott, majd az 1990-es évek közepén megszűnt tizenegy magyar gyapjúfeldolgozó. Napjainkban is nyersanyagként exportálják a terméket: 3,5–3,8 ezer tonna nyers-, illetve 1,2–1,5 ezer tonna mosott gyapjút. Ennek az értékesítéséből származó bevétel kettő-négy százalékot ér el egy anyajuhra vetítve. Néhány éve még működtek mosóüzemek, mára már azok is bezártak. Így hozzáadott érték nélküli, nyers gyapjút visznek ki az országból.

Alig fizetnek valamit már a gyapjúért
 

Míg 1983-ban több mint hárommillió juh (köztük több mint kétmillió anyajuh) volt az országban, és az éves nyersgyapjúhozam elérte a 12 760 tonnát, addig az uniós csatlakozásunk évében, vagyis 2004-ben már csak 4703 tonna mennyiséget tartott nyilván a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Miközben a juhlétszám is alaposan apadt, 1,4 millióra. 2014 végén 1,185 millió juh, ebből 855 ezer anyajuh volt az országban. Tavalyelőtt mintegy 3930 tonna volt a gyapjú mennyisége. A gyapjútermelés egy anyajuhra vetítve megközelíti a 3,6–3,9 kilót.

Gyapjúforgalmazással mintegy 15–20 cég foglalkozik, közülük érdemben nyolc-tíz értékesít exportra. Felvásárlók szerint a termelők számára a gyapjúárbevétel marginális, ezért a tenyésztési szempontok között a gyapjúminőség nem szerepel. A jobb minőséget eddig is honorálták a tisztaság, a homogenitás, a finomság és a fürthosszúság alapján.

magyar gyapjút jellemzően Kínába szállítják. Igaz, az utóbbi években megjelent Törökország is a magyar gyapjút vásárlók sorában, de az alacsony ár miatt az áru veszített versenyképességéből. A gyapjú legnagyobb felvevője Kína, mint ahogy ez az ország a legnagyobb juh- és kecsketartó is egyben. Az Egyesült Királyság és Olaszország is jelentős gyapjúfelhasználó, de ezek az országok inkább mosott gyapjút és szalagot, valamint fonalat és szövetet vásárolnak vissza a további feldolgozáshoz. A világpiac két meghatározó exportőre jelenleg Ausztrália és Új-Zéland, ezek az országok az előállított gyapjúnak több mint ötven százalékát Kínába szállítják.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás