A magyarországi gyapjúhozam fő piaca, a kínai zsugorodik, és a túlnyomórészt alapanyagként exportált hazai gyapjúhozam harmincöt-negyven százaléka a raktárakban várakozik. Az árakat a felvásárlók közti piacszerzési harc rángatta az idén: tavasszal négyszáz forint fölött járt, ma már csupán feleannyit adnak kilójáért.

Az idén tavasszal piacpolitikai okokból 400-450 forintig emelkedett a gyapjú kilónkénti felvásárlási ára, ami a meghatározó kínai piaci trend ellenére alakult ki, alapvetően az ide települt kelet-ázsiai kereskedők érdekében. Ennek az volt a célja, hogy a többi felvásárlót kiszorítsák a szektorból. Nyárra azonban az ár a feltornázott szint felére, sőt az alá esett vissza. Az éves termés harmincöt-negyven százaléka raktárakban vár felvásárlóra, értékesítésre. A finom gyapjú (21 mikron alatt) esetében kisebb az árhullámzás és visszaesés, a hazai átlag gyapjúfinomságot (23–26 mikron) figyelembe véve lehangoló a kétszáz-egynéhány forintos felvásárlási ár.

A gyapjú az 1970-es fordulópontig még fő terméknek számított itthon, akkoriban az egy anyajuh termékeiért kapott bevételből a gyapjú részaránya 25-28 százalékot tett ki. Ám az utóbbi évtizedekben melléktermékké vált a gyapjú, a hús sokkal nagyobb szerepet kapott, majd az 1990-es évek közepén megszűnt tizenegy magyar gyapjúfeldolgozó. Napjainkban is nyersanyagként exportálják a terméket: 3,5–3,8 ezer tonna nyers-, illetve 1,2–1,5 ezer tonna mosott gyapjút. Ennek az értékesítéséből származó bevétel kettő-négy százalékot ér el egy anyajuhra vetítve. Néhány éve még működtek mosóüzemek, mára már azok is bezártak. Így hozzáadott érték nélküli, nyers gyapjút visznek ki az országból.

Alig fizetnek valamit már a gyapjúért
 

Míg 1983-ban több mint hárommillió juh (köztük több mint kétmillió anyajuh) volt az országban, és az éves nyersgyapjúhozam elérte a 12 760 tonnát, addig az uniós csatlakozásunk évében, vagyis 2004-ben már csak 4703 tonna mennyiséget tartott nyilván a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Miközben a juhlétszám is alaposan apadt, 1,4 millióra. 2014 végén 1,185 millió juh, ebből 855 ezer anyajuh volt az országban. Tavalyelőtt mintegy 3930 tonna volt a gyapjú mennyisége. A gyapjútermelés egy anyajuhra vetítve megközelíti a 3,6–3,9 kilót.

Gyapjúforgalmazással mintegy 15–20 cég foglalkozik, közülük érdemben nyolc-tíz értékesít exportra. Felvásárlók szerint a termelők számára a gyapjúárbevétel marginális, ezért a tenyésztési szempontok között a gyapjúminőség nem szerepel. A jobb minőséget eddig is honorálták a tisztaság, a homogenitás, a finomság és a fürthosszúság alapján.

magyar gyapjút jellemzően Kínába szállítják. Igaz, az utóbbi években megjelent Törökország is a magyar gyapjút vásárlók sorában, de az alacsony ár miatt az áru veszített versenyképességéből. A gyapjú legnagyobb felvevője Kína, mint ahogy ez az ország a legnagyobb juh- és kecsketartó is egyben. Az Egyesült Királyság és Olaszország is jelentős gyapjúfelhasználó, de ezek az országok inkább mosott gyapjút és szalagot, valamint fonalat és szövetet vásárolnak vissza a további feldolgozáshoz. A világpiac két meghatározó exportőre jelenleg Ausztrália és Új-Zéland, ezek az országok az előállított gyapjúnak több mint ötven százalékát Kínába szállítják.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás