Néhány gyümölcsfán gyakran találkozunk nagy mennyiségű gyökérsarjakkal. Ha egy fát kivágunk, még több sarj jelenhet meg körülötte. Az idős fák ifjító metszése után vízhajtások fejlődnek a vágott részek alatt. Ha ezeket nem ritkítjuk megfelelően, a fa nem fog jelentős mennyiségű termést hozni. Viszont, ha szakszerűen metsszük és ritkítjuk őket, ezek a hajtások segíthetnek új koronát kialakítani, vagy akár egy új gyümölcsfát is nevelhetünk belőlük.

Vízhajtások a fa koronájában

Nyár végére a gyümölcsfák növekedése csökken, mivel ilyenkor a növények inkább a gyümölcsérésre összpontosítanak. Kivételek azonban előfordulhatnak, például azoknál a fáknál, ahol nincs termés. Ez lehet annak következménye, hogy a fa egy pihenő évben van (remontálás), amikor alig hoz gyümölcsöt, vagy például a kora tavaszi virágzású fáknál, mint a kajszibarack vagy a cseresznye, ha a virágzás idején megfagyott a terméskezdemény. Ebben az esetben a növény - mivel nincs más dolga - még nyár végén is növekedésnek indul.

Ha csak 1-2 vízhajtást hagyunk meg, és azokat a koronaformával összhangban metsszük, akkor idővel egy ifjított, teljes értékű ág nevelhető ki a belőlük. (Fotó: Pixabay)

A vízhajtások ott jelennek meg, ahol vastagabb ágat metszettünk le. Minél vastagabb volt az ág, annál több vízhajtás képződik. A fa igyekszik pótolni az elvesztett részt, mivel minél több levele van, annál több táplálékot tud előállítani és annál gyorsabban növekszik. Emellett a koronát is igyekszik egyensúlyban tartani, hogy stabil maradjon, mivel egy egyoldalú fa nagyobb viharban könnyebben kidőlhet.

A vízhajtások hosszú, egyenes hajtások, melyek gyakran rejtett, alvó rügyekből fejlődnek ki. Ha nem metszenénk le a fa ágait, ezek a rügyek alvó állapotban maradnának. Ha nem ritkítjuk a vízhajtásokat, besűrítik a koronát, és alig teremnek rajta értékelhető gyümölcsök. Azonban, ha 1-2 hajtást meghagyunk, és megfelelően metsszük őket, idővel új, teljes értékű ágat nevelhetünk belőlük.

Gyökérsarjak a fa körül

Gyökérsarjak gyakran jelennek meg a gyümölcsfák tövénél, akár 1-10 méteres távolságban a fától. Ha ezeket meghagyjuk, a fa energiát pazarol rájuk, így az anyafa gyengébb lesz. A megnőtt gyökérsarjak konkurenciát jelentenek a fának, mivel ugyanazokat a tápanyagokat és vizet veszik fel, mint az anyanövény, valamint a fényért is versenyeznek vele.

A gyökérsarjak genetikailag az anyanövénnyel azonosak, de ha az anyanövényt oltották, akkor a gyökérsarjak az alany klónjai lesznek. Így például, ha egy Vilmos körtefa körül jelennek meg gyökérsarjak, azok az alany vadkörte klónjai lesznek, amelyek kis, savanyú gyümölcsöket hoznak.

A gyökérsarjak eltávolítása fontos, hogy ne gyengítsék az anyafát. Fűnyíróval rendszeres nyírásuk kordában tarthatja őket, de ez nem szünteti meg teljesen a sarjakat. Jobb megoldás, ha kapával vagy ásóval távolítjuk el őket, mélyen a föld alatt. Ha rendszeresen eltávolítjuk őket, idővel csökken a számuk, mivel a fa felismeri, hogy nincs értelme újabb sarjakat növeszteni.

A gyökérsarjak hasznosítása

Bár a gyökérsarjak általában gondot okoznak, néha hasznosak is lehetnek. Ha egy gyümölcsfa nem oltott, a gyökérsarjakból új fát nevelhetünk, amely ugyanolyan tulajdonságokkal bír, mint az anyafa. Ehhez azonban meg kell győződnünk arról, hogy az anyanövény nem oltott. Ha nem oltott példányról van szó, a gyökérsarjakból értékes új gyümölcsfák nevelhetők.

A gyökérsarjakat ősszel vagy tavasszal ültethetjük át, hogy megfelelő helyen növekedhessenek, ahol nincs konkurencia a többi növénnyel.

(Forrás: agrarszektor.hu)

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás