Ha július nem főz, szeptember éhen marad
Áldás hava, Szent Jakab hava, Tehéntor, Aratás hava – Sok névvel illetik júliust, amely az agrárszektor számára nagy jelentőséggel bír. A hónap azonban nem csupán a mezőgazdaság területén tevékenykedőknek tartogat időjárással kapcsolatos jóslatokat, hanem egyes napok időjárási helyzetéből a téli időjárásra is következtethetünk. Annyit elöljáróban, hogy előtérben az eső, és a negyvenes szám!
Az idei korai jó időnek köszönhetően előbb érnek a gyümölcsök, előbb kezdődik az aratás is, így július 2-a, Sarlós Boldogasszony napja aligha jelenti a búza aratásának kezdetét. Eredetileg július 3-án kezdődött az aratás, Sarlós Boldogasszony napját követően, mivel ez a nap még a pihenésé volt. A nők a sarlóval dolgoztak, a férfiak pedig a kévét kötözték. Volt, ahol nem vágtak le minden búzaszálat a munkák során, hogy az ég madarainak is hagyjanak belőle. Valójában a jövő évi jó termés reményében hagytak lábon búzát. Az első búzaszálakat egyes helyeken a baromfinak adták az egészség és termékenység jegyében. Volt, ahol betegségelhárító szerepet is tulajdonítottak neki, ha valaki a derekára kötötte a búzát, megelőzte vele a derékfájást.
Ha másodikán esik az eső, akkor további 40 napig várható csapadékos idő („Sarlós Boldogasszony aminő, Hat hétig olyan lesz az idő.”). Ugyanez érvényes július 13-ára, Mérges vagy Pisis Margit napjára is, aki villámlással, zivatarral ijesztgethet, és felhőszakadással verheti el a termést (a dió, mogyoró lehullhat, férges lehet, csökken a terméshozam).
Hirdetés
Július 20-án, Illés napján és 22-én, Mária Magdolna napján sem jelent jót, ha esik, ez ugyanis Margit napjához hasonlóan rosszat jelent a diót és mogyorót termelőknek. Illés napjához több minden is kötődik. Aki 20-án dolgozni mert, az bajt hozott a gazdákra. Nem csak a villám csaphatott a mezőkön dolgozókba, de a termést is elverhette jég, a villám meg felgyújthatta a kazlakat.
Jakab napjával (júl. 25. - „Jakab napja vihart szül, Magdolna sárban csücsül.”) is hasonló a helyzet az eső jelentését tekintve, de további plusz jóslatok is fűződnek hozzá:
- Ha ekkor sok a felhő az égen, vagy északi szél fúj, akkor az idei télen sok lesz a hó.
- Ha sok a napsütés, akkor viszont nagyon hideg télre kell felkészülni, de édes lesz a gyümölcstermés.
- Ha esik az eső, de süt a nap is, akkor enyhe télre számíthatunk.
- Ha a csibék ezen a napon kelnek ki, akkor gyorsan nőnek majd.
- Elvileg ezen a napon kéne felszedni a fokhagymát.
- Eddig a napig kell a zab aratását befejezni, különben a földeken maradt mennyiségek már kint is vesznek.
Anna napján (július 26-a) esett esőből is hosszú távú esőzésekre lehet következtetni a népi hiedelmek szerint („Anna asszony reggele, Már hűvös, ne játssz vele!”). De ezen a napon szakad meg a kender töve, és szedik fel az annababot is. 19-étől 26-áig kellene felszedni a hagymát, hogy tovább elálljon, a vöröshagymát pedig Anna napján a napon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés