Ha június, akkor tápanyaghiány – 1. rész
Az év hatodik hónapjában fokozott mértékben jelentkezhet növényeinken a tápanyaghiány. A szántóföldi növényeket éppúgy érintheti, mint a zöldségeket, gyümölcsöket. Most induló cikksorozatunkban sorra vesszük a tápanyaghiány fajtáit, és a tüneteket is, hogy könnyebb legyen felismerni a bajt, ezáltal pedig időben tenni is ellene.
A tápanyaghiány általános tünetei a rövid hajtás, a kisméretű levél, a gyenge virág- és termésberakódás. A kifejezés ellenére a tápanyaghiányt valamely összetevő túlsúlya okozza. Leggyakrabban az egyoldalú műtrágyázás a bűnös. A gyepnek való műtrágya ugyanis nem megfelelő a fák számára. A gyümölcstermő növényeknek például káliumtúlsúlyos, kiegyenlített, minden makro- és mikroelemet tartalmazó tápanyagellátásra van szüksége. Emellett persze a vas és a mangán is fontos számukra, csak nem olyan mértékben, mint a kálium.
Mi történik túladagoláskor?
Ha egy növény a számára fontosabb tápanyagból nem kap eleget, a növekedési ütem lassul, majd le is állhat. Ekkor a többi tápelemet már nem képes felvenni, ami a talajba mosódik, és szennyezi a környezetet. A meszes vagy túl savanyú talaj is lehet egy hiánytünet, mivel a kedvezőtlen pH-érték akadályozza az elemek felvételét.
Hirdetés
Mik a jellegzetes hiánytünetek?
Vashiány
Legelőször a hajtáscsúcs fiatal levelein látszódnak a sárgulás tünetei, ami később az idősebb leveleken is megjelenik. A levélerek viszont általában zöldek maradnak. Ha a tápanyaghiány sokáig fennáll, a levelek elkezdenek száradni. Általában meszes talajokon jelentkezik, ami gátolja a vas felszabadulását, de az is gond lehet, ha a talajban sok az építési törmelék. Fiziológiai műtrágyákkal, a pH-érték csökkentésével vagy vastartalmú lombtrágyával kezelhető a gond néhány éven belül.
Mangánhiány
A vashiányhoz hasonlóan itt is sárgulni kezdenek a levelek, viszont az erek környékén rendszertelen foltokban sötétzöldek maradnak. Erősen meszes talajra és egyoldalú tápanyag-utánpótlásra utal, ráadásul a lazább talajokból az eső könnyedén kimossa a mangánt. Itt is a pH-értéket kell csökkenteni a talajban, aminek érdekében magántartalmú műtrágyát alkalmazhatunk.
Magnéziumhiány
A hosszabb hajtások alapi részén, idősebb leveleken, a levélerek között sárga foltok jelennek meg. Ezek gyorsan el is halnak, a beteg levelek lehullnak. Savanyú talajokon jelentkezik a magnéziumhiány, de fő oka a káliumtúlsúlyos, egyoldalú, magnézium nélküli műtrágyák használata. Rövid és hosszú távon is a magnézium-tartalmú trágya használata a megoldás.
Káliumhiány
Az idősebb levelek árulkodnak először káliumhiány esetén. A levelek szélei megbarnulnak, kanál alakúra száradnak, de a fán maradnak. Mészben szegény, kötött talajon fordul elő leggyakrabban ez a hiánybetegség, ezért mésztrágyázással megoldhatjuk a problémát.
Forrás: gazigazito.hu
A folytatásban megnézzük, milyenné válnak a legjellegzetesebb növények bizonyos tápanyaghiányok esetén. Kövesse híreinket!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés