Sorozatunk folytatásában további tápanyaghiány-tüneteket veszünk sorra. Úgymint a kálium-, vagy kálciumhiány, a kén-, mangán-, magnézium-, nitrogén-, réz- és vashiány. Az összeállításban fotókon is megtekintheti, hogyan ismerhetők fel a tünetek!

A kalcium, akár csak az embereknél fontos alkotóeleme az életfolyamatoknak, az egyes anyagok alkotóeleme a növényeknél is. Szerepe van a sejtfalképződésben, ezért nagyban befolyásolja a zöldségek, gyümölcsök minőségét. Az idősebb levelek általában felhalmozzák és meg is kötik a kalciumot, így a fiatalabbaknak nem jut belőle elég.

A kalciumhiány tünetei

 

A kálium fő funkciókhoz szükséges a növények számára, mint például a stressztűrés, a vízfelhasználás, vagy a szilárdság. Ahhoz, hogy a nitrogén hasznosulás optimális legyen, szintén nagy szerepe van a káliumnak. Ha az idősebb levelek csúcsa el kezd sárgulni, majd elhalni, az az egyik fő tünet lehet. A káliumhiány következtében a növény kevésbé lesz ellenálló a szárazságnak, megnő a megdőlésre való hajlama, és fogékonyabb lesz a kórokozókra.

A káliumhiány tünetei

 

A kénhiány tünetei kevésbé jellegzetesek messziről nézve, mint például a kalciumhiány, de ez nem jelenti azt, hogy nem okozhat gondot. A kén a növényi fehérje fontos alkotóeleme, így a fehérjenövények, a búza és az olajos magvak számára nélkülözhetetlen. Homoktalajon, alacsony szervesanyag-tartalom mellett és nagy mennyiségű téli csapadék esetén fordul elő jellemzően.

A kényhiány tünetei közelebbi megvizsgálás után bukkannak elő.

 

Ahhoz, hogy a fotoszintézis gond nélkül végbemenjen, szükség van magnéziumra, min a klorofil alkotóeleme. A talajvizsgálat általában elegendő a magnéziumhiány felfedezéséhez, de a túl sok kalcium és nátrium megakadályozhatja a magnézium felvételét.

A magnéziumhiány tünetei
 

A mangán a nitrogén hasznosítását, az energiaforgalmat segíti, fontos a mikroelem enzimek aktiválásában. Ahhoz, hogy megállapítsuk, mangánhiánnyal van dolgunk, szükségünk van levélanalízisre. Levegős magágy, laza talajok esetében fordul elő, de a nagy szervesanyag-tartalmú és magas pH-értékű talajokon is kialakulhat mangánhiány.

A mangánhiány megállapításához levélanalízis szükséges.

 

A savanyú homok természetétől fogva is szegény rézben, míg a magas humusztartalmú talajok megkötik a rézionokat, így gátolva a felszívódását. Ezen kívül a túlzott foszfor-, nitrogén- és káliumtartalmú trágyázás okozója lehet a rézhiánynak. A növényeket illetően a kevésbé csapadékos években és a korai fejlődési szakaszban veszélyeztetettek. Azonosítani pedig nehéz, mert tünetei nem egyértelműek, a fonnyadás, a levelek elsorvadása és a bepöndörödés adhat okot gyanakvásra a fiatal levelek.

A rézhiány tünetei kevésbé látványosak

 

A vashiány, ha lehet, minden egyéb tápanyaghiány közül a legjellemzőbb tüneteket produkálja, amiről könnyen felismerhető. Főként a meszes és magas agyagtartalmú talajokon fordul elő gyakrabban, bár a jó levegőzésű mésztalajon nem alakul ki. Nagyon tipikus, hogy a fiatal levelek sárgászöldek, majd a zöld levélerek között citromsárgává válik. Emellett lassul a növekedés, és a virágkötés. Elhalás viszont nem következik be, és a növénynek csak egy-egy ágán jelentkezik általában.

A vashiány tünetei

 

Ha a növényünk nitrogénhiánnyal küzd, először az alsó, idősebb levelei válnak sárgászölddé, majd sárgává, végül a levelek bebarnulnak és elhalnak. A folyamat fokozatosan a fiatalabb levelekre is átterjed, a növény tömege csökken, és romlik a termőképessége. Jellemző lehet még a szárhoz simuló, felálló levelek. Nitrogénhiány esetén a gyökérzet hosszúra nő, de nem ágazik el. Talaj- és növényvizsgálattal megfelelő talajt alakíthatunk ki, levéltrágyázással megszüntethetjük a hiányt.

A fejlődés összes szakaszában előfordulhat

 

Forrás: csoppmix.hu, gazigazito.hu, gazdabolt.hu

A következő, utolsó részben betekintünk a tápanyaghiány okozóinak viselkedésébe, mire utal az, ha az alsó, vagy a felső levelek sárgák. Tartson velünk akkor is, kövesse híreinket!

Olvassa el a sorozat első és a második részét is!

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás