Ha nem jó géppel dolgozik a gazda, sok a veszteség
Csak jó eszközzel lehet precízen dolgozni. Ha valaki nem fordít erre elég figyelmet, a gépeknek sokkal többször lesz szükségük javításra, és alkatrész-utánpótlásra. Emiatt nem lehet azokkal dolgozni, ami sok veszteséget okoz a gazdáknak. Ezért okszerűen kell gépet vásárolni, mindig azt, amire szükség van – mondta a SZEGÁNA Kft. ügyvezető igazgatója a Bábolnai Gazdanapokon a Magro.hu-nak. Nagy Miklós elárulta, milyen talajművelési technológiákkal lehet és érdemes felkészülni a szárazságra, valamint a magyar és a nemzetközi géppiac alakulásáról is beszélt.
Milyen gépeket állítottak ki idén szeptemberben a Gazdanapokon?
2019-ben olyan gépeket hoztunk Bábolnára, amiket ezen a vidéken a leginkább keresnek az ügyfelek; így a Caffini szántóföldi és ültetvény permetezőket, amelyekből főleg az utóbbi népszerű a környéken. Teleszkópos és a derékcsuklós rakodógépek, illetve mini forgó kotró is szerepelt a standunkon, valamint újdonságként egy erős, keskeny nyomtávú ültetvénygépet, a 100 lóerő teljesítményig elérhető BCS traktort is kiállítottunk.
Az Orizzonti gépek is jelen voltak, ezekkel a szőlő ültetvénygépekkel a mechanikus gyomirtást és a gyümölcs kezelését lehet hatékonyan elvégezni. A Mascar szántóföldi eszközeit is elhoztuk, a gabonavetőgépek mellett bálázókat mutattunk meg az érdeklődőknek, akik megnézhették az egyik legnagyobb sikertermékünket, a Bogballe műtrágyaszórót is, amely a precíziós gazdálkodásban is rendszerbe illeszthető. Ehhez kapcsolódóan bemutattuk a Teejet elektronikus eszközöket, amelyekkel a gazdák GPS-helyzet alapján vezérelhetnek műtrágyaszórót és permetezőgépet egyaránt. Azzal, hogy több rendszert is rá lehet csatlakoztatni, pénzt spórol meg azoknak a termelőknek, akiknek nincs Isobus-rendszerük. Mert ha a Teejet Aeros-t használják az alaptraktorukban, a beépített elektronika az Isobus rendszeren keresztül vezérelni tudja az utána kötött munkaeszközöket, és az automata kormányzást is meg lehet vele valósítani.
Hirdetés
A SZEGÁNA Kft. a hazai mellett kiterjedt és jó kapcsolatokat épített ki a külföldi piacokon is. Milyen különlegességeket tapasztalt idén a magyar és a nemzetközi gépkereskedelemben?
Magyarországon elég kétarcú a piac: idén visszaesett az ültetvénypermetezők eladása, de a szántóföldi gépekből sikerült a korábbinál többet eladnunk. A vevők főleg a nagyobb teljesítményű, nagyobb tartályú gépeket keresték. Stabil volt a rakodógép- és a műtrágyaszóró-piac, a bálázók is jól mentek. Ez azzal is magyarázható, hogy az év elején még nyitott volt egy állattenyésztési gépekre kiírt hitellehetőség, amit sok gazda vett igénybe kedvezményes lízinggel, NHP-n keresztül.
A pótkocsik piacán – számunkra ismeretlen okokból - visszaesés történt, de bízunk benne, hogy jövőre hozni tudjuk a korábbi eladási számainkat. Ezzel kapcsolatban nehezményezzük, hogy a pótkocsik vizsgáztatási rendszere nagyon nehézkes. Sajnos nincs egységes rendszer; míg az egyik megyében forgalomba helyezhető az eszköz, a másikban – például nálunk, Csongrádban- nem. Nem értjük, miért van ez a különbség, és miért kell extra költséggel utaztatni a vontatmányokat a megyehatáron túlra, hogy forgalomba helyezhetőek legyenek.
A nemzetközi piac egyik érdekessége, hogy bár igen nagy a török nyomás a mezőgéppiacon, meglepetésre 2019-ben nagy, 50-60 százalékos visszaesést szenvedtek el a traktoreladásokban. Az olasz és a spanyol géppiaci helyzet is elég hektikus, de ez a kereskedőkön kívül jellemző a gyártókra is. A dán gépgyártóknál nyár elején rengeteg volt a megrendelés, most ősszel pedig azt tapasztaljuk, hogy felszabadult az üzemek kapacitása.
Hadd említsek egy jó példát is: az olaszoknál azt látom, hogy nagyon odafigyelnek a gépek fejlesztésére. A gazdák pedig hamar meg is veszik az új eszközöket, mivel ott még kevesebb a hadra fogható munkaerő, mint nálunk. Ezért a legtöbben okszerűen gépesítenek, és bíznak az új traktorokban. A céljuk, akárcsak a miénk, hogy alacsonyabb áron olyan gépekhez jussanak, amelyekkel vegyszert és így pénzt is spórolnak, ráadásul a környezetet sem terhelik.
Az agrárium idei legfontosabb témái közé tartozik az öntözés és a talajnedvesség megtartása. A SZEGÁNA Kft. gépei hogyan válaszolnak ezekre a kihívásokra?
Ezek nagyon fontos témák. A változó, felmelegedő klíma okozta szárazság miatt a művelés után szükségszerű lezárni a talajt a nedvességmegőrzés érdekében. Erre kiválóan alkalmasak a Dal-Bo talajmegmunkáló gépek. Miután lazítunk, a szántás után azonnal rá lehet -és kell is- menni a területre, hogy tömörítsük a talajt, és a megszüntessük a rögösödést, majd visszazárjuk a felső réteget. A tarló kezelése is rendkívül fontos, a szalma letakarítása után gruberrel vagy egyéb eszközzel le kell zárni a talaj felső rétegét, hogy megakadályozzuk a párolgást. Mivel a szármaradványok mintegy kéményként dolgoznak és rajtuk keresztül távozik a víz, be kell dolgozni azokat a talajba. Majd a tömörítés után a természet elkezd dolgozni, a baktériumok értékes tápanyagokká alakítják azokat. Az öntözés szükségessége is vitathatatlan, de ez egy hosszú távú beruházás. Sajnos, ha jön az eső, a legtöbben megfeledkeznek a szárazságról. Pedig mindenkinek, akinek lehetősége van rá, át kellene gondolnia, hogy milyen öntözési metodikát válasszon, és az mennyire legyen víztakarékos. Lényeges, hogy okszerűen telepítse az öntözőrendszereket, valamint pontosan ott, és úgy juttassa ki a vizet, ahol és ahogyan arra szüksége van az adott növénynek, hogy minél kevesebb menjen veszendőbe.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés