Ha nem terem a gyümölcsfa…
Szép, egészséges, életerős. Akkor meg mi a gond? Nem kell azonnal a kivágáson gondolkodni, ha egyáltalán nem, vagy csak kevés termést hoz a gyümölcsfa. Van 5 kiváló megoldás, amivel meghozhatja a növény termőkedvét, és most ezeket meg is osztjuk Önnel!
A leggyakoribb probléma a fa túlzott növekedési ereje, mivel nem marad energia a virágrügyek kifejlesztésére. A hatást a túlzó műtrágyázás és a helytelen metszés is okozhatja. Nézzük sorra, hogy mik a főbb okok, és hogyan kezelhetjük!
Túl sok műtrágya
A nitrogéntartalmú műtrágya serkenti a növekedést, közben pedig elmarad a virágrügyek fejlesztése. Ilyenkor a gyümölcsfa hajtásai évente 50-60 cm-t is nőnek, ez nem természetes. A túlzott használat akkor is felléphet, ha néhány méteres körzetben műtrágyázunk, vagy a szomszédtól is jöhet a nem kellő plusz. Az is lehet, hogy egészen eddig a talajban rejtőzött, azonban csak most szabadult fel. Ezért a fa lombjától számított 2 méteren belül ne használjunk műtrágyát.
Hirdetés
Helytelen metszés
Ha nem a nitrogén a probléma, akkor nem megfelelő a metszés. A túl erős visszametszés fokozza a hajtásnövekedést, a tetejezés a kifejezetten káros. Figyeljünk arra, hogy mindegyik gyümölcsfát másképp kell metszeni. Példaként, ha egy hajtást tőből levágunk, az nem fokozza annyira növekedést, mintha csak a negyedét hagytuk volna meg. Tőből azért is jó metszeni, mert a hajtások szomszédain megindulhat a virágrügyek képződése. Célszerű tehát ügyesen és visszafogottan metszeni.
Rügyfagyás
Kora tavasszal még sokszor előfordulnak fagyok, amikre nagyon érzékenyek a virágrügyek. -1-2 foknál még nem kell aggódni, de a nyíló virágokra már a 0 fok felülről közelítése is veszélyes. Ha a virág közepén egy apró fekete folt van a bibe helyett, akkor bizony már megtörtént a baj. Megoldás lehet, ha a fát minél melegebb helyre (pl: ház közelébe, déli oldalra, kiemelkedésekre) ültetjük. Mivel ez viszont korábbi virágzásra ösztönzi a fát, nagyobb is az esély a hajnali fagyok károkozására. Érdemes a fagyveszéllyel fenyegető kertekbe inkább későn virágzó fajtát ültetni.
Elmarad a beporzás
Ahhoz, hogy gyümölcs fejlődjön a virágokból, szükség van a beporzásra, ráadásul a megfelelő időben. Az sem mindegy, melyik fára melyik virág pora kerül. Az alma és a körte esetében eltérő fajtákra van szükség, de az őszibarack és a szilva fái öntermékenyek. Jól jöhet, ha ezek a fajták egyszerre vagy némileg átfedésben virágoznak. Segítsük a méheket is, de legalább ne hátráltassuk rovarirtószerrel. Gond lehet még a hideg időjárás, az eső és a szél. Akkor kell aggódnunk, ha nappal nincs a fán legalább 1-2 méh.
Szakaszos terméshozás
Ha egyik évben beleroskad a terméshozamba a fánk, de a következőben alig szedünk róla valamit, akkor ezzel a problémával állunk szemben. Mivel a fa az előző év őszén fejleszti a rügyeket, ha abban az évben sok termést hozott, nem marad energiája erre a tevékenységre. Virág- és termésritkítással, valamint rendszeres metszéssel, egyenletes öntözéssel kiegyensúlyozhatjuk a termőképességét.
Készült a hobbikert.hu cikke alapján.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés