Nem mindennapi látvány fogadhatja mostantól az Alpok környékén sétálókat: a tehenek ugyanúgy vonulnak a hegyoldalon, mint eddig, csak most már hatalmas pelenkát viselnek. Egy új szabályozás értelmében védeni kell a túlzott trágyázástól az Alpok lejtőit.

Kívülről nézve akár vicces is lehetne, de a bajor gazdák nem annyira nevetnek az új szabályozáson, melynek értelmében az Alpok lejtőit óvni kell a tehenek végtermékétől. Az Európai Unió ugyanis újabban előírja, hogy a domboldalakat nem lehet egy bizonyos mértéknél erősebben trágyázni, igaz, ez hivatalosan csak a műtrágyára vonatkozik, ám a nitritmennyiséget szabályozó rendeletbe így a tehenek legelése is beleesik - az is egyfajta trágya, ami hátul kijön.

Johann Huber családja több mint 400 évre visszanyúló állattenyészettel foglalkozik, de most igencsak fel van paprikázva, ha a trágya okozta dilemmára gondol. Az egyetlen megoldásnak azt látja, hogy kihajtás előtt minden tehenére egy méretes zsákot erősít, ami olyan, mintha egy pelenka lenne az állatokon, és azzal a trágya nagy részét fel tudja fogni. "Nincsenek szabványméretű pelenkák, ezt még nem dolgozták ki kereskedelmi forgalomhoz" - magyarázza. De az is érthető, hogy nem akar kockáztatni: azok a termelők, akik nem figyelnek az uniós nitrát irányelvre, azok könnyen elveszíthetik az éves szinten akár több ezer euróra is rúgó uniós mezőgazdasági támogatást.

A német gazda, Johann Huber megmutatja teheneit, Amit (bal) és Dorist (jobb) pelenkában Fotó: Marc Muelle (EPA/telegraph.co.uk)
 

A felső-bajorországi Anton Kreitmair is a trágyázási tilalom feloldását követeli, arra hivatkozva, hogy megfelelő trágyázás nélkül a termőföldeknek csak a fele lenne megművelve, illetve jóval alacsonyabb lenne a hozam is. Az Európai Bizottság ugyanakkor elutasította azt a bajorok közt terjedő pletykát, miszerint a tehenek ürüléke is beleesne a tilalom hatályába, az valóban csak a műtrágyázásra vonatkozik, hogy ne mosódjon vissza a káros és a környezetet erősen szennyező nitrát a talajba, azon keresztül pedig a vizekbe.

"Az irányelv nem ír elő semmilyen tiltást a lejtős területen legelő állatokra" - szögezte le a Daily Mailnek nyilatkozó uniós szóvivő.

Forrás: ma.hu/telegraph.co.uk

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás