Egyáltalán nem mindegy, hogy lábon, vagy betárolás után értékesítik a gabonát: a nyári és a téli eladási ár között általában jelentős különbségek vannak az utóbbi javára. Ezért fontos csarnokban tárolni, de egyáltalán nem mindegy, milyenben. Erről is beszél majd előadásában a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton december 13-án Kaposváron és január 17-én Debrecenben Raport László, a Frisomat ügyvezető igazgatója.  Vele beszélgettünk arról, hogy mire érdemes figyelni a csarnokok építésekor és tervezésekor.
Raport László a Frisomat Kft. ügyvezetője
Raport László a Budapesti Műszaki Egyetemen végezett villamosmérnökként, amely mellett később közgazdasági szakokleveles képesítést is szerzett. A belga Frisomat cég magyar leányvállalatát 27 éve, annak megalakulása óta vezeti. Az elmúlt években több mint 1500 csarnokot építettek, amelyek jelentős része mezőgazdasági célra épült. Mindenki szeretné fedett gabonatárolóban tárolni a terményét, de erre nem mindenkinek van lehetősége. A gazdákban rögtön felmerül a kérdés, hogy mennyi idő alatt térül meg a gabona- vagy géptárolókba fektetett összeg? A partnereink tapasztalata és visszajelzése szerint néhány év alatt megtérül a beruházás, a csarnok ára 3-5 év alatt visszajön egy mezőgazdasági telepen. Nyilván ebbe bele kell számítani az alépítményeket és egyéb járulékos költségeket is. Ráadásul sokan használják többféle célra az épületeket, ha nincs benne gabona, gépek állnak bennük; a nagy értékű kombájnokat és traktorokat védik az időjárástól. De jellemzően inkább elkülönül a két felhasználás, mert nem teljesen ugyanaz a két épülettípus kialakítása. Mekkora gazdaságmérettől érdemes beruházni? Sokan rendelnek tőlünk a kisebb és közepes gazdaságok irányítói, 3-400 m2-es tárolókat is építünk. A mezőgazdasági célra készített csarnokok viszonylag egyszerű jellegéből adódik, hogy az áruk is jó.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Mi a legnagyobb kihívás a csarnoképítésnél? A legolcsóbb és a legegyszerűbb megoldás egy zöld mezőn újat építeni, míg egy régi épület felújítása sokkal körülményesebb. A gazdák sokszor ragaszkodnának a már meglévő tárolókhoz, kötődnek a régi épületekhez, de ebben az esetben az ár jóval magasabb. A másik fontos dolog az időzítés. Sajnos sokan várnak márciusig a döntéssel, és tavasszal keresnek meg minket azzal, hogy júniusra legyen kész az épület. Ez nem megvalósítható az engedélyeztetés, a gyártás és a tervezés időigénye miatt. Az átfutási idő legalább 6 hónap, ezért novemberben, vagy december elején még bele lehet vágni, és akkor megszerezhető februárra vagy márciusra az építési engedély. Most még nem késő elindítani a folyamatot. A Frisomat részéről 8-9 hét szükséges a gyártásra és a szállításra, és mérettől függően 1-3 hétig tart a kivitelezés. Mire figyeljenek még a gazdák az előkészületeknél? Az előre tervezésnél számolni kell azzal is, hogy még időben találjon alvállalkozót a gazda. Továbbá fontos, hogy mielőtt belefognának, még tervezés előtt egyeztessenek a kivitelezővel, és mi is szívesen adunk tanácsot többek között a kapuméretekkel, a funkciókkal és a teherbírással kapcsolatban. A többi részletről pedig a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton beszélek majd.

Tudjon meg még többet a csarnoképítés rejtelmeiről és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2018. december 13-án vagy Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás