Ha sárgarépa, akkor Lengyelország
A sárgarépa hazánkban is igen közkedvelt és keresett zöldségnövény, de különösen az északi népeknél van a figyelem központjában. Ott különösen sokat termelnek és sokat is fogyasztanak belőle. A magyarországi sárgarépa-termesztés az elmúlt években csökkenő tendenciát mutat, bár a fogyasztás nem csökkent. Ennek megfelelően megerősödött az import jelentősége. Cikkünkben a magyar és az európai viszonyokat is vizsgáltuk.
Hazánkban a gyökérzöldségek közül a sárgarépát termesztik a legnagyobb termőterületen, az összes zöldségtermesztő terület kb. 5 százalékán. Ez a gyakorlatban 5-7 ezer hektárt jelent a feldolgozóipar igényeinek függvényében. Termésátlaga hektáronként 16 tonna. Friss fogyasztásra 40-50 ezer tonnát termesztenek, míg az ipar 35-40 ezer tonnát vásárol fel. Keveset exportálunk belőle, de annál többet importálunk, leginkább Hollandiából.
Ennek ellenére Hollandia csak az ötödik a legjelentősebb sárgarépa-termelők között 555 ezer tonnával. A listát Lengyelország (735 ezer tonna) vezeti, amit az Egyesült Királyság (696 ezer tonna) és Németország (584 ezer tonna) követ, de az első nyolcban megtalálható nem északi ország, Törökország, (570 ezer tonna) Olaszország (492 ezer tonna) és Spanyolország (373 ezer tonna) is.
Hirdetés
Hazánkban 2013-ban 63 ezer tonna sárgarépa termett, de a 2000-es évek elején még 100 ezer tonna körül alakult az éves termésmennyiség. Azóta a számokban csökkenő trend figyelhető meg. A negatív rekord tavaly következett be, amikor is összesen csak 51 ezer tonna sárgarépát takarítottak be a hazai földekről.
Az európai országok 2013-as sárgarépa-kibocsátását az alábbi táblázat foglalja össze.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés