Az elmúlt hetekben sorra vettük a vadkárok formáit, valamint az összes lehetséges védekezési módszert. A cikksorozat lezárásaként segítünk még eligazodni abban, hogyan is érdemes választani, és végső soron kinek a kötelessége a vadkár elhárítása.

Mi alapján válasszunk vadkár elhárítási módszert?

Az előzőekben láthatta, hogy a vadkárok elhárítására soha nem létezik egyértelmű megoldás. Részben ez annak tudható be, hogy napjainkra a vadriasztó módszerek széles skáláját dolgozták ki, részben pedig a vadkárok felmérésekor fennálló általános információ hiánynak. Biztos Ön is sokszor állt már tanácstalanul a kukoricaföld végén, gondolkozva, hogy mégis mi okozhatta azt, amit lát. Minden módszernek megvannak a maga határai. Alapvetően a gazdálkodó emberek szemléletmódját mégiscsak főként a megtérülés, a szakértelem, a tapasztalat, és a mástól hallott információk befolyásolják. Álljon most még itt egy további kis érdekesség arról, hogy hogyan működik a vadkár-elhárítás jogi háttere.

Egyik gazda sem szeretné, ha ez a látvány fogadná a földjén Fotó: szekelyhon.ro
 
Kinek a kötelessége a vadkár elhárítása?

A 2016. január 1-től életbe lépő új vadgazdálkodási törvényben sokkal nagyobb hangsúlyt kap a vadkár viselése és megtérítése. A 1996. évi LV., a vadak védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény így fogalmaz: 78.§ (1) A jogosult (vadász, vadgazdász) a károk megelőzése érdekében köteles:

  1. amennyiben a vad életmódja ezt indokolja, annak elriasztásáról gondoskodni;
  2. a károkozás közvetlen veszélye esetén az érintett föld használóját értesíteni;
  3. a vadászati jog gyakorlását úgy kell megszervezni, hogy az a föld használatával összefüggő gazdasági tevékenységgel összhangban legyen;
  4. szükség esetén vadkárelhárító vadászatokat tartani.

79.§ (1) A föld használója a vadkárok, valamint a vadban okozott károk megelőzése érdekében:

  1. köteles a vadkár elhárításában, illetőleg csökkentésében közreműködni;
  2. köteles a károsodás vagy a károkozás közvetlen veszélye esetén a vadászatra jogosultat értesíteni;
  3. köteles a vadállomány kíméletéről megfelelő eljárások alkalmazásával gondoskodni;
  4. jogosult a vadállomány túlszaporodása miatt a vadászati hatóságnál állományszabályozó vadászat elrendelését kezdemé

Tehát a komolyabb esetekben marad a legősibb módszer: Hívjuk a vadászt!

Olvassa el milyen vadkár elhárítási módszereket alkalmazhatunk: 1. rész és a 2. rész.

Forrás: Vadalarm

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás