Hajnali fagyok és hatása a tavaszi munkálatokra
A tavasz beköszöntével a gazdák joggal bíztak abban, hogy elmúlik a rossz idő és a téli álmukból ébredező növények nyugodt körülmények között kezdhetik meg virágzásukat. Sajnos ez nem így történt!
Egy erős hidegfrontnak köszönhetően az elmúlt napokban visszatértek a hajnali fagyok, sok helyen mérhettek a gazdák mínusz 2-3 fokot is hajnalban és napközben sem melegedett az idő 10-12 fok fölé, illetve az erős szél még inkább fokozta a hidegérzetünket.
Miért veszélyes a késői fagy a növényekre?
Hirdetés
A jó idő és a hirtelen felmelegedés hatására a fák felébredtek téli álmukból, beindult a növényi nedvek keringése és ezzel együtt a virágzás is. A virágzás idején érkezett erős lehűlés és a vele járó hajnali fagyok hatására a fákon lévő termőrügyek és virágok nagyon könnyen károsodhatnak, elfagyhatnak. Ennek egyértelmű következménye lehet a terméskiesés, ami jobb esetben csak részleges, fagyzugos területen lévő fáknál viszont teljes terméskiesés is bekövetkezhet.
A szántóföldi növények esetében sem túl pozitív a hajnali fagyok visszatérése. A korán elvetett kukorica elképzelhető, hogy a hideg hatására vontatottabban fog kelni, esetleg ki sem tud kelni minden elvetett mag, így a szántóföldi növények tekintetében is várható sajnos terméscsökkenés. A már kikelt, gyökeret eresztő növények esetében a mínusz 2-3 fokos hajnali fagyok nem feltétlenül okoznak maradandó károsodást, de alaposan szemügyre kell venni a táblákat, jelentkeznek-e fagyás tünetei a növényállományon.
Hogyan lehet védekezni a tavaszi fagyok ellen?
Őszi vetésű növények esetében sajnos nincs mit tenni, de mivel ezek a növények már kifejlett gyökérzettel rendelkeznek és jó eséllyel elég erősek is, ez a kis fagy bennük nem okoz nagy károkat.
Tavaszi vetés esetén, mint például a kukorica, folyamatosan figyelemmel kell követni az időjárás-előrejelzéseket és akkor elvetni a magokat, amikor már nem várható erős lehűlés, illetve a talaj hőmérséklete folyamatosan 10 fok fölött van.
Gyümölcsfák esetében lehet védekezni a tavaszi fagyok ellen, mégpedig a virágzás kitolásával. Ezt úgy érhetjük el, hogy kora tavasszal napközben folyamatosan öntözzük a fák törzsét. Ekkor a víz párolgása hőelvonással jár, ami csökkenti a gyümölcsfák hőmérsékletét, így akár 1-2 héttel is kitolható a gyümölcsfák virágzása.
Mi a helyzet Európában?
A lehűlés nem csak hazánkat érte el, hanem Európa nagy részén befolyásolta az időjárást és ezzel a mezőgazdasági munkálatokat is. Az előrejelzések szerint a szeszélyes áprilisi időjárás tovább folytatódik Európa több országában is. Németországban és Franciaországban marad a változékony idő, napos, esős és szeles szakaszok váltakozásával és 16-18 fokos maximum hőmérséklettel. Pozitívum, hogy hajnali fagyra már nem kell számítani.
De hogy egy ellenpéldát is vegyünk, Spanyolországban igazi tavasz van, 20-25 fokos maximumokkal és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 10 fok alá, így itt ideálisak a körülmények a mezőgazdasági munkálatokhoz.
Hazánkban lassú javulás látható az előrejelzésekben, ami megnyugtató lehet a gazdáknak. Előreláthatóan ideálisak lesznek a körülmények a tavaszi növénytermesztési munkálatok elvégzéséhez és a gyümölcsösökben sem kell további fagykároktól tartani.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés