Halálra rázhatja a teheneket szélerőművek és a napelemek árama?
Megmagyarázhatatlan okból pusztulnak el a szarvasmarhák a franciaországi Bretagne-ban. A gazdák arra gyanakodnak, hogy az állatokat szélerőművekből és napelemekből a talajba jutó áram öli meg. A helyi állattartók eleinte arra lettek figyelmesek, hogy jelentősen csökkenni kezdett a szarvasmarhák tömege. A kiváltó okot az állatorvosok sem találták meg. Az elhullások után a gazdák több bejelentést is tettek a hatóságoknál, ezekben a környék szél- és naperőműveit jelölték meg oknak. Egy gazda már be is perelt egy meg nem nevezett energetikai céget Bretagne-ban, Côtes-d’Armor megyében.
A Magyar Mezőgazdaság anyagát szemléztük, amely a Daily Mail cikke alapján leírja, hogy a feltételezések szerint a szélturbinák és a napelemek túl sok elektromosságot továbbítanak a földbe. Egy helyi gazda, Patric Le Nechet arról beszélt az Europe1 rádió munkatársának, hogy a napelemek felállítása óta a talajban és a vízben is egy voltnál nagyobb feszültséget mér. Ezen felül kiemelte, hogy az elmúlt 5 évben 120 szarvasmarhája pusztult el, melyeknek okát az állatorvos sem tudta megállapítani. Stephane Le Brechec, az Allineuc-i szarvasmarhatartó a problémás Cote-d'Amour-tól mintegy 30 kilométerre még több tehenet vesztett. A gazdának az elmúlt években 200 tehene pusztult el.
Kevésbé ellenállóak a tehenek az elektromosságnak, mint az emberek
Thibaut Bouchut, az Egészségügyi Védelmi Csoport építési tanácsadója szerint az emberi szervezet háromszor annyi elektromosságnak képes ellenállni, mint egy szarvasmarha: míg az ember elektromos ellenállása 1500 ohm, addig egy tehéné csak 500 ohm. Arról nem is beszélve, hogy a szarvasmarhák nem hordanak gumitalpú cipőt, ami szigetelné őket - mondta. Két éve is volt egy hasonló eset Franciaországban, akkor is panaszt tettek a gazdák a helyi energetikai cégek ellen, eddig nem született perdöntő bizonyíték az ügyben.
Hirdetés
A szélerőművekkel kapcsolatban korábban ezeket írtuk:
Denevérek és madarak kontra szélerőművek, melyik a fontosabb?
Törvényileg lehetetlenítik el a szélenergia terjedését Magyarországon
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés