Az év hatodik hónapja felé közeledve őszi vetésű kultúráinkért egyre kevesebbet tehetünk, az értő figyelemre és cselekvésre inkább a tavaszi kultúráinkban van szükség. Erre a folyamatra erősít rá az időjárás is, ami különösen kegyetlenül bánik a gazdálkodókkal az idén. Egyes térségekben az idei évben lehullott csapadék összege nem éri el a 70 mm-t, azt is igen kedvezőtlen eloszlásban. A legnagyobb minőségi és kondicionális romlás egyértelműen a búzákban van, de szenvednek a becőket nevelő repcék és a kikalászolt árpák is. A magas UV-sugárzás és a szárazság ugyan nem kedvez a gombás megbetegedéseknek, de ha érzékeny fajtával vagy hibriddel dolgozunk azért nem árt, ha nem engedjük el a gyeplőt ezeken a táblákon sem. Azok a szerencsések, akik több csapadékkal gazdálkodtak, és közepes vagy annál jobb búza- és repcetermésben reménykednek, az utolsó gombás kezelés alkalmával mindenképpen törekedjenek a minőségi paraméterek javítására, amit nitrogén és kén tartalmú készítményinkkel érhetnek el leginkább.

A tavaszi növényeink esetében egy különösen érzékeny, és a termésmennyiséget döntően befolyásoló időszakhoz érkeztünk. A kukorica első 3-6 leveles korában megtörténő csődifferenciálódása, ha stresszhatás alatt zajlik le, azt sajnos a növények később már csak mérsékelten tudják kompenzálni. Hiába érkezik meg júniusban a talajba kijutatott tápelemeket feloldó csapadék, ha a kukoricának ilyenkor a túlélésért kell küzdenie, nem tud megfelelő gyökérzetet növeszteni, nagy termésre nem számíthatunk. Szántóföldi szemléink során azt tapasztaljuk, hogy csodával határos módon 4-6 cm mélység alatt még találunk kellő nedvességet, ami a túlélés mellett a fejlődést is biztosítani tudja. Egyelőre. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy a száraz meleg időjárás miatt a talajból és az egyre nagyobb növényi felületről történő párolgás napokon belül komoly vízhiányt eredményezhet, amire fontos időben felkészülni. A megoldás a stresszmentes napok számának növelése lehet, az egyelőre bizonytalannak tűnő csapadék megérkezéséig. Ezt úgy érhetjük el hatékonyan, ha a víz után igyekvő gyökerek fejlődését gyorsítjuk, ezzel egyidőben a fiatal növényeket pedig kondicionáljuk. Erre már csak azért is szükség van, mert a különböző gyomirtó szer hatóanyagok azért nem bomlanak le nyomtalanul a kukoricában.

Javaslatunk ennek megfelelően egy magas foszfor- és cinktartalmú starter levéltrágya alkalmazása, amely amellett, hogy robbantja a gyökérnövekedést a megfelelő növényi kondíció kialakulásához is hozzájárul. A Turbo Start gyökeresítő készítményt 2-3 l/ha dózisban javasoljuk kijuttatni, és más levéltrágyával nem javasoljuk keverni. A cink és egyéb mikroelemek pótlására szolgáló 3 l/ha dózisú Turbo Cink vagy 5 l/ha dózisú Kukorica Plusz levéltrágya használatát arra az időszakra pozícionáljuk, amikor a kukorica már jelentősebb levélfelülettel rendelkezik, ugyanis ezen készítmények mikroelem tartalmukat tekintve ilyenkor hasznosulnak a legjobb hatékonysággal.

Ideális fejlődési stádium a Turbo Start kijuttatására

A másik nagy területen termesztett növényünk a napraforgó helyzete nagyon hasonló a kukoricáéhoz. Előnye a kukoricával szemben, hogy viszonylag gyorsan mélyre törő gyökeret ereszt, amivel könnyebben veszi fel a talajoldatot és a benne lévő tápelemeket. Az idei évben azonban a napraforgónak is fel van adva lecke. A gyorsan száradó talaj, a felülkezelés okozta sárgulás és lemaradás, valamint a szomjas nyúlállomány mellett idén még egy erős levéltetű fertőzéssel, sőt helyenként hangyák kártételével is találkozhatunk. Ezen káros hatásokat úgy tudjuk mérsékelni, ha előre menekülünk, és minél gyorsabban „megugrasztjuk” a napraforgót, és összezárjuk a sorokat. A kukoricához hasonlóan a megoldást itt is a Turbo Start 2-3 l/ha-os alkalmazása jelentheti, a későbbi gombák elleni védelemmel egy menetben pedig a 10 hektáros Fitohorm Napraforgócsomag, amely Turbo Káliumot és Polybór Pluszt tartalmaz.

A sárga, a hangyás és a tetves (sajnos mindez egy táblában…)

Ami ezután következik az szigorúan a magán véleményem és a jóslás kategóriájába tartozik. Valószínűleg azért írom le mégis, mert a napokban tapasztalt - elsősorban búza és repce táblákon ért - negatív élmények miatt nekem is kell egy szalmaszál, amibe kapaszkodhatok.  Statisztikai tény, hogy az ország legszárazabb részén, a legaszályosabb évben is leesik 300-350 mm csapadék. Meteorológiai tény, hogy Kelet-Magyarország jelentős részén a mai napon nagyjából 60 mm körül járunk. A különbség nagyjából 300 mm. Népi megfigyelés, hogy a Medárd utáni időszak mindig hoz csapadékot, és az utóbbi években (a tavalyi évet kivéve) ez tényleg így is volt. Addig kellene a tavasziaknak kibírni valahogy. Segítsünk nekik, mást úgysem tehetünk!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás