Hamarosan befejezik az aratást Békés megyében, ezek a várt eredmények
A vártnál jobb lett a kukorica és a napraforgó termésátlaga, az őszi búzát és a repcét termesztők azonban nagyon kedvezőtlen évet zártak – nyilatkozta az MTI-nek a Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetségének titkára. Barabás Béla elmondta, hogy a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt a búzatermés az előzetesen remélt mennyiségtől néhol 20 százalékkal is elmaradt. Továbbá nagy problémát jelent a gabona fuzáriumos szennyezettsége.
A Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetsége 70 taggal rendelkezik, akik nagyjából 120 ezer hektáron, a megyei mezőgazdasági terület körülbelül harmadán gazdálkodnak. Békésben összesen 227 ezer tonna napraforgó termést takarítottak be csaknem 71 ezer hektárról. Kukoricából közel 97 ezer hektárról mostanáig csaknem 706 ezer tonnát arattak le, a betakarítás 98 százalékos. A Viharsarokban őszi búzát 105 ezer, árpát 21 ezer, repcét pedig 18 ezer hektáron fognak termeszteni, a gazdák csaknem végeztek a vetéssel, búzából van még hátra 10 ezer 500 hektár – tájékoztatta a megyei agrárgazdasági kamara az MTI-t.
A békési búza idén nem lett jó
A jó minőségű búzát 57-58 ezer forintos tonnánkéti áron vásárolják fel, a gyengén vagy közepesen szennyezettért jelenleg 37-40 ezer forintot adnak. Ilyen árak mellett pedig a gazdáknak veszteséget kell elkönyvelniük. Jó minőségű búza pedig Békésben elvétve akad - mondta a Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetségének titkára. Hozzátette, hogy a magas toxintartalmú búzát a malomipar nem vásárolta fel, így abból nem készült élelmiszeripari termék. Barabás Béla szerint a repcetermés is rossz eredményt hozott, a vetett 25 ezer hektár helyett mindössze 13 ezerről lehetett terményt betakarítani. Az eddig több mint 200 hektáron repcét termesztő Köröstarcsai Agrár Zrt. fel is hagy a növénykultúra termesztésével - mondta.
Hirdetés
Idén 18 ezer hektárt vetettek be a gazdálkodók őszi repcével, ez csaknem 8 ezerrel kevesebb az elmúlt évek adataihoz képest. A titkár közölte, hogy a napraforgóból és a kukoricából a vártnál jobb eredmények születtek. Előbbinél hektáronként 3,2 tonna, utóbbiból 7,3 tonna volt a megyei termésátlag. A termelési költségek hektáronként jellemzően 200-250 ezer forint között mozognak kukoricában. 7 tonna felett már biztosan van nyereség a jelenlegi, tonnánkénti 40 ezer forintos átvételi ár mellett – jegyezte meg a titkár.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés