Méterekre kiugráltak a busák a Tiszából Mindszentnél, miközben a horgász kuttyogatva próbált meg harcsát fogni. Csordás Ottó tavaly a Tisza mindszenti szakaszán grammra pontosan országos rekord méretű, 1,25 kilogrammos gardát akasztott horogra. Számára ezek a busaugrások nem meglepőek, mert amerre ő horgászik, ott sok ilyet lát. A Kurca és a Tisza torkolatába például rendszeresen beállnak busák és ott gyakran megfigyelhető ez a jelenség. 

A Pecaverzum számolt be róla, hogy Csordás Ottó, Katech Horgász Egyesület tagja igazi tiszai horgásznak mondhatja magát, régóta járja a folyót csónakból. Talált magának egy bevált helyet a sodrásban, egy akadónál. Főleg keszegre horgászik, de kuttyogatni is szokott.

Méterekre kiugráltak a busák a Tiszából Mindszentnél, miközben a horgász kuttyogatva próbált meg harcsát fogni - Fotó: illusztráció

„Ha kuttyogatok, és a harcsa bemegy a busa alá, akkor iszonyat nagy ugrálásba kezdenek” – árulta el, és erről 2023.  júliusában videót is készített. 

Nem meglepő az ugrálás

Számára ezek a busaugrások nem meglepőek, mert amerre ő pecázik, ott sok ilyet lát. A Kurca és a Tisza torkolatába például rendszeresen beállnak planktonzabálók, és ott gyakran megfigyelhető ez a jelenség - írták. 

Hiába rutinos horgász és ismeri elég jól a folyót Csordás Ottó, tavaly neki is meglepő volt egy busakaraván. „Annyira el van szaporodva a busa, hogy tavaly olyat láttam, mint még soha: rajokban, kilométeres sorokban úsztak a vízben. Még videón sem láttam ilyet, de saját szemmel nézve – ahogy kerülgették a csónakot – iszonyatos volt” – mondta.

https://www.youtube.com/watch?v=bS8XHBx-kQo
Kuttyogatás közben rögzített busatáncot a tiszai horgász

Nagy gondokat okoz a busa

Az inváziós busa táplálkozásával okozza a legnagyobb problémát, hiszen planktonevő. A plankton pedig az ikrából kikelő őshonos halivadékok táplálékforrása. Ha a busa eleszi előlük, és nem jutnak elég planktonhoz, szó szerint éhen halnak.

Busaügyben szakemberek, haltani kutatók már többször figyelmeztettek a veszélyre, de a korábbi években érdemi előrelépés a faj visszaszorítása érdekében nem történt, idén azonban mintha elmozdulás lenne érzékelhető - írták.A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Halászati Kutató Központjának munkatársai is aktívak a témában: tavaly júniusban az Amerikai Egyesült Államokba utaztak, hogy a busák elleni védekezésről egyeztessenek, továbbá betekintést nyerjenek az ottani gyakorlatba és tapasztalatokat szerezzenek.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás