Harlekin vs. hétpettyes katicabogár
A hazai, hagyományos katicához hasonló harlekinkatica néhány évvel ezelőtt jelent meg először Magyarországon. Eleinte "csak" a hazai katicákat irtotta ki, mára a táplálékláncot próbálja szétharapni. Friss hírek szerint a házakba is betört, már a nagyvárosokban, így Budapesten is megjelent – olvastuk a hobbikert.hu cikkében.
Harlekin kontra hétpettyes és kétpettyes
A harlekinkatica (más néven "rémkatica", tudományos nevén Harmonia axyridis) a katicabogarak családjába tartozó ragadozóbogár. Kelet-Ázsiából települt át Magyarországra, kiválóan bírja a hideget és az itteni klímát. Talán egy kicsit jobban is, mint a hazánkban honos hétpettyes katicabogár (Coccinella septempunctata), gyermekkori mesekönyveink hőse, vagy annak kétpettyes rokona (Adalia bipunctata).
A harlekinkatica kiváló ragadozó, ráadásul nagyon falánk rovar. Elsősorban levéltetvekkel, pajzstetvekkel táplálkozik. Épp a fák lombkoronájában él, mint a kétpettyes hazai katica, így nem csak táplálékában, hanem életterében is kiszorítja, elűzi a hazai katicákat. Ha pedig nem talál elég tetűt a táplálkozásához, a hétpettyes és kétpettyes katicák tojásaival és lárváival is megtömi a bendőjét. Az első példányokat 2008-ban találták meg, és 2013-ra odáig jutottunk, hogy a harlekinkatica rajzásával házakba tör be, már újságok főcímében szerepel.
Hirdetés
Az itt élő katicáknál a harlekinkatica testmérete nagyobb és életmódja hatékonyabb. A hazai faunában természetes ellensége nincs. Míg a hazai katicafajoknak évente 1-2 nemzedéke fejlődik, a rémkatica akár 4 nemzedéket is nevel, így sokkal gyorsabban szaporodik. A növényvédő-szerekkel szemben is nagyobb ellenállóságot mutat. Növényvédelmi célból Észak-Amerikában is terjesztették, sikertörténet volt, hiszen minden levéltetvet felfalt, majd kikerült a termesztők ellenőrzése alól, önfenntartó populációi alakultak ki, és ott is ott ragadt. Az amerikai sikerek nyomán Európába is behozták, először az 1980-as években. Sajnos hosszabb távon mindenhol elharapta a táplálékláncot és az eredeti „láncszemeket" kiiktatta, az őshonos fajokat háttérbe szorította. Mire hátránya kiderült, már mindenhol ott volt. Ma is az elhibázott biológiai növényvédelmi módszerek iskolapéldáját jelenti az esete:
http://www.youtube.com/watch?v=ArEs9BfVIsgVáltozatos külső
A harlekinkatica rendkívül változatos megjelenésű, de Európában alapvetően három változata terjedt el. Az első változat (Harmonia axyridis forma succinea) szárnyfedőjének alapszíne sárgás vagy vöröses, 0-19 fekete folttal, az előtoron általában világos alapon fekete M-alakú mintázattal, lásd fenti videón. A második változat (Harmonia axyridis forma spectabilis) szárnyfedői fekete színűek, 4 vörös folttal. A harmadik, legritkább forma (Harmonia axyridis forma conspicua) ehhez hasonló megjelenésű, annyi különbséggel, hogy csak 2 vörös foltja van, a foltok közepén apróbb fekete pettyekkel. Itt éppen "akció" közben:
http://www.youtube.com/watch?v=ngDEQy7kRm0A harlekinkatica minden "rosszaságától" függetlenül kedves kis rovar, a hazai katicákhoz hasonlóan felmászik az ember ujjára, de vigyázat, haraphat! Valahogy ősszel keresi az emberi kapcsolatot (és a fűtött lakások melegét), így a házak közelében rajzik, gyakran ellepi a szobákat a nyitott ablakon keresztül. Akár milyen erélyesen terjed a hazai katicák rovására, ne felejtsük el, hogy a harlekinkatica is gyéríti a káros rovarokat, tetveket, sőt az őshonos katicáknál még sokkal több kártékony rovart fal fel. Úgyhogy legyünk ezért hálásak. A harlekinkatica nem magától érkezett, hanem behurcolták. Arról nem tehet, hogy itt sokkal jobban érzi magát, mint az őshonos fajok. A faj a burgonyabogárhoz (Leptinotarsa decemlienata) és a kukoricabogárhoz (Diabrotica virgifera) hasonlóan pár év alatt meghódította Európa legtöbb országát.
Magyarországon Harlekin Projekt címmel megfigyelési program indult, hogy a növényvédelmi és rovarász szakemberek nyomon követhessék a harlekinkatica terjedését. A projekt honlapján közzétett leírás segít a hazai katicafajoktól való elkülönítésben:
Mitől lehetünk biztosak, hogy az állat, amit a kezünkben tartunk NEM a harlekinkatica:
- Kisebb, mint 5mm.
- Szárnyfedőit apró szőrök borítják.
- A pajzsocska fekete, ez a folt mindkét szárnyfedőre kiterjed és mindkét oldalán 1-1 fehér folttal érintkezik. Szárnyfedőin a foltok száma 7 (ez biztosan a hétpettyes katica).
- 7-8 mm, és fekete foltjai körül világos színű gyűrűk vannak (ez a szemfoltos katica).
- Foltjai krémszínűek, vagy fehérek.
- Fekete, szárnyfedőin 4-6 piros folt van; az elülső kettő nagy négyzet alakú és a váll tájékán szinte teljesen a szárnyfedők szélére húzódik (ez a kétpettyes katica, sötét színváltozatban).
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés