A hazai, hagyományos katicához hasonló harlekinkatica néhány évvel ezelőtt jelent meg először Magyarországon. Eleinte "csak" a hazai katicákat irtotta ki, mára a táplálékláncot próbálja szétharapni. Friss hírek szerint a házakba is betört, már a nagyvárosokban, így Budapesten is megjelent – olvastuk a hobbikert.hu cikkében.

Harlekin kontra hétpettyes és kétpettyes

A harlekinkatica (más néven "rémkatica", tudományos nevén Harmonia axyridis) a katicabogarak családjába tartozó ragadozóbogár. Kelet-Ázsiából települt át Magyarországra, kiválóan bírja a hideget és az itteni klímát. Talán egy kicsit jobban is, mint a hazánkban honos hétpettyes katicabogár (Coccinella septempunctata), gyermekkori mesekönyveink hőse, vagy annak kétpettyes rokona (Adalia bipunctata).

Kétpettyes katicabogár

A harlekinkatica kiváló ragadozó, ráadásul nagyon falánk rovar. Elsősorban levéltetvekkel, pajzstetvekkel táplálkozik. Épp a fák lombkoronájában él, mint a kétpettyes hazai katica, így nem csak táplálékában, hanem életterében is kiszorítja, elűzi a hazai katicákat. Ha pedig nem talál elég tetűt a táplálkozásához, a hétpettyes és kétpettyes katicák tojásaival és lárváival is megtömi a bendőjét. Az első példányokat 2008-ban találták meg, és 2013-ra odáig jutottunk, hogy a harlekinkatica rajzásával házakba tör be, már újságok főcímében szerepel.

Az itt élő katicáknál a harlekinkatica testmérete nagyobb és életmódja hatékonyabb. A hazai faunában természetes ellensége nincs. Míg a hazai katicafajoknak évente 1-2 nemzedéke fejlődik, a rémkatica akár 4 nemzedéket is nevel, így sokkal gyorsabban szaporodik. A növényvédő-szerekkel szemben is nagyobb ellenállóságot mutat. Növényvédelmi célból Észak-Amerikában is terjesztették, sikertörténet volt, hiszen minden levéltetvet felfalt, majd kikerült a termesztők ellenőrzése alól, önfenntartó populációi alakultak ki, és ott is ott ragadt. Az amerikai sikerek nyomán Európába is behozták, először az 1980-as években. Sajnos hosszabb távon mindenhol elharapta a táplálékláncot és az eredeti „láncszemeket" kiiktatta, az őshonos fajokat háttérbe szorította. Mire hátránya kiderült, már mindenhol ott volt. Ma is az elhibázott biológiai növényvédelmi módszerek iskolapéldáját jelenti az esete:

http://www.youtube.com/watch?v=ArEs9BfVIsg
Változatos külső

A harlekinkatica rendkívül változatos megjelenésű, de Európában alapvetően három változata terjedt el. Az első változat (Harmonia axyridis forma succinea) szárnyfedőjének alapszíne sárgás vagy vöröses, 0-19 fekete folttal, az előtoron általában világos alapon fekete M-alakú mintázattal, lásd fenti videón. A második változat (Harmonia axyridis forma spectabilis) szárnyfedői fekete színűek, 4 vörös folttal. A harmadik, legritkább forma (Harmonia axyridis forma conspicua) ehhez hasonló megjelenésű, annyi különbséggel, hogy csak 2 vörös foltja van, a foltok közepén apróbb fekete pettyekkel. Itt éppen "akció" közben:

http://www.youtube.com/watch?v=ngDEQy7kRm0

A harlekinkatica minden "rosszaságától" függetlenül kedves kis rovar, a hazai katicákhoz hasonlóan felmászik az ember ujjára, de vigyázat, haraphat! Valahogy ősszel keresi az emberi kapcsolatot (és a fűtött lakások melegét), így a házak közelében rajzik, gyakran ellepi a szobákat a nyitott ablakon keresztül. Akár milyen erélyesen terjed a hazai katicák rovására, ne felejtsük el, hogy a harlekinkatica is gyéríti a káros rovarokat, tetveket, sőt az őshonos katicáknál még sokkal több kártékony rovart fal fel. Úgyhogy legyünk ezért hálásak. A harlekinkatica nem magától érkezett, hanem behurcolták. Arról nem tehet, hogy itt sokkal jobban érzi magát, mint az őshonos fajok. A faj a burgonyabogárhoz (Leptinotarsa decemlienata) és a kukoricabogárhoz (Diabrotica virgifera) hasonlóan pár év alatt meghódította Európa legtöbb országát.

Harlekin katica

Magyarországon Harlekin Projekt címmel megfigyelési program indult, hogy a növényvédelmi és rovarász szakemberek nyomon követhessék a harlekinkatica terjedését. A projekt honlapján közzétett leírás segít a hazai katicafajoktól való elkülönítésben:

Mitől lehetünk biztosak, hogy az állat, amit a kezünkben tartunk NEM a harlekinkatica:
  • Kisebb, mint 5mm.
  • Szárnyfedőit apró szőrök borítják.
  • A pajzsocska fekete, ez a folt mindkét szárnyfedőre kiterjed és mindkét oldalán 1-1 fehér folttal érintkezik. Szárnyfedőin a foltok száma 7 (ez biztosan a hétpettyes katica).
  • 7-8 mm, és fekete foltjai körül világos színű gyűrűk vannak (ez a szemfoltos katica).
  • Foltjai krémszínűek, vagy fehérek.
  • Fekete, szárnyfedőin 4-6 piros folt van; az elülső kettő nagy négyzet alakú és a váll tájékán szinte teljesen a szárnyfedők szélére húzódik (ez a kétpettyes katica, sötét színváltozatban).

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás