Dr. Zsiros Géza egyéni vállalkozót, rendszerváltó kisgazda politikust a birtokán lévő acélcsarnokról kérdeztük, de ennél jóval többet tudtunk meg, mert egy rögtönzött történelemóra és egy családtörténet kerekedett ki belőle.

A kunágotai családi birtok jelenleg 27 fő tulajdonában van és több mint 500 hektár, ebből közel 400 hektár egy tagban van. „Itt található a működési központja egy egyéni vállalkozásnak és egy négy tagból álló családi gazdaságnak is. Mindannyian szakképzett, regisztrált földművesek vagyunk. A felmenőink generációk óta ezen a földön gazdálkodtak és mellette fizetség nélkül láttak el különböző közfeladatokat. A családunktól a kuláküldözés idején 1952-ben ellenszolgáltatás nélkül a helyi községi tanács vette el mindenét, a tulajdoni lapra pedig megszünt bejegyzés került. A volt tulajdonból a földterület maradt meg, melyet 1992-ben kaptunk vissza kárpótlásként.”- mesélte el történetüket Zsíros Géza.

A többhasznú csarnokban még terménytárolás is folyik

A gazdálkodás használtan vásárolt gépekkel indult újra és az azt követő négy év megtakarításából, hitelből és pályázati támogatásból fejeződött be az első beruházási ütem 1996-ban. Ekkor készült el a 2 db 900 m² alapterületű Frisomat Omega típusú csarnok összeépítve, vápa csatornával felülről lezárva, mellé pedig egy 150 m²-es hőszigetelt, fűthető rész épült, mely ma is gépműhelyként szolgál. A 900 m²-es csarnokrész többhasznú: termény, vetőmag, műtrágya és gépek tárolására is szolgál.

A Frisomat csarnokok gépek tárolására is kiválóan alkalmasak
 

A Viharsarokban 20 éve Omega csarnok védi a terményt

A két csarnok 20 éve is ugyanúgy készült, ahogyan a tavalyi Omega: pontos tervezéssel, komoly előkészítési munkával, a csatlakozási pontok precíz kialakításával készült a betonalap, így a felépítmény elkészítése már nem vett igénybe sok időt, akkor 3 hét alatt készült el a 900 négyzetméteres acélcsarnok. A terménytárolásra szolgáló területen támfalat építettek a csarnok belső fala elé: két colos fenyőpallóból készült a támfal és az idő, valamint a használat Zsíros Géza döntését igazolta, mert egyrészt a gomba- és rovarelleni védelem, másrészt a rakodási szempontokat figyelembe véve két évtized elteltével is jó választásnak gondolja a konstrukciót. Középen és két oldalt, összesen 3 sor felülvilágító biztosítja a természetes fényt, a 6 méter széles ajtó pedig a kombájn vagy a vágóasztal kényelmes mozgását biztosítja. Zsiros Géza akkori választásáról elmondta, hogy „több cég kínált már akkor is acélcsarnokot, választék volt bőven, de ár-érték arányban csak a Frisomat kínált megfelelő feltételeket. Így, amikor 2016-ban újabb csarnok építése mellett döntöttünk, nem volt kérdés, hogy honnan rendeljük meg. A tavalyi nyári akció során pedig kiváló feltételekkel jutottunk hozzá az újabb Omega csarnokhoz.”

Már 20 éve Omega csarnok védi a terményt
 

7 nap elég volt a csarnok összeszereléséhez

A harmadik csarnok már rutinosan készült, mert az évtizedes tapasztalat alapján Zsíros Géza már a tervezési fázisban pontosította, hogy mire van szüksége, ezért az egyedileg legyártott csarnok még megbízhatóbb és könnyebben használható lett. A komoly tervezői munka és a kivitelező pontossága jól előkészítette elő a terepet, így a Frisomat szakembereinek a 451 négyzetméteres csarnok összeszereléséhez mindössze egy hétre volt szüksége, és a helyszínen már nem kellett rögtönözni. Az új Omega csarnokot jelenleg is termény- és géptárolásra használják. Az Omega jó választás, ha olcsó és jól használható megoldást keresnek a gazdák.

7 nap alatt elkészült a csarnok
 

Dr. Zsíros Géza záró szavai pedig elgondolkodtatóak és szívhez szólnak: „A nemzet megmaradásának alapja, hogy birtokban tartsuk az országot, magyar ember kezében maradjon a föld.”

A témával kapcsolatban többet megtudhat, ha IDE kattint!>>

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás