2017 decemberében a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói bejelentették, hogy megtalálták a módját, hogyan hozhatnak létre fényt kibocsátó növényeket. Ezt úgy érték el, hogy speciális nanorészecskéket ágyaztak a vízitorma leveleibe, lehetővé téve, hogy azok közel négy órán át halvány fényt bocsássanak ki.

Akkoriban azt remélték, hogy további optimalizálással ezek a növények egy napon elég fényesek lehetnek ahhoz, hogy megvilágítsanak egy otthoni vagy irodai munkaterületet.

Úgy fejlesztették tovább a fényt kibocsátó növényeket, hogy azok mindösszesen 10 másodperc alatt feltölthetők egy LED-del, és tízszer erősebben és tovább is világítanak (Forrás: MIT)

Valóra vált – világító – álmok

Majd három év elteltével elérkeztünk oda, hogy a korábbi álmok bizony valóra váltak – írja a magyarmezogazdasag.hu.

Az MIT mérnökei úgy fejlesztették tovább a fényt kibocsátó növényeket, hogy azok mindösszesen 10 másodperc alatt feltölthetők egy LED-del, és tízszer erősebben és tovább is világítanak, mint az első generációs növények, ezen felül bármikor újra lehet tölteni őket.

Elnyel, tárol, kibocsát

„Olyan fénykibocsátó növényt akartunk létrehozni, aminek a részecskéi elnyelik a fényt, valamennyit tárolnak belőle, majd fokozatosan kibocsátják azt” – mondta Michael Strano, az MIT Carbon P. Dubbs vegyészmérnök professzora, a kutatás vezetője. „Ez egy nagy lépés a növényi alapú világítás felé” – tette hozzá.

A speciális nanorészecskék bármely más típusú fénykibocsátó növény fénytermelését képesek fokozni. Emellett a nanorészecskék tartalmazzák a luciferáz enzimet is, amely a szentjánosbogarakban is megtalálható.

Ez az eljárás a "növényi nanobionika" terület egyik ékköve, ahol a kutatók újszerű tulajdonságokkal ruházták fel a növényeket.

Annak érdekében, hogy a növények tovább világítsanak, Strano és csapata létrehozott és felhasznált egy "fénykondenzátort", amely általában az elektromos áramkör azon része, amely képes fotonokat tárolni és szükség esetén felszabadítani.

Ez a "fénykondenzátoros" módszer számos különböző növényfajnál működhet, köztük a thaiföldi elefántfülnél is, amelynek levelei több mint 30 cm szélesek lehetnek. A kutatók reményei szerint az effajta világító növényeket egy napon kültéri fényforrásként lehetne használni.

A kutatók további vizsgálatokat végeztek annak érdekében, hogy a szilícium-dioxiddal bevont nanorészecskék nem zavarják-e a növények normális fejlődését. Azt találták, hogy az izzó növények mindenféle gond nélkül képesek voltak normálisan fotoszintetizálni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás