A koronavírus okozta egészségügyi válsággal, majd az ukrán-orosz háborúval összefüggő világpiaci feszültségek az elmúlt 2 évben a mezőgazdasági termelési költségek folyamatos emelkedését eredményezték. Ez különösen érzékelhető a műtrágyák és a növény-egészségügyi termékek költségei vonatkozásában; ehhez jön még a vízkészletek éghajlati okokból bekövetkezett csökkenése. A cirok termesztése erre a három kihívásra is választ jelenthet.

A Sorghum ID számolt be róla, hogy a francia Arvalis növénytermesztési intézet szakértői szerint „azok a fő költségtételek, amelyek az energiaárral és/vagy az inputok elérhetőségével összefüggésben már most növekednek (2022-es betakarítás) vagy növekedni fognak (2023-as betakarítás): a műtrágyák, az üzemanyag, az öntözés, a szárítás, a tárolás, illetve a növény-egészségügyi termékek (…)”.

Három nagy előnyt is hoz a cirok az emelkedő termelési költségek között a Sorghum ID cikke szerint

Egy olyan gabonaféle, amely kevés műtrágyát fogyaszt

A cirok egyik fő erénye, hogy alacsony a műtrágyaigénye. Mivel hatékonyan képes felvenni a talajban rendelkezésre álló ásványi nitrogén nagy részét, a cirok mérsékelt nitrogénműtrágya-bevitelt igényel. Mivel betakarítás után kevés oldható maradékot hagy maga után, a cirok segít csökkenteni nitrátveszteséget a vízben - írták.

Mobilizált nitrogén arány a ciroktermesztésnél

A cirok által felvett nitrogén mennyisége termelési egységenként:

A felvett nitrogénmennyiség a ciroktermesztésnél

*A termelési egységet a szemes cirok esetében a megtermelt szemek tonnájára, a takarmánycirokra vonatkozóan pedig az egész növény szárazanyag tonnájára vonatkozóan fejezik ki. Az igényeket a termelési potenciál szerinti súlyozás alapján számoljuk (a nagy potenciál esetén jobb a nitrogén-hatékonyság).

Alacsony növényvédőszer-igény

A ciroknak megvan az a kettős előnye, hogy kevéssé kitett a betegségeknek és a kártevőknek. Éppen ezért a ciroknak nagyon alacsony a növényvédőszer-igénye ahhoz, hogy egészséges maradjon.

„Nem használok gombaölő szereket és nagyon kevés rovarölő szert juttatok ki: néha előfordulnak Heliothis-támadások, de ezek nagyon ritkák” – fogalmazott Eric Zambon, Haute Garonne-i gazdálkodó.

Kevés víz kell a termesztéséhez

A talaj mélyebb rétegeibe hatoló gyökérzetének köszönhetően a cirok körülbelül 30%-kal kevesebb vizet fogyaszt, mint a kukorica. Így segíti a talajerózió elleni küzdelmet, miközben ellenállóbb a vízhiánnyal szemben.

Akkor, amikor a termelési költségeket muszáj kézben tartani, a cirok olyan tulajdonságokat kínál a termelőknek, mint az alacsony inputanyag-igénye. A folyamatos áremelkedések miatt pedig ezek az erények egyre értékesebbnek fognak bizonyulni - írták.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás