Angol kutatók három rozsnokfaj hat populációjában mutatták ki, hogy ellenállnak a fehérjeszintézis-gátlóknak. A probléma kezd egyre általánossá válni. A kutatók és a növényvédőszer-gyártók is arra hívják fel a gazdák figyelmét, hogy az egyoldalú és/vagy aluladagolt hatóanyag-használat növeli a rezisztencia kialakulásának esélyét. Hazánkban a sok gondot okozó fenyércirok a legismertebb ilyen rozsnokfaj. Létezik megoldás, de több odafigyelést igényel.

Az Agrárszektor írta meg a FarmingUK oldalra hivatkozva, hogy a Magyarországon is megtalálható bókoló rozsnok (Bromus commutatus) mintái közül egy, a meddő rozsnokéból (Bromus sterilis) három, a Délnyugat-Európában előforduló Bromus diandrus fajból ugyancsak egy volt ellenálló az ALS-gátló gyomirtókkal szemben egy angliai kutatás szerint. Ezzel összen 6 biotípusban mutatták ki a herbicid-rezisztenciát. A minták földrajzilag egymástól távol eső területekről származtak, így az ellenálló-képesség valószínűleg egymástól függetlenül alakult ki náluk.

Több rozsnokfaj lett ellenálló az ALS-gátló gyomirtókkal szemben - képünk illusztráció

Ez az ALS-gátlók mechanizmusa

Az acetolaktát-szintetáz-, vagyis ALS-gátlók a fehérjeszintézisbe avatkoznak be. A hatásukra leáll a növény fejlődése. A cikk szerint a kutatók a piroxszulam + floraszulam és a mesoszulfuron + jód-szulfuron + amidoszulfuron kombinációkat tesztelték. A floraszulam sikerrel alkalmazható gabonaállományokban a kétszikűek ellen, miközben a kultúrnövény csak átmenetileg torpan meg a fejlődésben, aztán lebontja a hatóanyagot. A vad "gabonafajok" 5 biotípusában is ez fajta anyagcsere-típusú rezisztencia volt megfigyelhető, míg az egyikben hatáshely-rezisztencia alakult ki, tehát genetikailag ellenállóvá vált a növény. Az előbbi esetben a gyom egyre nagyobb szermennyiségeket képes lebontani a szervezetében, míg az utóbbinál már a legnagyobb dózis is hatástalan. Ugyanis nem éri el a megcélzott helyet, mivel az átalakult egy mutáció következtében.

Figyelni kell az adagra és a mechanikus gyomirtásra

A kutatók és a növényvédőszer-gyártók is folyamatosan figyelmeztetik a gazdákat, hogy az egyoldalú és/vagy aluldozírozott hatóanyag-használat jelentősen megnöveli a rezisztencia kialakulásának esélyét. Ezért azt tanácsolják, hogy váltogassuk a különböző hatásmechanizmusú gyomirókat és használjuk a gyárilag így kombinált készítményeket. Továbbra is fontos a mechanikai gyomirtás, a kapálás, valamint az, hogy léteznek más megoldások is az állományban bevethető szereken kívül.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás