Hazánkhoz hasonlóan Bulgáriában is hidegen indult az április, amit másfél hónapos forró aszály követett. Ennek ellenére a korai betakarítású repce viszonylag jól megúszta a kedvezőtlen időjárást. A júniusi esőzések miatt a bolgár szója betakarítása is késett az átlaghoz képest. A végleges átlaghozamok a magyarhoz hasonlóan alakultak: 2,8 tonna mag jött le egy hektárról. A vetett terület nagysága 13 százalékkal haladta meg a tavalyit, összesen 185 ezer hektár volt. Az össztermés ugyanakkor csak 8 százalékkal volt több, mint 2017-ben, ez is mutatja, hogy rosszabb volt az idei évjárat. A tavalyi 482 ezer tonna után pedig most 520 ezer tonna repcemag kerülhetett a bolgár raktárakba. A témáról az Agrárszektor szakcikke számolt be bővebben.
A magyarhoz hasonló problémákkal küzd a bolgár szója is
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) értesülései alapján vegyes képet mutat a bolgár olajosmag-termelés. A problémáink hasonlóak, a termőhelyi kondíciók és a támogatási környezet viszont eltérnek a magyartól. Ez leginkább a bolgár szója sorsát alakítja. A szójatermelés hasonlóan ingadozik, mint a magyarországi, csak még meredekebb a zuhanás. A bolgárok ugyanis nem kapnak termeléshez kötött támogatást a szójára. A szójavetési kedv náluk tavaly érte el a csúcspontját: nagyjából 22 ezer hektáron vetették el a növényt. A végeredmény ehhez képest karcsú lett. Mindösszesen 32 ezer tonna került a raktárakba, ami másfél tonnás hozamot jelent. A gyenge eredményre az uniós zöldítési szabályok változása  is kedvezőtlenül hatott, így idén mindössze 2,5 ezer hektárra csökkent a szója területe az országban. A hozamok ugyan idén jobbak lesznek (2,5 tonna az előrejelzés), de ez már nem sokat változtat a szója sorsán.
Bolgár napraforgóhelyzet: javított a júniusi eső
A napraforgó vetése a kora tavaszi hideg  időjárás miatt megkésve indult, ami kedvezőtlenül befolyásolja a várható hozamokat. A júniusban érkező bőséges csapadék viszont sokat javított a terméskilátásokon. Emiatt a hivatalos becslések szerint hektáronként 2,4 tonna hozamok jósolhatóak. Az össze napraforgós terület nagysága 790 ezer hektár, ami 12 százalékkal kisebb a tavalyinál. Összességében 1,9 millió tonna napraforgómagra számítanak.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás