A mezőgazdaság digitalizációja kapcsán főként a precíziós gazdálkodásról és a különféle farmmenedzsmenthez kapcsolódó szoftverekről esik szó. Ám ezeken kívül is egyre több az olyan hasznos applikáció, ami a mindennapi munkát segíti. Ezek legnagyobb előnye, hogy általában ingyenesek, vagy csekély összegbe kerül a használatuk. Érdemes sorba venni, mire használhatók az agrár-applikációk. Időjárás-infók, növényvédőszerek, vetőgép beállítások és műtrágya adatrögzítés is a kínálatban.

A mezőgazdasági applikációk erejét és használhatóságát demokratikus mivoltuk adja - írta a Mezőhír. Egy átlagos okostelefonon és állandó, stabil internet kapcsolaton kívül szinte semmi másra nincs szükség ahhoz, hogy függetlenül a megművelt terület nagyságától, élvezni lehessen az előnyeiket. Angol és német nyelven rengeteg ilyen program elérhető, magyarul pedig természetesen korlátozottabb a kínálat. Érdemes az előbbiekben is kiművelnie magát a fejlődni akaró gazdának. Ma már szinte minden részfeladatra találni a munkákat megkönnyítő telefonos alkalmazást. Az alkalmazások legtöbbjére elmondható, hogy a két legelterjedtebb mobiltelefonos operációs rendszeren (Android és iOS) futtatható változat a felhasználók rendelkezésére áll, bár nagyon ritkán előfordul olyan is, hogy nincs választási lehetőség.

Egyre több az olyan hasznos applikáció, ami a mindennapi munkát segíti a mezőgazdaságban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest, AGROmashEXPO

Hasznos programok és hivatkozások

Amennyiben megnézzük a használható alkalmazásokat, azt láthatjuk, hogy az első népesebb csoportjukat főként az időjárás előrejelzések adják (pl. WetterOnline Pro). A mezőgazdasági munkák dokumentálására írt egyszerűbb programok (pl. FarmerJoe), vagy a farmmenedzsment részeként használt modulok a napi munka szervezésére és az adatok rögzítésére alkalmasak. A telepi munkáktól kezdve, az input vagy karbantartási anyagok készletlistáján át, egészen a szántóföldi munkák táblatörzskönyvéig bezárólag használhatjuk a sokszor asztali számítógépre írt szoftverek mobiltelefonra optimalizált verzióit. 

Gyakoriak az egyszerű munkaidő nyilvántartó és szervező alkalmazások is (pl. Timesheet). Szinte minden munkaművelethez létezik már speciális applikáció, amelyek nem helyettesíthetik a szakértelmet és a termelési tapasztalatot, de nagyon sokat segíthetnek, és hasznos segédeszközökké válhatnak. A gyom, a kártevő- és a növénybetegség-felismerő appok (pl. DLG), a felhasználható növényvédő szerek listáit (pl. Agromedium) tartalmazó programok a szántóföldi növénytermesztési munkákat támogatják, teszik könnyebbé. 

Az állattenyésztés digitalizációja is halad

Az elmúlt években az állattenyésztés területén is megjelentek színvonalas szoftverek (pl. fodjan, BSC Cowdition). Szinte minden fontosabb gazdasági állatfajjal kapcsolatban elérhetők már a takarmányozást rögzítő programok, amik közvetlenül nyújtanak információt az állományokkal kapcsolatban. A mezőgazdasági gépgyárak kínálatában a precíziós gazdálkodás révén a különféle szoftverek és alkalmazások lassan külön termékköré, digitális üzletággá fejlődnek. Szinte minden neves márka kínál már a gépek beállítását, ellenőrzését és karbantartását megkönnyítő applikációt. A leggyakrabban használt alkalmazások a műtrágyaszórók kalibrálását és a kijuttatott műtrágya dokumentálását (pl. Rauch Fertilizer Chart) segítik. A vetőgépek beállítását (pl. Vicon Seeding Calculator) és a vetés folyamatos monitorozását lehetővé tevő appok is nagyon kedveltek - írta a cikk.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás