Az Európai Unió korlátozó feltételekkel hagyta jóvá végül az Ukrajnával fennálló „kereskedelmi vízummentesség” egy évvel történő meghosszabbítását, ami június 6-tól (a jelenlegi megállapodás lejártának időpontjától) 2025. június 5-ig érvényes. Az új megállapodás fő újdonsága az, hogy az európai jog alapján felhatalmazza az Európai Bizottságot, hogy tegyen azonnali lépéseket, ha az ukrán import jelentős fennakadásokat okoz az EU vagy az EU-tagállamok piacain.

Ha többet akarnak hozni az ukránok, mint 2021 második felében, vagy az utóbbi évek átlagában, akkor beránt a vészfék, és újra vám alá vetik az importot – döntött az EU. Az Agrárágazat anyagát szemléztük.

Az új megállapodás fő újdonsága az, hogy az európai jog alapján felhatalmazza az Európai Bizottságot, hogy tegyen azonnali lépéseket, ha az Ukrajnából származó import jelentős fennakadásokat okoz az EU vagy az EU-tagállamok piacain - Fotó: Magro.hu, Baranya vármegye

Az uniós gazdálkodók védelmét szolgáló intézkedések részeként az Európai Bizottság vészféket vethet be a különösen érzékeny mezőgazdasági termékekre, nevezetesen a baromfihús, a tojás, a cukor, a zab, a gabonafélék, a kukorica és a méz esetében. Ha e termékek behozatala meghaladja a 2021 második felében, valamint 2022 és 2023 egészére vonatkozó átlagos behozatali mennyiséget, a vámok újra kivethetők.

Az ukrán import alakulása az EU-s országokban

Arról pedig április végén számoltak be az Európai Bizottság adataira hivatkozva, hogy februárban az ukrán gabona teljes importja az EU-országokba 2 millió tonnát tett ki, ami 21%-kal alacsonyabb, mint egy hónappal korábban. Az adatok azt is mutatják, hogy a jelentés hónapjában a havi szállítások 2023 októbere óta először csökkentek

Különösen az olyan vezető importőrök, mint Spanyolország (-18%, 1,3 millió tonna), Hollandia (-50%, 166 ezer tonna), Olaszország (-37%, 162 ezer tonna) csökkentették a beszerzéseket. Az ukrán gabona behozatalát februárban a legjelentősebb mértékben Románia (-90%, 1,34 ezer tonna), Franciaország (ezer tonna) csökkentették, Bulgária pedig 0,16 ezer tonnával lényegében beszüntette a behozatalt Ukrajnából. 

Csak két uniós ország: az írek és a belgák növelték az ukrán importot, igaz, ők aztán rendesen: a vizsgált időszakban csaknem háromszorosára, 93 ezer tonnára és 64 ezer tonnára - írták.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás