Szigetszentmiklóson rendeztek növényvédelmi szakmai napot a FruitVeB Profiktól-Profiknak című rendezvénysorozatának második állomásán. Werner Dahlbender, a Rajnavidék-Pfalzi Kutató és Szaktanácsadó állomás növényvédelem szakterület vezetője tartott előadásokat a gyümölcskártevők elleni védekezésről. A pajzstetű és a foltosszárnyú muslica is a témák között volt.

A pajzstetvek általános bemutatásakor a szakember elmondta, hogy azok az Antarktiszt leszámítva minden kontinensen megtalálhatók. Több mint 8 ezer fajuk van és főleg polifág kártevők, sokféle növény a táplálékuk. Gyakran viselkednek vírusvektorként, több veszélyes betegséget terjesztenek, sokszor ezzel okozzák a nagyobb károkat. A FruitVeB anyagát szemléztük.

A málna megóvása is szóba került: a gyümölcskártevők elleni védekezésről tartott előadásokon a témák között volt a pajzstetű és a foltosszárnyú muslica is
Pajzstetvek és az ellenük való védekezés lehetőségei

A teknős pajzstetvek közül a közönséges teknős pajzstetű (Parthenolecanium corni) és szilva pajzstetű (Sphaerolecanium prunastri) fajokat mutatta be. Részletesen ismertette a két faj életciklusát, majd beszámolt a korábban lefolytatott növényvédelmi kísérletek eredményeiről, amelyben különféle növényvédő szerekkel végeztek kezeléseket és ezek hatásait vizsgálták. A tapasztalatok szerint a tavasszal a levéltetvek elleni védekezéssel együtt kivitelezett kezelések nagyon jó eredményt adtak akkor, ha a növényvédő szerek kombinációjában szerepelt a tiakloprid hatóanyag is. Emellett megfigyelték azt is, hogy a kezelések hatására a poloskaszagú szilvadarázs (Hoplocampa minuta) kártétele is jelentősen csökkent.

A közönséges kagylós pajzstetű (Lepidosaphes ulmi) elleni védekezés kísérleti eredményei

A május végén elvégzett kezelések közül a spirotetramat hatóanyaggal végzett permetezés hatékonysága közel 100 százalékosnak bizonyult, a neonikotinoidok 40-70 százalék közötti hatásfokúak voltak, míg az IGR típusú hatóanyag használata teljesen eredménytelen volt.

A szakember szerint a kaliforniai pajzstetű (Quadraspidiotus perniciosus) nem okoz túl nagy problémát a Rajna-vidék-Pfalz tartományban, ezért a kártevővel kapcsolatos kísérleteket Brandenburg tartományban végezték el. Az eredmények szerint a spirotetramat hatóanyag nagy szerepet játszhat a kártevő elleni védekezésben, ám az is nyilvánvalóan látszik, hogy a fertőzés 100 százalékos csökkentése nem lehetséges. A populáció folyamatos újjáépülése a vándorló lárvák elhúzódó kelése miatt biztosított, az üzemi technológiában pedig a klórpirifosz-metil hatóanyagnak még mindig nagy szerepe van. A nagyon súlyosan fertőzött ültetvények esetében ráadásul a kivágást is meg kell fontolni.

Fontos és szükséges fellépni a foltosszárnyú muslica ellen

A foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii) elleni védekezéssel kapcsolatban Werner Dahlbender elmondta: általános tapasztalat, hogy a kártevő a puha bőrszövetű gyümölcsöket, így a málnát, a szedret, a meggyet, az áfonyát károsítja. Továbbá súlyos kártétele lehet bodzában, és megfigyelték már cseresznyében, szőlőben, szilvában és egyéb gyümölcsökben is. Ezeken kívül vadon élő növényeket is fogyaszt, így a kökény, a som, a tiszafa, de még különböző gyomok, mint például a fekete csucsor is áldozatául esik. Évente több nemzedéke fejlődik, így a fertőzési nyomás folyamatos is lehet.

A kártevőt csapdázással lehet megfigyelni, erre a legegyszerűbb az almaecetes csapda. A kártevő a fertőzött gyümölcsön is jelen van, a bőrszövet alá lerakott tojások oxigénellátást biztosító lélegeztető csövei nagyításban jól láthatóak. A szedett mintákon tojások számlálásával lehet megállapítani a fertőzöttség mértékét. Az időjárás is befolyásolja a kártevő szaporodását, a száraz meleg idő kevésbé kedvező számára, így ilyen körülmények között kisebb a terjedés és a kártétel valószínűsége.

Így állapítsa meg a fertőzöttség mértékét

A foltosszárnyú muslica elleni védekezésnél fontos, hogy megállapítsuk a védekezési stratégia meghatározásához a fertőzöttség mértékét. Indirekt és biológiai módszerek is léteznek, valamint segíthetnek a termesztéstechnológiai elemek is. Például a szellősebb, laza, nyitott koronaforma jobb benapozottságot és jobb permetszer borítást eredményez. A takarás, mint közvetlen módszer csak akkor lehet eredményes, ha az ültetvényt minden oldalról lefedi, de még így sem nyújt teljes biztonságot a kártevő ellen.

A különböző ásványi alapú (mész, kaolin, stb.) készítményekkel végzett permetezéseknek van ugyan hatása, azonban a készítmények a gyümölcsök megjelenését úgy befolyásolják, hogy a friss piaci értékesítés még többszöri lemosás ellenére is bizonytalan. A növényvédő szeres kezelések közül a spinozád hatóanyag csalogató szeres kombinációban adta a legjobb eredményt - ismertette a szakember.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás