Beköszöntött az ősz, lassan elérkezik a kukorica betakarításának ideje is. Az elmúlt hónap csapadékos időjárása megnövelte a kukorica szemnedvességét, így a gazdák megpróbálják kitolni az aratás kezdetét, ameddig csak lehet. Íme, néhány hasznos tanács, hogy a gondosan felnevelt kukorica a lehető legtöbb termést adja:

  • Kövessük nyomon a felszáradást és a vízleadást! Fontos információ lehet arra nézve, hogy mely hibridek érnek hamarabb, és adják le a szem nedvességtartalmát gyorsabban, mint a többiek!
  • Az érettebb kukoricának nem törvényszerűen kisebb a víztartalma, mint a még asszimilátákat beépítőnek!
  • Végezzünk folyamatosan termésbecslést!
  • A termésbecslés alapján ellenőrizzük, hogy adott vízelvonási igény mellett és a becsült termésszinten mekkora eredményt érhetünk el!
  • Figyeljünk oda a fuzárium tüneteire, ha időben észleljük, nem lesz nagy a termésveszteség.
    Válasszunk ki egy átlagos sort, s annak egy átlagosnak ítélt helyén bontsunk ki annyi csövet, ahányszor 1000 tő kukorica van a táblában hektáronként. Soroljuk a csöveket 3 osztályba aszerint, hogy milyennek ítéljük a csöveket: jónak, közepesnek, gyengének. Számoljuk meg őket az osztályok szerint és állapítsuk meg az arányukat, aztán döntsük el, hogy egy 5-ös osztályzati skálán hányast adnánk a vetőmagnak, hányast a vetésnek, hányast a talajelőkszítésnek, s végül hányast adunk magunknak!
  • Betakarításkor jegyezzük fel, hogy a táblán belül milyen okokra vezethetők vissza az állomány állapotának és a termés mennyiségének különbségei! Az így kiértékelt tapasztalatok tanulságai jól jöhetnek jövőre - ne feledjük: az okos ember saját hibájából is tanul, nem csak a máséból!
  • Alaposan vizsgáljuk meg minden táblában a szár erősségének alakulását! Ha nyomásra könnyen törik a szár, vagy kidől a növény, az állományt egy szélvihar könnyen lefektetheti. Korábbi betakarítással előzzük meg a veszteségeket és a minőség drasztikus romlását!
  • Járjuk be a kukoricatáblákat és vizsgáljuk meg a csövek egészségi állapotát. A fuzáriumgombák mindig lesben állnak, s csak a kedvező alkalomra várnak, hogy elfertőzzék a csöveket. Korábbi betakarítással és gyors szárítással elejét vehetjük a toxintartalom feldúsulásának!
  • Mindig figyeljük a különböző vetőmag tételek, hibridek és elővetemények reakcióját/hatását az állomány fejlődésére - fontos következtetéseket vonhatunk le az operatív beavatkozásokra, és a jövőbeni döntésekre is!
  • A július és az augusztus első dekádja meleg, csapadékos időjárást hozott. A kukorica ígéretesebb lett, de felszaporodhattak kártevők és kórokozók, amelyek maguknak kérik ezt az ígéretet. Ha szükséges, készüljünk nagyobb szemnedvesség melletti betakarításra!
  • Készüljünk a jövő évi hibridválasztásra - sok jóból kell kiválasztanunk a legmegfelelőbbet! Menjünk el a bemutatókra, és figyeljünk oda arra is, amit mások mondanak!
  • Tartsunk határszemléket! Hívjuk meg a szomszédot és távolabbi gazdatársaidat is - ne feledjük: az irigység a legjobb szemorvos!

Forrás: a Magyar Kukorica Klub Magro.hu-hoz eljuttatott szakmai hírlevele

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás