Hasznos tanácsok közvetlenül betakarítás előtt
Beköszöntött az ősz, lassan elérkezik a kukorica betakarításának ideje is. Az elmúlt hónap csapadékos időjárása megnövelte a kukorica szemnedvességét, így a gazdák megpróbálják kitolni az aratás kezdetét, ameddig csak lehet. Íme, néhány hasznos tanács, hogy a gondosan felnevelt kukorica a lehető legtöbb termést adja:
- Kövessük nyomon a felszáradást és a vízleadást! Fontos információ lehet arra nézve, hogy mely hibridek érnek hamarabb, és adják le a szem nedvességtartalmát gyorsabban, mint a többiek!
- Az érettebb kukoricának nem törvényszerűen kisebb a víztartalma, mint a még asszimilátákat beépítőnek!
- Végezzünk folyamatosan termésbecslést!
- A termésbecslés alapján ellenőrizzük, hogy adott vízelvonási igény mellett és a becsült termésszinten mekkora eredményt érhetünk el!
- Válasszunk ki egy átlagos sort, s annak egy átlagosnak ítélt helyén bontsunk ki annyi csövet, ahányszor 1000 tő kukorica van a táblában hektáronként. Soroljuk a csöveket 3 osztályba aszerint, hogy milyennek ítéljük a csöveket: jónak, közepesnek, gyengének. Számoljuk meg őket az osztályok szerint és állapítsuk meg az arányukat, aztán döntsük el, hogy egy 5-ös osztályzati skálán hányast adnánk a vetőmagnak, hányast a vetésnek, hányast a talajelőkszítésnek, s végül hányast adunk magunknak!
- Betakarításkor jegyezzük fel, hogy a táblán belül milyen okokra vezethetők vissza az állomány állapotának és a termés mennyiségének különbségei! Az így kiértékelt tapasztalatok tanulságai jól jöhetnek jövőre - ne feledjük: az okos ember saját hibájából is tanul, nem csak a máséból!
- Alaposan vizsgáljuk meg minden táblában a szár erősségének alakulását! Ha nyomásra könnyen törik a szár, vagy kidől a növény, az állományt egy szélvihar könnyen lefektetheti. Korábbi betakarítással előzzük meg a veszteségeket és a minőség drasztikus romlását!
- Járjuk be a kukoricatáblákat és vizsgáljuk meg a csövek egészségi állapotát. A fuzáriumgombák mindig lesben állnak, s csak a kedvező alkalomra várnak, hogy elfertőzzék a csöveket. Korábbi betakarítással és gyors szárítással elejét vehetjük a toxintartalom feldúsulásának!
- Mindig figyeljük a különböző vetőmag tételek, hibridek és elővetemények reakcióját/hatását az állomány fejlődésére - fontos következtetéseket vonhatunk le az operatív beavatkozásokra, és a jövőbeni döntésekre is!
- A július és az augusztus első dekádja meleg, csapadékos időjárást hozott. A kukorica ígéretesebb lett, de felszaporodhattak kártevők és kórokozók, amelyek maguknak kérik ezt az ígéretet. Ha szükséges, készüljünk nagyobb szemnedvesség melletti betakarításra!
- Készüljünk a jövő évi hibridválasztásra - sok jóból kell kiválasztanunk a legmegfelelőbbet! Menjünk el a bemutatókra, és figyeljünk oda arra is, amit mások mondanak!
- Tartsunk határszemléket! Hívjuk meg a szomszédot és távolabbi gazdatársaidat is - ne feledjük: az irigység a legjobb szemorvos!
Forrás: a Magyar Kukorica Klub Magro.hu-hoz eljuttatott szakmai hírlevele
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés