Egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült magokon keresztül, 95 százalékos hatékonysággal klónként szaporítania egy kereskedelmi forgalomban kapható hibrid rizstörzset. Ez csökkentheti a hibrid rizs vetőmagjának költségét, és világszerte elérhetővé teheti a nagy hozamú, betegségeknek ellenálló rizstörzseket az alacsony jövedelmű gazdák számára. A munkát a Nature Communicationsben tették közzé.

A haszonnövények első generációs hibridjei gyakran nagyobb teljesítményt mutatnak, mint a szülő törzsek, ezt a jelenséget nevezik hibrid vigornak. Ez azonban nem marad fenn, ha a hibrideket egy második generációra nemesítik. Így amikor a gazdák nagy teljesítményű hibrid növényfajtákat akarnak használni, minden szezonban új vetőmagot kell vásárolniuk.

Sok vadon élő növény képes olyan magokat termelni, amelyek önmaguk klónjai, ezt a folyamatot nevezik apomixisnek (Fotó: Pixabay)

Viszonylag költséges hibridként nemesíteni

A rizst, a világ népességének fele számára alapvető növényt körülbelül 10 százalékos hozamjavulás esetén viszonylag költséges hibridként nemesíteni. Ez azt jelenti, hogy a rizshibridek előnyei még nem jutottak el a világ sok gazdájához – mondta Gurdev Khush, a Kaliforniai Egyetem (Davis) Növénytudományi Tanszékének professzora.

A Nemzetközi Rizskutató Intézetnél dolgozott egészen 2002-es nyugdíjba vonulásáig a UC Davisnél, és az új, nagy hozamú rizsfajták létrehozására irányuló erőfeszítéseket vezette. Ezért a munkájáért 1996-ban Világélelmezési Díjat kapott.

Megoldás lehet, ha a hibrideket klónként szaporítanák. Ezek generációról generációra azonosak maradnának további nemesítés nélkül. Sok vadon élő növény képes olyan magokat termelni, amelyek önmaguk klónjai, ezt a folyamatot nevezik apomixisnek.

„Ha egyszer megvan a hibrid, és ha elő tudjuk idézni az apomixist, akkor minden évben elültethetjük” – mondta Khush.

Az apomixis átültetése egy jelentős haszonnövényre azonban nehéznek bizonyult.

Egy lépés a klónozott hibrid vetőmagok felé

2019-ben a Venkatesan Sundaresan professzor és Imtiyaz Khanday egyetemi docens vezette csapat a UC Davis növénybiológiai és növénytudományi tanszékén elérte az apomixist rizsnövényekben, és a magok mintegy 30 százaléka klón lett.

Sundaresan, Khanday és kollégái Franciaországban, Németországban és Ghánában most 95 százalékos klónozási hatékonyságot értek el egy kereskedelmi hibrid rizstörzs felhasználásával, és kimutatták, hogy a folyamat legalább három generáción keresztül fenntartható.

A mag képes a szülőjével genetikailag azonos növénnyé fejlődni

Az egylépéses folyamat három gén, a MiMe módosítását foglalja magában. Ennek hatására a növény átvált a meiózisról – vagyis arról a folyamatról, amelyet a növények a petesejtek kialakításához használnak – a mitózisra, amelyben a sejt két példányra osztódik önmagából. Egy másik génmódosítás az apomixist idézi elő. Az eredmény egy olyan mag, amely képes a szülőjével genetikailag azonos növénnyé fejlődni.

A módszer lehetővé tenné a vetőmaggyártó cégek számára, hogy gyorsabban és nagyobb mennyiségben állítsanak elő hibrid vetőmagokat, valamint olyan vetőmagot biztosítana, amelyet a gazdák szezonról szezonra megőrizhetnének és újra elültethetnének – mondta Khush.

„Az apomixis a haszonnövényekben már több mint 30 éve a világméretű kutatások célpontja, mivel a hibrid vetőmagok előállítása mindenki számára elérhetővé válhat” – mondta Sundaresan. „Az így elérhető termésnövekedés segíthet kielégíteni a növekvő népesség globális szükségleteit anélkül, hogy a föld-, víz- és műtrágyahasználatot fenntarthatatlan szintre kellene növelni.”

Az eredményeket más élelmiszernövényekre is lehetne alkalmazni, mondta Sundaresan. A rizs különösen más gabonafélék, köztük a kukorica és a búza genetikai modellje. Ezek együttesen a világ fő élelmiszer-alapanyagát képezik.

Khush felidézte, hogy 1994-ben ő szervezett konferenciát a rizsnemesítés apomixiséről. Amikor 2002-ben visszatért a UC Davisre, átadta a konferencia jegyzőkönyvének egy példányát Sundaresannak.

„Ez egy jó hosszú projekt volt” – mondta.

(Forrás: phys.org)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás