A kutatók úgy vélik, hogy olyan innovatív kezelést találtak, amely segíthet csökkenteni az antimikrobiális rezisztenciát a baromfiaknál előforduló halálos E. Coli-fertőzés kezelésében. A Surrey Egyetem által vezetett tanulmányban egy újszerű, fémből származó komplex hatékonyságát vizsgálták az antibiotikumokkal szemben egyre ellenállóbbá váló Avian Pathogenic Escherichia coli (APEC) kezelésében.

A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságának teszteléséhez. Két csoportra osztva az első csoport a mangán-karbonilt kapta, míg a második, a kontroll vagy foszfáttal pufferelt sóoldatot (PBS), vagy dimetil-szulfoxidot (DMSO).

A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak, hogy teszteljék a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságát. (Forrás: N: Andy Reago & Chrissy McClarren)

Bizonyított védőhatás

Négy nap elteltével a mangánkarbonilt kapott lárvák túlélési aránya 56-75% között volt, míg a kontrollcsoportoké sokkal alacsonyabb, 25-45% a PBS és 19-45% a DMSO esetében, ami a komplex védőhatását bizonyítja.

A vizsgálatot ezután megismételték APEC-vel fertőzött baromfival. Ők ismét mangánkarbonilt vagy PBS-t kaptak. A csirkék bélsarában azonosított baktériumürítés a kezelés után 24 órával a mangán-karbonil csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a PBS kontrollcsoportban, ami a vegyület által kiváltott baktériumölésre utal.

Ezt támasztották alá a kezelés után három nappal vett székletminták is, amelyek ismét szignifikánsan kevesebb baktériumot találtak azokban, akik mangánkarbonilt kaptak. A madarak májából vett szövetminták vizsgálata nem mutatta ki a fémvegyület toxikus hatását, amit a lárváknál figyeltek meg.

Potenciálisan átterjedhet az emberre is a fertőzés

Mivel egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy az APEC zoonózisos lehet, és potenciálisan átterjedhet az emberre, Roberto La Ragione, a Surrey Egyetem állatorvosi mikrobiológia és patológia professzora üdvözölte az eredményeket: „Az antimikrobiális fertőzés az egyik legnagyobb veszélyt jelenti az emberi és állati egészségre. Ha egy fertőzés kezelésére nem lehet antibiotikumokat használni, az nemcsak meghosszabbítja a betegséget és a kapcsolódó jóléti problémákat, hanem növeli a fertőzés terjedésének valószínűségét is.”

„A koronavírus megmutatta, milyen könnyen bekövetkezhet egy világjárvány, és egy újabb veszélye egyre valószínűbbnek tűnik, mivel az egyszerű bakteriális fertőzések kezelésére szolgáló antibiotikumok már nem működnek.”

Az antibiotikumok alternatívái létfontosságúak

Dr. John Betts, a Surrey Egyetem Állatorvosi Karának kutatója hozzátette: „Az antibiotikumok alternatíváinak kifejlesztése létfontosságú a jövőbeni egészségünk megőrzése érdekében. Az olyan fémkomplexek, mint a mangán-karbonil, képesek lehetnek erre, mivel kimutattuk, hogy nemcsak hatékonyak, de előállításuk is sokkal olcsóbb, mint a hagyományos antibiotikumoké.”

„A mangán-karbonil hatékonyságának felfedezése az APEC kezelésében monumentális előrelépés az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben, mivel azt mutatja, hogy nem feltétlenül van szükségünk több antibiotikumra, csak innovatívabban kell gondolkodnunk a kezelések kifejlesztésében.”

A tanulmányt a Veterinary Microbiology című folyóiratban tették közzé, a kutatócsoportban pedig az Állat- és Növényegészségügyi Ügynökség, a Connecticuti Egyetem, a Sheffieldi Egyetem és a Wurzburgi Egyetem tudósai vettek részt.

(Forrás: poultryworld.net)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás