Két évtized alatt a megháromszorozódott a kitermelt homok mennyisége, aminek súlyos következményei vannak a környezetre nézve. A víz után a homok a második leginkább túlhasznált természeti erőforrás, mutatott rá az Egyesült Nemzetek Szervezetének környezeti jelentése, az UNEP. A homok felhasználását nemigen szabályozzák, ami a nem is túl távoli jövőben súlyos gondok forrása lehet, állapították meg a dokumentum szerzői.

A Maszol.ro portál írta meg az Economica.net anyaga alapján, hogy a homokot főleg a beton és más építőanyagok előállítására, valamint az üveggyártásban használják. Az utóbbi két évtizedben a felhasznált mennyiség megháromszorozódott, jelenleg évi 50 milliárd tonnát tesz ki. Ez azt jelenti, hogy az emberiség minden egyes tagjára hozzávetőleg évi 17 kilogramm homok jut.

A víz után a homok a második leginkább túlhasznált természeti erőforrás, mutatott rá az Egyesült Nemzetek Szervezetének környezeti jelentése, az UNEP

„Olyan helyzetben vagyunk, hogy a társadalmak igényeit és elvárásait nem lehet a homoktartalékok igazgatásának javítása nélkül kielégíteni. Ha most lépünk, lehetséges, hogy elkerülhető a homok-krízis” – mondta Sheila Aggarwal-Khan, az UNEP gazdasági részlegének vezetője.

Ázsiában és Afrikában is több rossz példa jelent meg a homok-krízis részeként

A tanulmány szerzői szerint a homok szabályozatlan kitermelése már érezteti a környezetpusztító hatását. A Mekong-deltában folytatott túlzott kitermelés a delta szintjének a csökkenéséhez vezetett. Emiatt egyes, korábban termékeny területek szalinizálódtak és művelhetetlenné váltak. Sri Lankán, egy folyómederből végzett kitermelés következtében megváltozott a víz folyásiránya. Ez felborította a teljes ökoszisztémát. Az utóbbi időben fokozódik a kitermelés Afrikában, ami sok helyen tönkreteszi a tengerpartot, fokozottan kitéve a tengerszint emelkedése és a nagyobb erejű viharok miatt erősödő eróziónak.

A jelentés szerzői a kitermelés feltételeinek szabályozása mellett a felhasználás csökkentését is sürgetik. Erre az egyik kézenfekvő mód az építőanyagok, főleg a beton újrahasznosítása volna - írták.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás