Új igényfelmérésre van szükség a vízjogi engedélyek terén; nem lesznek elhanyagolva a fiatal gazdák; változások az őstermelői igazolvánnyal kapcsolatban; külkereskedelmi kapcsolatok az USA-val, Albániával, Kazahsztánnal, Jordániával és Japánnal. A részletekért olvassa el cikkünket!

Hazai agrárkörkép

A búza árasztásos öntözése

Nem használják ki a gazdálkodók a vízjogi engedélyeket, az öntözhető területek (200.000 hektár, ami a megművelt területek 5%-a) mindössze felét öntözik a tulajdonosok. A hozamok 20-30%, vagy akár 50-100%-os növelése érdekében a NAK márciusban felméri az öntözővíz-igényeket, melyet erre a célra készített nyomtatványon adhatnak be a gazdálkodók. A termelési költség egy részének megtakarításában pedig a gödöllői egyetem komplex talajművelési rendszere nyújthat segítséget. Ezt tavaly már a 4,4 millió hektár termőtalaj 25%-án alkalmazták is, de az idei tavaszi munkáknál tovább nőhet az igénybe vevők köre. Ezzel már 1,3 millió hektárra becsülik azt a területet, ahol a rendszert alkalmazni fogják.

A fiatal gazdák támogatásáról adtak ki összegzést a héten. Az elmúlt négy év során összesen 35 milliárd forintnyi összeghez jutott összesen 3300 nyertes pályázó, akik fejenként körülbelül 9,8 millió forintot kaptak. Ez a kör az Unió új pénzügyi ciklusában sem lesz elhanyagolva. Becslések szerint fejenként 10-20 ezer forintos alaptámogatáson felüli többlettámogatásra számíthatnak majd, ami az egy hektárra jutó átlagtámogatás 25%-a lesz, maximum 5 éven keresztül.

Az őstermelői igazolványokkal kapcsolatban több hír is napvilágot látott a közelmúltban, egyrészt a könnyebb beazonosítás és a visszaélések elkerülése érdekében létrejövő chipes rendszerről, másrészt rendelkeztek a visszavonás időtartamáról. Az igazolvány 2 hónaptól kezdve maximum 2 évre vonható vissza, ezen túl már új igazolvány kiállítására van kötelezve az őstermelő. Visszavonásra akkor kerülhet sor, ha az őstermelő ellenőrzése során kiderül, hogy az általa értékesített mennyiség meghaladja azt a mennyiséget, amennyit a saját gazdaságában képes lenne termelni.

Merre tartanak a magyar külkereskedelmi kapcsolatok?

A piaci előrejelzések szerint növekvő mezőgazdasági és élelmiszertermékek iránti keresletre lehet számítani Európában és a világ többi részén is. Magyarországgal kapcsolatban pedig hétről-hétre hallani újabb és újabb külkereskedelmi lobbiról és törekvésről:

Európán kívül az Amerikai Egyesült Államokba exportál hazánk a legtöbbet, így az Unió és az USA közötti előkészítési szakaszban lévő szabadkereskedelmi egyezmény számunkra is előnyös lenne. Hazai részről a figyelem központja többek között a mezőgazdasági piacra jutásra és a GMO-kérdéskörre irányul. Utóbbit a hétfői uniós környezetvédelmi tanácsban vitatták meg újra, mivel továbbra sincs megállapodás a GMO-k tiltásáról annak ellenére, hogy több tagállam is a génmódosított termékek ellen van.

Együttműködés várható a vetőmagtermesztés terén Kazahsztánnal

A héten az albán-magyar mellett a magyar-kazah külkereskedelmi kapcsolatokról is lehetett olvasni. Ennek alapján a vetőmagtermesztés, a mezőgazdasági kutatás, a vadgazdálkodás és a jó minőségű, magas szinten feldolgozott élelmiszerek exportja valamint a magyar technológiai tudás terén várható együttműködés a két ország között. Az exportot az adminisztrációs terhek csökkentése segíti a jövőben, mivel az orosz-kazah-belorusz vámunióban egységesített az állat- és növényegészségügyi követelmény.

Hazánk nyitott a jordán kapcsolatok felé is. Az utóbbi 4 év alatt ütemesen növekedett az oda irányuló agrárexport értéke. Idén már 9 milliós forgalomra számítanak a szakemberek, míg 2010-ben 5,7 millió euróról beszélhettünk. Megújítanák a 2008-as mezőgazdasági munkacsoportot is, a növény- és állategészségügyi együttműködés szándéknyilatkozata pedig már aláírásra is került.

Mindezek mellett Magyarország Tokióban is képviselteti magát, a március 7-ével záródó mezőgazdasági és élelmiszeripari jellegű kiállításon önálló nemzeti standdal és több mint 10 magyar élelmiszeripari céggel. Bár jelenleg Japán a legnagyobb ázsiai exportpartnerünk és az elmúlt 5 év alatt majdnem a duplájára nőtt az exportunk, ám a hatalmas piac további bővülési lehetőségeket rejt magában. Még több sertés-, kacsa-, és libahús, hízott libamáj, méz, bor, valamint mangalicából készült termékek (szalámi, sonka) kerülhet kivitelre a jövőben.

Az agrárhír-összefoglaló az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás