A pókszabásúak közé tartozó atkák akár néhány nap alatt is annyira el tudnak szaporodni, hogy komoly károkat okozzanak a kiskertekben. Ám ha időben felismerjük őket, akkor többféleképpen is védekezhetünk ellenük. Az atkák többnyire akkor szaporodnak fel, ha száraz, meleg az idő, az idei időjárás pedig tökéletes nekik. Tavasszal, amikor nem esett az eső, rengeteg atka volt a kertekben, majd most, mikor véget ért a hűvös, esős periódus, újra megjelentek.

A Kiskertblogger anyaga írta meg, hogy az atkák a fóliasátrakban és az üvegházakban azért gyakoriak, mert ott nincs eső, ami lemosná a leveleket. Ezért ha figyelünk rá, hogy frissítő permetet juttassunk a növényekre, akkor nem csak a növények egészségét, de a kondíciójukat is erősíteni tudjuk. Az egyik leggyakoribb faj a takácsatka, amelyet onnan ismerhetünk fel, hogy egyik napról a másikra szárazak és barnás színűek lesznek a növényeink levelei, a fonákon pedig bronzszínű szövedéket hagy maga után. A takácsatka nem ínyenc, nagyon sokféle tápnövényt elfogyaszt a dísznövényektől a zöldségekig. A gubacsatkafélék egy szintén gyakori család, amelyek a dión is sokszor előfordulnak. Kártételük, hogy dudorokat és kinövéseket okoznak a levélen.

Az atkák sok gondot okozhatnak a kertészeknek - képünk illusztráció

Az atkák elleni védekezés

Biokertészek gyakran használnak ellenük rebarbarából készült főzetet, kakukkfű teát, vagy gilisztaűző varádicsból készült oldatot, de próbálkoznak narancsfaolajjal is. Sokan a kénporozást használják az atkák számának csökkentésére, valamint a Neem olajat is érdemes kipróbálni. Használhatunk továbbá még szakboltban megvásárolható ragadozó atkákat, illetve ragadozó poloskákat is. Azt azonban érdemes figyelembe venni, hogy bármelyik módszert is választjuk, az atkák nem fognak teljesen eltűnni. Ezért néhány naponta ismételjük meg a választott védekezést, az atka ugyanis nagyon gyors nemzedékváltású állat. Akik vegyszerrel szeretnének védekezni ellenük, azoknak a fenpiroximát, etoxazol, vagy a spirodiklofen hatóanyag tartalmú atkaölő szereket kell keresniük.

Nem válogat az áldozatai között a közönséges takácsatka
Aktuális: Extra védelem a takácsatka ellen 575 hektár zöldbab és 7180 hektár szója kultúrában

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás