A termőföldön gazdálkodók számára az egyik legfontosabb feladat, hogy helyben tartsa a több ezer év alatt kialakult humuszos talaját. Ne vigye el azt a víz falvakba, a szomszéd gazdálkodó területére, hiszen a többé-kevésbé tápanyaggazdag felszíni humuszos talajréteg adhat biztosabb alapot a megfelelő mennyiségű és minőségű termény vagy termés előállításához. Hasznos gyakorlatokat gyűjtött össze a NAK.

A NAK foglalta össze, miért és hogyan kell megőrizni a talaj tápanyagtartalmát, hogy a lehető legeredményesebb gazdálkodás valósulhasson meg a termőföldeken.

A talajjavító technikák segítenek a humusztartalom megőrzésében - képünk illusztráció

Erózió

A hirtelen lezúduló csapadék talajeróziót okozhat. A vízerózió, a víz által előidézett talajpusztulás a termőréteg elvékonyodását, a talaj humusz- és tápanyag-szolgáltató képességének csökkenését, vízháztartási viszonyainak romlását okozza. Hazánkban mintegy 2,3 millió hektár (ha) területet víz- és szélerózióval érint. A vízerózió részben természetes folyamat, de sokat lehet tenni azért, hogy a gazdálkodási gyakorlat ne fokozza ezeket a hatásokat.

Ez lehet tenni a károsodás mértékének csökkentésére

A NAK a teljesség igénye nélkül néhány lehetőséget ismertetett, melyet minden gazdálkodónak érdemes megfontolnia saját lehetőségei szerint a saját érdekében, hogy földjének talaja hosszútávon biztosíthassa neki a megtérülő gazdálkodás lehetőségét.

  • Talaj fedése mulcshagyással, lejtő hosszának megtörésével (szintvonalakkal párhuzamos átjárható füves sáv, dupla magszámmal vetett sáv, zöldugar, méhlegelőszegély, stb.),
  • takarónövények alkalmazásával,
  • ültetvényben füves sorköz, szintvonalakkal párhuzamos telepítés, rőzsefonat használatával

A talaj fedése nem engedi, hogy a talaj szerkezete sérüljön, „szétrobbanjon”, eliszapolódjon, ezáltal tömörödést is generálva, a későbbiekben –amikor ismételten csapadékhiány következik, vagy majd intenzív esőzés – ismét aszályhatás, illetve erózió léphet fel, tehát tovább fokozódik a degradáció, a talajromlás. Az erózióvédelem szempontjai szerint kialakított parcellák talajának tömörödöttségét rendszeresen ellenőrizni kell, és szükség esetén gondoskodni kell a megfelelő mélységű talajlazításról.

  • Lehetőség szerint ajánlott kerülni a lejtőirányú talajművelést és vetést. Különösen a kapás kultúráknál érdemes ezt tartani, mert azonos csapadékmennyiség és intenzitás mellett a lejtőirányban művelt területen nagyobb eróziós kártétel következik be az állományban.
  • Az erózió elleni védelemben kiemelten fontos a helyes nyári tarlóápolás. A lejtős terület egy részén (például sávokban) az aratást követő azonnali tarlóhántást el kell hagyni, mert a hántatlan tarló jobban ellenáll az eróziónak.

Mulcshagyás

A tarlóhántást mulcshagyó technológiával ajánlott végrehajtani, mert az egyrészt védi a talajfelszínt (besugárzás, erózió, nedvességvesztés), másrészt kedvezőbb feltételeket teremt a talajélet számára. A talaj nedvességi állapotától és az utóveteménytől függően a tarlóba vetett zöldtrágyanövények, takarónövények is hasznosak az erózió elleni védelemben.

A fenti elveket a támogatásokhoz kapcsolódó kölcsönös megfeleltetés követelményrendszere is részben tartalmazza a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírásaiban.

Ezek az elvárások a következők:

„Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után, őszi kultúra vetésével, vagy másodvetésű takarónövény termesztésével, vagy a tarló szeptember 30-ig történő megőrzésével vagy legfeljebb sekély tarlóhántás és ápolás, illetve középmély vagy mély talajlazítás elvégzésével, valamint a tarló gyommentes állapotban tartásával. Kivétel a nitrátérzékeny területeken termesztett tavaszi vetésű kultúrák esetében, ahol a szintvonalakkal párhuzamos talajelőkészítő munkák elvégzése szeptember 1-től megengedett.”

Fontos tudnivaló, hogy a 12 százaléknál nagyobb lejtésű területen dohány, cukorrépa, takarmányrépa, burgonya, csicsóka termesztése nem megengedett. Továbbá szőlőültetvények esetében az erózió ellen kialakított teraszok megőrzése kötelező.

A VP AKG 2015 keretében az erózióérzékeny területekre bizonyos feltételek vállalása esetén külön kompenzációs támogatást lehetett igényelni.

Ehhez többek között az is elvárt, hogy
  • a vetésszerkezetben a kapás kultúrák részaránya nem haladhatja meg a 20 százalékot,
  • a tavaszi vetésű növények esetén talajtakarást kell biztosítani takarónövényekkel, vagy tarló fennhagyással legalább február 28-ig
  • az erózióérzékeny területen a 20 hektárnál nagyobb táblák esetén szintvonal mentén történjen a művelés.

A felsoroltakon túl szükséges helyreállítani a feliszapolódott vagy beszántott vízelvezető árkokat, vízvisszatartó objektumokat is.

A NÉBIH weboldalán rögzített adatok szerint a „gyengén erodált szántó hozama 10-20 százalékkal, a közepesen erodált szántó hozama 40-60 százalékkal, míg az erősen erodált szántó hozama 60-80 százalékkal kevesebb, mint a hasonló típusú, nem erodált talajoké”. Az igen lejtős, szabdalt területeken a szántóföldi hasznosítás helyett esetileg alternatív megoldást jelenthet az agrár-erdészeti rendszerek kialakítása is.

A NÉBIH tájékoztatója pedig itt érhető el.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás